A hitre jutás kezdetei
-Szeretettel köszöntelek. Sok mindennel foglalkozol még, de minden kiderül majd szép sorjában. Először kérlek, beszélj egy kicsit magadról! Hitre jutásodról, érdeklődési köreidről.
-Tolna megyében, Gyönkön nőttem fel, anyai ágon sváb, apai oldalról pedig szlovák hagyományokkal és gyökerekkel. Bátyámmal együtt evangélikusok lettünk édesanyámhoz hasonlóan, de apai nagyanyám katolikus, anyai dédnagyanyám pedig református volt, így mindhárom felekezet vallásgyakorlatába beleláttunk. Három éves voltam, amikor először indultam el testvéremet követve a szombati hittanórára. Számomra csodálatos érzés volt belecsöppenni egy, az otthonitól teljesen más környezetbe. Lackner Ali bácsi, a gyülekezet lelkésze és felesége Márta néni minden héten otthonos, szeretettel teli környezetben fogadtak minket. Adventben teával, mézeskaláccsal, gyönyörűen feldíszített otthonnal, gyertyafénnyel. Talán 4-5 éves lehettem, amikor látva a plafonig érő karácsonyfát elhatároztam, hogy ha egyszer saját otthonom lesz, pont ilyen otthonos, meghitt hangulatot fogok varázsolni bele. Szüleimmel nagyünnepi templomba járók voltunk.
„Isten megsebez, de be is kötöz”
-Édesapád 12 éves korodban elhunyt súlyos betegségben. Mi segített feldolgozni a veszteséget?
-Ez volt az az év, amikor a fasori Evangélikus Gimnázium újraindult és bátyám elsős gimnazistaként kezdett az egyházi intézményben. Ekkor kezdtünk szorosabban kötődni a gyülekezethez, minden vasárnap részt vettünk az Istentiszteleten és a befogadó, támogató környezet segített mindannyiunknak elhordozni a veszteséget is. Két év múlva követtem én is testvéremet az evangélikus gimnáziumba. Az ottani környezet, a hívő közösség segített abban, hogy elkezdjem más szemmel nézni az életemet és felismerjem, hogy mennyiszer hordott tenyerén az Isten. 16 éves voltam, amikor megfogalmazódott bennem, hogy az Úrnak terve van velem visszagondolva egy régi balesetre. 8 éves koromban ugyanis kiderült, hogy egy évvel azelőtt eltört a nyakcsigolyám. elcsúszott egymáson és mire a fájdalom jelzett, rosszul forrt össze és elmeszesedett. Emberi ésszel le kellett volna bénulnom, én mégis mozogtam a törött csigolyával pont úgy, mint más egészséges gyermek. Tizenévesen tudtam, hogy ez nem lehet véletlen és kértem az Urat, hogy mutassa meg, milyen irányt szán az életemnek.
A szolgálat kezdetei és tartalma
- Azonnal a teológia felé fordultál?
-Igen, az irány a teológia és a lelkészi szolgálat lett. Itt ismerkedtem meg férjemmel, akivel együtt kezdtünk a lelkész szakon. 2000-ben kerültünk első szolgálati helyünkre. A szolgálatokat mindvégig együtt végeztük annál is inkább, mert az ott töltött 15 év alatt 4 gyermekünk született. Ő hitoktatóként tevékenykedik. Hatalmas kertet műveltünk, levendulával kezdtünk el foglalkozni. A parókia kertjébe 300 tövet ültettünk, szörpöt főztem, illatpárnákat, levendulás angyalokat varrtam belőle. 2014-ben, elődöm nyugdíjba vonulása miatt esperesválasztásra került sor a Somogy-Zalai Evangélikus Egyházmegyében. Soha nem voltak ilyen irányú ambícióim, de a jelölés közeledtével több kolléga is jelezte, hogy szeretnék, ha vállalnám a megmérettetést, mert bizalmat szavaznak nekem. 2014 óta vagyok esperes. Következő nyáron elfogadva a balatonboglári gyülekezet meghívását, szolgálati helyet váltottunk. Nem mondom, hogy egyszerű időszak volt, de talán az, hogy három éve az általános tisztújító választáson már egyedüli jelöltként választottak meg a gyülekezetek, azt mutatja, hogy az Úr valóban mellém állt és megsegített. Esperesként a szolgálati területem Somogy és Zala megye. A boglári körzet pedig Balatonszemestől Balatonfenyvesig tart, a belső részeken pedig Somogyvámos a határa. Egy-egy nyári vasárnapon öt Istentiszteletet tartok és 150 km-t autózok, hogy ellássam a szolgálatot. 2016-tól saját fenntartású evangélikus iskolánk indult Szőlősgyörökön, ahol iskolalelkészként és fenntartóként is jelen vagyok. Igyekszem a város életében is aktívan részt venni, adománypontot, élelmiszerdobozt működtetünk, már 4 éve tart az Élelmiszerbankkal kötött szerződésünk, melynek keretében minden hétköznap a megmaradó pékárut és zöldséget szállítjuk el 4 településsel együttműködve, hogy rászorulóknak jelenthessen segítséget. Cipős dobozokat és tartós élelmiszert gyűjtünk adventben, nyáron kiállításokat, koncerteket szervezünk.
-Szinte hihetetlen, hogy hogy bírod ezt a sokoldalú feladatkört. Az az Ige jut eszembe, hogy „Mindenre van erőm a Krisztusban, aki megerősít engem”. Esetedben: „Mindenre van időm a Krisztusban.”:)
-Férjem, anyósom nagyon sokat átvállal az otthoni teendőkből, de a gyülekezeti, iskolai, egyházmegyei szolgálatom mellett igyekszem időt szakítani a családra is. Van, amihez akkor is ragaszkodom, ha az egyházi munka éjszakára marad. Adventben pl telesütjük az összes fémdobozt aprósüteménnyel,
mézeskalácsot díszítünk, és ide tartozik a tortasütés is, mert nálunk csak az lehet szülinapi torta, amit anya süt. 4 évvel ezelőtt Boróka lányom jött az első különleges kéréssel: könyv tortát szeretne. Éppen pünkösdre esett a születésnapja, így este hazaérve álltam neki a másnapi szolgálatok előtt a sütésnek. Azóta minden évben mind a négyen kívánságtortát kérnek. Szántóföld, egyszarvú, tank… bármit kérhetnek évente egyszer, azt legjobb tudásom szerint teljesítem. Tavaly, a koronavírus miatt erősen beszűkült életterünkben aztán egyre több időm lett a sütésre. A torta hobbivá lett, meg részben „misszió” is, hiszen sokat elajándékozok közülük akár köszönetként, akár egyszerű meglepetésként olyanoknak, akik ugyan nem tartoznak a gyülekezethez, de valamilyen formában támogatnak bennünket. Szeretek adni. Szeretek segíteni és a legjobb érzés számomra, ha örömet okozhatok másoknak. A torták egyre inkább nem recept, hanem saját gondolat nyomán születnek. Ritka, ha kétszer sikerül ugyanazt ugyanúgy megsütni, mert nincs írott recept, csak érzésre ízesítem hol fűszerrel, hol párlattal vagy gyümölccsel.
Ízek, sültek, illatok
-Melyek a kedvenc ízeitek? Miért sütöd meg kétszer a tortákat?
-A személyes kedvenceink a savanykásabb ízvilágú, gyümölcsös finomságok. Ez talán onnan ered, hogy 9 évvel ezelőtt cukorbetegség miatt életmódváltásba kezdtem 40 kg-tól sikerült megszabadulnom és azóta a család velem együtt szokott le a túl édes, krémes édességekről. Ha valamit készítek, az általában másolatban csökkentett szénhidrát tartalommal is megjelenik eritrittel, tönköly vagy mandulaliszttel. A torta mellett sütni szeretek: kenyeret, pogácsát, kicsit kísérletezve is. Másik szenvedélyem a kert és az angol rózsáim. A semmiből is igyekszem kertet alkotni több-kevesebb sikerrel.
Ritka az, amikor együtt vagyunk a konyhában főleg az eléggé eltérő időbeosztásunk miatt. Az adventi süti és mézeskalács sütés az, amit a lányokkal és kisebbik fiammal, Andrissal együtt csinálunk. Tortakészítésnél is legtöbbször készül egy-kettő "apró" is, amit ők díszítenek kedvük szerint. Édességben a gyümölcsös a kedvencünk. Ételekben mindenkinek más, mert nagyon különböző az ízlésünk. Ami nagy kedvencünk, az a házi fűszervaj frissen sült kenyérrel vagy akár sültekhez. Rengeteg friss zöldfűszert használok, a védett udvarunkban szinte egész évben tudok szedni. Szeretjük a különleges ízeket, a kakukkfüves almás pitét, a fűszeres dzsemeket, rózsa, levendula, menta, citromfűszörpöt.
- Nagyon szép kertet gondozol, és tetszik, hogy a gyerekek is besegítenek. Beszélj egy kicsit a könyvedről is, kérlek! Az interneten olvasgatom az újabb Napi falatokat, nagyon sok lelki táplálékot kapok belőle.
-A karanténidőszak „hozadéka” lett a „Napi falatok” című kötet. 2020. március 15-én tartottuk az időszak utolsó jelenléti istentiszteletét, másnap pedig megírtam az első „falatot”. Igei gondolat, áhítat személyes élményen keresztül. Talán így fogalmaznám meg a műfaját. Hétfőtől szombatig minden reggel a gyülekezet honlapján, illetve a facebook oldalon lehetett, lehet olvasni ezeket. December végéig 100 írás gyűlt össze. Nem volt célja egy könyv kiadása, csupán lelkészként próbáltam megtalálni a helyem a megváltozott helyzetben. Városunk polgármesterének biztatására formálódott a könyv gondolata, és végül az ő támogatásával, a Luther kiadó gondozásában jelenhetett meg idén márciusban.
-Örülök, hogy elfogadtad a felkérésemet a torta sütésre is. Nagyon szépek lettek a pünkösdi darabok. A piros és a sárga szín használata pünkösdkor amerikai hagyomány ugyan, de jól kifejezi a tűz lángját, amely jelezte a Lélek kitöltetését az első pünkösdkor. Hogyan készült?
-Belül citromos, gyömbéres fehér piskóta az alap és mascarpones, sárgabarackos, ágyas pálinkás mousse tükörglazúrral bevonva. A lángnyelvek helyett habcsókok.
-Gyönyörű lett! Hogyan készül a fehér piskóta? Kaphatnánk receptet?
-Akkor szoktam sütni, ha krémhez, linzerhez vagy kalácshoz csak a sárgájára van szükség. Amennyi fehérje van, annyival szorozzuk a többi hozzávalót is. 1 db tojásfehérje 2 dkg cukor 3 dkg finomliszt 2 dkg olvasztott vaj. A tojásfehérjét a cukorral fényes, kemény habbá verem, majd beleszitálom a lisztet, óvatosan összeforgatom, majd belekeverem az olvasztott vajat is. Sütőpapírral bélelt formában 170 fokon megsütöm. Kicsit megbarnul a teteje, de a tűpróba a biztos. Nagyon jó citrommal, őrölt gyömbérrel vagy vaníliával ízesítve. Lehet lekvárral, piskótatekercsnek tekerve. Szoktam egyszerűen gyümölcspürével, tejszínhabbal is.
-Mindkét pünkösdi tortán jelen van a galamb is, hiszen a Szent Lélek jelképe lett Krisztus megkeresztelkedése miatt. (Lukács evangéliuma 3.22.) Mit gondolsz az ünnep jelentőségéről? Mennyiben befolyásolta a karantén az ünneplést?
-Talán legnehezebb az ünnepek megélése volt a karantén idején. Annak ellenére, hogy a szolgálatom 20 éve alatt először lehettek igazi családi ünnepeink karácsonykor, húsvétkor, mégis hatalmas hiányérzet maradt bennünk. Az idén pünkösd lesz az első nagy ünnep, amikor talán újra többen leszünk együtt. Szándékosan nem írom, hogy sokan, hiszen pünkösd már nem tartozik az igazán megünnepelt alkalmak sorába. Ez az egy, aminek nem lehetett világi tartalmat adni, aminek az egyházi jellegét nem tudta saját képére formálni az egyházon kívüli réteg. Talán azért, mert pünkösd, a Szentlélek munkája nem kézzel fogható, egyértelműen az Isten által megszólított, elhívott, hitre juttatott emberről és közösségről szól. Az első pünkösd bátorító, erőt, bizonyságtévő hitet adó jelentőségét csak az tudja szívvel érezni, akinél ez az Istentől jövő változás már bekövetkezett, akinek a megtérés az új kezdetet, az új élet lehetőségét hozta el az életébe. Pünkösd öröme bármikor jelen lehet az életünkben, amikor a Lélek munkája átjár és valamit megmozdít bennünk és körülöttünk.
-Tudnál erre bibliai történetet mondani?
Számomra olyan, mint a magától növekedő vetés Jézus példázatában.
„Úgy van az Isten országa, mint amikor az ember elveti a magot a földbe, és közben éjjel és nappal, amíg ő alszik, majd fölkel, a mag kihajt és felnő, maga sem tudja, hogyan. Mert magától terem a föld, először zsenge szárat, azután kalászt, majd érett szemet a kalászban.”
(Márk evangéliuma 4. rész 26-29. versek) Amikor az emberi akarat, vágy kerül előtérbe, akkor öröm helyett annyiszor csalódás és a hiábavalóság érzése lesz bennünk. Igaz ez hivatásra, akár lelkészi szolgálatra, vagy a személyes életünkre, de abban a pillanatban, hogy rábízzuk magunkat az Istenre, és hagyjuk, hogy az Ő akarata érvényesüljön a magunké helyett, hirtelen minden élettel, céllal, békességgel, reménnyel telik meg. Magától szűnik a félelem, mint akkor a tanítványokban. Magától telik meg a szívünk reménnyel, erővel. Magától mozdul minden az élő Isten felé. Magától telik meg a lelkünk igazi hittel. Ez a „magától” az Isten Szentlelke, aki jelen van ma is a világban és hiszem, hogy amikor az ember már nem tud bízni hatalomban, hírnévben, dicsőségben, magától tér vissza az Istenhez a Lélek munkája által.
-Nagyon szép befejezés, köszönjük a beszélgetést.
…............
Kőszeghyné Raczkó Zsuzsanna,
-evangélikus lelkész, esperes. .
-a Napi falatok című könyv szerzője,
-négy gyermekes édesanya,
-hobbicukrász,
-hobbikertész.
Jó volt olvasni és látni ezt a sok szép alkotást!
VálaszTörlésÖrülök, hogy tetszett. És mennyi szép tortája van még! Már mondtam neki, hogy blogot kellene indítania. Ha csak a képek lennének rajta, már megérné nekünk. Nincs rá ideje.
VálaszTörlésNagyon tetszett az interjú, a torták pedig igazán különlegesek! Ali bírok betelni a látványukkal... :)
VálaszTörlésÖrülök, hogy te is így látod. Én is gyakran térek ide vissza.
VálaszTörlésKöszönöm az interjút. Nagyon szépek a torták és sütemények. A Napi falatok könyvet elolvastam, nagyon tetszik, szeretem a történeteket lelki és igei tartalmakkal átszőve. Ajánlottam is másoknak. Várom a 2021. decemberben megjelenő Újabb napi falatok című könyvet is. Hálás vagyok, hogy vannak ilyen lelkészek és családjaik és ilyen blogolók, akik megmutatják nekünk fentieket. Áldott adventi várakozást kívánok szeretettel.
VálaszTörlésÖrülök a kedves sorainak. Én is áldott ünnepeket kívánok!
VálaszTörlés