2026. június 22., hétfő

Epermisu+

 




Ismét egy epermisu az unokának. Ezúttal a ballagására. Kis eltérések vannak csak, és ezt is nagyon dicsérték. Fázisfotókért katt ide.
Hozzávalók:
40+ dkg babapiskóta
35 dkg eper
10 dkg porcukor
1 vaníliás cukor
6 dl tejföl
2 dl habtejszín
1 habfixáló
------
-tetejére:
2 dl habtejszín
porcukor
1 habfixáló
eperszemek
Elkészítés: 
A 2 dl tejszínt jól felverjük a habfixálóval. Az epret megmossuk, és pürésítjük.  Hagyunk egy kis epret és habot a díszítéshez. A tejfölhöz keverjük  a cukrokat, majd az epret és a tejszínhabot is. Egy kerámia tál aljára rakosgatunk egy sor babapiskótát, megkenjük a krém harmadával, rá a piskóta, krém, piskóta, krém. Először csak 40 dkg babapiskótát vettem, de valamiért most nem lett elég, ezért 5 perccel zárás előtt elrohantam a boltba, és éppen kaptam még egy zacskóval. 
Végül a második 2 dl tejszínt is felverjük a habfixálóval, és rásimítjuk. Eperszemekkel és citromfűlevéllel díszítjük. Legalább egy éjszakára tegyük hűtőbe, hogy a babapiskótát átjárja a krém. 




2026. június 18., csütörtök

Meggyleves hársvirággal

 




Olgisnál láttam, bár ő almát és mentát is tett bele. Én csak a hársvirággal ízesítettem. Finom volt, de nem éreztem erőteljesnek a hárs aromáját. 

Hozzávalók:


1/2 kg magozott meggy
4 g hársvirág (négy gramm)
4 dl víz
2 dl tej
1 evőkanál liszt
édesítő vagy cukor ízlés szerint
4-5 szegfűszeg

Elkészítés: Először a hársteát készítjük el. 4 dl forró vízbe mártjuk a teatojásba szorított virágokat. Amíg a többi elkészül, ki is adja az ízét, illatát. A meggyet közben kimagozzuk, és fél kg-t használunk fel. Egy lábasba öntjük a teát, és kiegészítjük a levét kb 6 dl-re. Ebben megfőzzük a gyümölcsöt és a fűszert az édesítővel vagy cukorral. A végén a tejben elkeverjük a lisztet, és behabarjuk vele a levest. 


Bibliás elmélkedés innen másolva:
Eredetileg angol tanár lennék. Sokáig kellett várnom, amíg kaptam állást, addig más pedagógusi beosztásban dolgoztam. Azt szoktam mondani, hogy végigtanítottam: alsó-felső-király-ász. Mire végre gimibe kerültem, Isten megszólított, és elhívott onnan. Itt írok erről bővebben. Azért még annyi időm volt, hogy részt vettem egy továbbképzésen, ahol eredeti angol oktatóink voltak. Egyikük, Susan még soha sem hallott a meggyről. Csodálkoztunk, hogy a nagy Britanniában, ahol a gyarmatok összes kincse fellelhető, éppen meggy nincs. Igaz, hogy arrafelé, ahol terem, éppen nem volt sokáig tartó  angol uralom. A Földközi-tenger vidékén és Perzsiában. A meggy szavunk finnugor eredetű a wikipédia szerint. A google fordító viszont Hapan kirsikkát adott ki a meggyre, ami savanyú cseresznyét jelent. A wiki a finnugor rokonságot akarta igazolni, a fordítás ezt nem segítette, de szerintem mindegy is. Susant meghívtuk a nyaralónkba, ahol néhány napot töltött. Bár már nem tartjuk a kapcsolatot, tőle kaptuk az első angol Bibliánkat, amit Annie Vallotton gyönyörű rajzai illusztráltak, és jól érthető, hétköznapi nyelvre fordították. Azóta is olvasom, és sokat segít a Biblia jobb megértésében. 
Az első képhez:
Ádámot és Évát Isten kiűzte az Édenkertből. Nem azért, mert nem fogadtak szót neki, hanem azért, mert nem kértek bocsánatot. Két fiuk született. Ábel juhpásztor lett, Káin pedig földművelő. Amikor ajándékot vittek az Úrnak, Isten nem tekintett Káin áldozatára. A teológusok vitatkoznak azon, hogy vajon miért nem. Talán azért, mert „Vér kiontása nélkül nincs bűnbocsánat.”(Zsidókhoz írt levél 9.22), és Ábelnél ez a vér látható volt. Egyesek szerint viszont nem bűnért való áldozatról volt szó. Mivel a Szentírás kiemeli, hogy Ábel a legjobbat adta („hit által”): első ellésből, kövérjéből, Káinnál meg csak egyszerűen megemlíti, hogy a föld gyümölcséből hozott, talán ez a kulcs. Olyan ez, mint amikor valaki kicseréli a bútorait, és a régi, rossz szőnyeget elhozza az egyházhoz, mert „jó az oda”. Hát Káin szerint is „Jó az az Istennek.”Amikor pedig kiderült, hogy nem jó, akkor a testvére ellen fordult, és nem tartott bűnbánatot. Mai nyelven: Mindenből, amink van, Istennek rész jár, és a legjobb rész jár. Ha pedig ezt nem tesszük meg, és elmarad az áldás az életünkben, akkor keressük magunkban a hibát először.
Mit szem nem látott, fül nem hallott, az embernek szíve el sem gondolt, amit Isten készített az Őt szeretőknek.”(1. Korinthus 2.9)
Itt pedig az ötezrek megvendégelésének története látható. Ez egy olyan csoda, amely túlmutat az emberi értelmünkön. Jézus isteni hatalmával 5 kenyérrel és két hallal megetetett egy hatalmas tömeget, még maradt is. Megszaporodott az élelem, mert Jézus Krisztus gondoskodik az övéiről, de neki elsősorban mégsem a testi jóllétünk a fontos, az is, hanem a mennyei hazába vár bennünket. Halála és feltámadása által lehet miénk az örök élet. 



2026. június 14., vasárnap

Cukorbetegeknek (is)

 

Nagyon sok új betegség van. Bár a cukorbetegség nem új, de soha nem volt ennyi ember érintett, és egyre rosszabb a helyzet. Már a gyerekek körében is megjelent. A napi 5 testnevelés ellenére is sok a túlsúlyos gyerek. Persze nem lehet csodálkozni, hiszen nagyon sok édességet esznek, üdítőket isznak, és sokat ülnek a számítógép előtt. 

Sok betegség stressz alapú. Ez ugyanis egy anyag, mai felhalmozódik a szervezetben, és ha nem sikerült lebontani, akkor pusztít. Kinek mire van hajlama, azt roncsolja. Az én családomban a magas vérnyomásra van hajlama, és az ebből eredő szívproblémákra. Gézáéknál a cukor és a szívproblémák szintén. Nekünk is többet kellene mozognunk. 

Az Agapé egy nagyon jó műsor a tv-ben, és a youtube-on is meg lehet nézni. Ez az adás jó ötleteket ajánl a stressz kezeléséhez.

Itt látható. Stressz helyett lelki béke.

Ha már kialakult a cukorbetegség,  vagy inzulin rezisztencia, ami az előszobája, akkor diétázni kell. Mérni a szénhidrát bevitelt, kerülni bizonyos ételeket, de odafigyeléssel nagyon jókat lehet enni. Az 1-es cukorbetegségről nincs tapasztalatom, de azt tudom, hogy a 2-es inkább életmód hatására, mint öröklés vagy más módon alakul ki.

Összegyűjtöttem néhány receptet a cukrosoknak. Főleg süteményeket, mert ez a legnagyobb fájdalom, pedig kiválóan lehet helyettesíteni a nem ajánlott összetevőket. 

Jó főzést-sütögetést kívánok!

Gyümölcsös-túrós sütemény



Zabkeksz meggylekvárral



Rebarbarás-morzsás sütemény


Ujjbegy süti (Huszárcsók)
................

"Én, az Úr(Isten) vagyok a te gyógyítód." Mózes 2. könyve 15. rész 26. vers

2026. június 11., csütörtök

Öreg krumpli nem vén krumpli

 

Volt még néhány szem öreg krumplim. Először gombócot akartam készíteni belőlük, de aztán kellett köret a sült tarjához, így emellett döntöttem. A férjem el volt ragadtatva, pedig ritkán használ nagy dicséreteket. Nagyon finom!- Gyakran ez a maximum, de ennek is örülök. Ráadásul ha megkérdezem, hogy mit főzzek, rendszerint azt válaszolja, hogy Nem tudom. Akkor kis tudja?-szoktam visszakérdezni ilyenkor. Na, ez a pirított kumpli biztos hamar sorra kerül, mert külön megjegyezte.
Hozzávalók:
5-6 szem régi krumpli
1 nagy hagyma
olaj
só, bors
Elkészítés: A krumplit héjában megfőzzük, lehűtjük, és nagy lyukú reszelőn áttoljuk. A hagymát felszeleteljük, és bő olajban megsütjük. Beleborítjuk a krumplit, sózzuk, borsozzuk, és gyakori keverés mellett megsütjük. Akkor jó, amikor már jól megpirult. 

2026. június 9., kedd

Fonott szűzpecsenye

 




Egészen megfeledkeztem a pünkösdi ebédünkről, pedig finom pecsenyét készítettem életemben talán harmadszor. Azt hiszem, hogy nem kell magyaráznom, hogy miért.

A szűzpecsenye a sertés legfinomabb része. A karajon található, és én most ilyen hármas fonással tettem még ünnepibbé. Egyszerű elkészíteni, csak háromfelé kell vágni a húst, és megfonni, mint a varkocsot, a végét hústűvel lehet összetűzni. Lehet bele fokhagymát dugdosni, a végén megfűszerezni a kedvenc ízesítésünknek megfelelően. A hártyát elvileg le kell vágni, de én néhol nem boldogultam vele, mégsem kapta össze a húst. 
A fűszerekben állt egy kicsit, majd előmelegített sütőben, olaj hozzáadásával szép lassan megsütöttem. Egyszer-kétszer meglocsoltam a levével. Én nem pirítottam körbe sütés előtt, de így is finom, omlós lett. 
Pünkösdkor mindig ezt a piros terítőt teszem az asztalra, mert ez a szín jelképezi a lángnyelveket, amelyek a Biblia szerint az apostolokra szálltak, amikor megkapták Isten Szent Lelkét. "Amikor kijönnek az épületből, már nem fejük fölött látszik a láng, hanem bennük világít. Így lesznek bátorrá, hitvallóvá, veszélyeket is vállalva, megszólalókká. A pünkösdi láng lélektől lélekig hat, és tesz hitvallókká másokat is." Pünkösd lángja (katt a kék szövegre a többi szövegért.)
 Kis sárga virág a lángnyelvekhez:
Jérceleves volt, és desszertnek aranygaluska, 
hozom a receptet hamarosan.
..............
Ki készített már szűzpecsenyét? 
Hogyan?