2021. március 28., vasárnap

Befolyásos asszonyok a konyhában. Ritter Ida

Bemutatjuk Ritter Idát, a Nagyobb Ő - Értékmozaik című könyv szerzőjét

A hit kezdetei

- Szeretettel köszöntelek. Először is a könyved címéről kérdeznélek. Az első részben nem mindennapi életetekről, szerelmetekről, annak isteni hátteréről írsz. Mit takar a nagyobb és az Ő?

-Történetünk, szerelmünk felől sokan mélyebben érdeklődtek, mégsem ez áll a fókuszban. Egy egyéni sors leírása miatt nem ragadtam volna tollat. A mi történetünk csak hordozóanyag, indok annak megírására, hogy Isten hatalmas, Ő mindennél nagyobb. Ez a könyv életbizonyság a hatalmas Szentháromság Istenről. Ez az első s a legfontosabb cél, elmondani: Ő nagyobb minden ügynél, problémánál. Nála a kilátástalanból reményteljes jövő születik.

- Még egy kicsit bizonytalanságban tartjuk az olvasókat a „különös szerelem” felől, erre később térünk rá. Beszélj a gyerekkorodról, lelki életedről, kérlek.

- Egészen kiskoromtól kezdve érdeklődtem, nyitott voltam Isten ügye iránt, de az érettségi utáni év volt egy nagy felismerés, felébredés az életemben. Tizenkilenc évesen átadtam az életemet Istennek. Ekkor a Szentlélek közreműködése által tudatosan eldöntöttem, hogy csak és kizárólag Istennel szeretnék járni, s kértem, mindig legyen velem. Felismertem, hogy Isten kegyelmére szoruló bűnös ember vagyok, aki a maga erejéből semmire nem képes. Tudatosan eldöntöttem, hogy mindenben a jót szeretném cselekedni, Isten törvénye szerint szeretnék élni. Igent mondtam Istenre, és nemet a bűnre. Bocsánatot kértem Istentől minden vétkemért. Sok mindent nem értettem még ekkor, de azt nagyon, hogy vele és csak vele akarok járni. Ma már tudom, hogy akkor még sok vallásos forma, „jó kislányos” elem maradt rajtam.

Majd később, évek múlva újra történt valami a hitbeli fejlődésem útján, valami lendületesebb életté lett bennem, megelevenedett. Ekkor egy kényelmi zsilip hullott ki, a még vallásosnak mondható elemek eltűntek, teljesen odaszánt életű hívő lettem. A mindenható Isten az Ő fiává fogadott, és felülről való élettel ajándékozott meg. Kettős az állampolgárságom: a mennyei az állandó, de még a földön van a tartózkodási helyem, s hogy meddig érvényes, majd Ő megmutatja.

- Volt tehát egy régi életed és van egy új. Milyen értékek mentén hozod meg a döntéseket? Mindenemet: a lélegzetvételemet, a szokásaimat Ő (Isten) határozza meg azóta is. Bűneim, hiányaim vádolhatnának, azok, amelyeket megtéretlenül vagy vallásosan követtem el, amikor Krisztust még nem ismertem; majd a megtérésem után is sajnos vétettem, vétek hibát bőven. Újjászületve ugyan már szándékosan nem csalfa a szív, de testben élvén – sajnos – elesünk. E világ fejedelme és a túlzott egónk pedig gondoskodik arról, hogy naponta megbotoljunk. Régebben gyakran nem tudtam Istennek tetsző bölcs döntést hozni. Naponta rám törhetne, ahogy néha tör is – gyarló ember lévén –, hogy lehetnék jobb feleség, anya, végezhetném jobban a dolgomat…, a sor hosszan folytatható, de a hiányaim, tévedéseim okozta bűntudat nem terhel már, mert volt, aki megfizette az árát. Nekem ingyen volt, de nem volt olcsó Urunknak. Amit lehet, tőlem telhetően rendezek, megteszek, a többit kötelező Rá nézve elengednem. Mindenkinek elengedi a Mindenható, csak el kell hinni. Csak el kell hinni. Tökéletes bocsánat van.

Nem mindennapi szerelem

- Felfedjük a titkot: férjed katolikus pap volt, de ma már református lelkész. Vallja, hogy nem csupán miattad hagyta ott az egyházat, hanem kérdései voltak, és a református közösségben kapott rá válaszokat. Majd engedelmeskedve eredeti elhívásának a pásztorolásra, elvégezte a református teológiát is. A gyógypedagógiai főiskola után. Így lettél lelkészfeleség, és így hasznosíthatod te is a nők tanítására kapott lelki ajándékaidat. Hogyan történik ez?

- Az Értékmozaik szemléletmóddal szolgálok, dolgozom. Igeolvasásom, megtapasztalásaim, tanulmányaim, lelki fejlődésem során alakult ki ez a rendszer a fejemben, s az elmúlt két évben adatott az alkalmas idő, hogy mindezt lejegyezzem. Az Értékmozaik - Út a boldogélethez című könyvem 2020 júniusában jelent meg, egy kötetben a személyes életutamról szóló bizonysággal, amelynek címe: Nagyobb Ő – Katolikus papból lett református lelkipásztor feleségének vallomása. Akit bővebben érdekel a könyv, nagyobb mennyiségben, kedvezménnyel nálunk személyesen rendelhető, és igen sok helyen elérhető: (ld. lenn)


Miről szól a könyv?

Az életrajzi mű (a téma bár jól tudom izgalmas és figyelemfelhívó), mégsem ezért érdekes, hanem azért, mert a saját megtapasztalásaimon keresztül mutathatom be a rendszert, s fontos megjegyzés: nem valami ellen, hanem valamiért íródott, egy vezérfonal annak bemutatására, miként értettem meg egy-egy újabb szeletet, egy-egy újabb értékmozaikot. A lényege, hogy nézhetünk sebeinkre, életünk "szemeteire" - amelyek általában nagy halomban vannak, szép számmal -, de elengedhetjük azokat, s fókuszálhatunk az értékes darabokra, amelyek - bár meglehet aprók és kevés is a számuk - a töredezettből egy "mégis-egésszé" állnak össze. Az Értékmozaikkal

- a lélek felépül, az ego leépül,

- a problémából megoldás születik,

- a kifogás helyett a tett,

- a miért helyett a hogyan,

- a panasz helyett a hála,

- a kétség helyett a hit,

- az aggódás helyett a bizalom,

- a lemondás helyett a remény,

- a lázadó helyett az elfogadó,

- az energiavámpír helyett az éltető,

- az áldozatból a cselekvőképes ember lesz a domináns.

Munkámban és szolgálatomban is egyaránt szívügyem a családok, párok felkarolása, a konfliktusos helyzetek segítése. Megoldásfókuszú szemlélettel. Az Út pedig az egyetlen, a legnagyobb! http://ritterida.hu/

Különös szívügyem a szolgálatomban a női misszió, a nők értékmozaikos felkarolása. Női alkalmakat, női kört tartok a gyülekezetünkben, máshol (is) előadásokat, tréningeket, s két éve rendeztük meg az Értékes nő vagyok! konferenciát, amelyet nem egyszerinek gondoltunk, de most a pandémia közbeszólt. (Tavaly férfi konferenciát tartottunk, Nándi (férjem) hasonlóan gondolkodik a férfiak területén.) A programok bővítésén, sokszínűségén vagyok. Nagyon fontosnak tartom, hogy az online felületen is jelen legyünk. Értékes nő vagyok! címmel találnak meg bennünket a Facebookon. A 100 fős konferencia jelentkezővel indult a csoport, majd nyitottá tettük mások számára is. S úgy növekszik, hogy sokan hívják meg ismerőseiket. Az elmúlt hetekben túlléptük az 1000 főt, dicsőség Istennek!

Család és karrier


- A munka és a szolgálat mellett gondos anya, jó feleség és háziasszony igyekszel lenni. Finom süteményeidet megcsodálom néha. Adnál valamilyen tanácsot nekünk, hogy lehet összeegyeztetni mindezt úgy, hogy senki se sérüljön?

- Nagyon komoly szervezést igényel, és hiszem, együtt működik igazán, ami azt jelenti, hogy mindenki kiveszi a maga részét, a rábízott feladatokba beáll, elvégzi. Alapként tekintek akár a munkámban, akár a szolgálatomban, akár a házimunkánál, hogy Isten dicsőségére teszem. S ha ez a fókusz, akkor minden sokkal gördülékenyebben zajlik. Nem egyszerű összehangolni a családot, a szolgálatot és a munkát, de Tőle van erő. Ő minden erőm forrása.

Szokásosan reggelente mindenki elindul munkába, óvodába, iskolába (amikor nem pandémia van, most minden itthon zajlik – ez valóban még nagyobb odafigyelést, szervezést igényel), s azt mindig megbeszéljük, ki megy bevásárolni a nap végeztével, és a legkisebbért az óvodába. A jól elvégzett munka örömével délután családi élménymesélés van az uzsonna (gyümölcs) és a jól megérdemelt kávé mellett. Rendszerint délután vagy este főzök másnapra. Senki nem eszik menzán, mindennap készítek valamit. Egész jól bele lehet jönni, van egy kialakult menüsor a fejemben, amely finom, gyors és egészséges ételek listája, ebből szoktam választani. Nagyon sokat jelent, hogy a férjem igazi társ, mindenben a segítségemre van, ahogyan a gyermekek is. Ő nem olyan vezető, aki diktál, hanem példamutatással vezet.

Sosem engedtünk az esti családi szertartásból. Vacsora után fürdés a legkisebbeknek, meseolvasás, majd közös imádság. Minden este közösen énekelünk, igét olvas a férjem, majd egyenként mindenki elmondja személyes háláját és kéréseit az Úrnak, majd közösen a Miatyánkot. Úgy gondolom, nagyon fontos, hogy legyenek fix pontok a napi rutinban is.

- Kedvenc recepted?

- Sok kedvence van a családunknak. Torta közül a tejszínes csokis, amelynek nagyon sokféle változatát készítettem már, mindig személyre szabva a díszítést. Ami az ünnepelt gyermekünknek a szívügye, olyan a dekoráció. Hetente többször sütök kiflit, ugyanebből a tésztából kalácsot, de ez az alap a pizzatésztához is, csak nem tejjel, hanem felesben vízzel. Főételek közül is nehéz a választás, de a

Nem lehet abbahagyni csirke”


elkészítési módját mutatnám be.

Hozzávalók:

* 10-12 szelet felsőcombfilé vagy csirkemell (centis, másfél centis vastagságú szeletek; vegyesen szoktam)

* egy speciális fűszerkeverék szükséges hozzá, amelyet külön elkészítek: 2 evőkanál vegeta, 1 mokkás kanálnyi (mk) őrölt fekete bors, 1 mk őrölt fűszerkömény, 1 teás kanál (tk) őrölt piros paprika, 3 tk fokhagyma granulátum – ezeket gondosan összekeverem /én alapból dupla adagot keverek ki a fűszerből, mert gyakran használom, és más magyaros húsok ízesítéséhez nagyon finom/

* 2-3 dl tejföl, ebben elkeverve 1-2 evőkanál olaj

* 1 fej lilahagyma

* tetejére ízlés szerint reszelt sajt

A húsokat a fűszerkeverékkel alaposan megsózom, s egy olajjal kikent tepsibe helyezem. A hússzeletekre 1-1 karika lilahagymát helyezek, s az egészre ráborítom a tejfölt. (Ha nagyon sűrű a tejföl, egy kis vízzel hígítom.) Fóliával lefedve 35-40 percig sütöm. Amikor már majdnem kész, akkor megszórom a reszelt sajttal, és aranybarnára sütöm. Hagymás rizzsel szoktam tálalni. (1 fej vöröhagymát egy sütőbe is tehető edényben megpirítok a tűzhelyen, majd hozzáöntök egy nagy csészényi rizs, majd két bögre vizet, vegetával ízesítem, forralom, majd a sütőben 20 perc alatt (220 fokon) készre sütöm.)

- Nagyon szép az ünnepi terítés. A képeken mindenütt bárányt látunk és sehol sem nyulat.



- Igen, A bárány bibliai jelkép, Krisztus előképe, aki a megváltásunkért jött a földre. Az ótestamentumi zsidók bárányt áldoztak, az Újszövetségben Jézus az Isten báránya, aki meghalt a bűneinkért, hogy utat nyisson a mennybe. Fontosnak tartjuk azt is, hogy szép és igényes, az alkalomhoz illő, kifejező legyen a terítés. A személyre szóló igekártya elmaradhatatlan része az ünnepi asztalnak.


Templom nélkül is ünnep


-A feltámadás ünnepe közeledik, sajnos valószínűleg online istentiszteletekkel. Hogyan lehet templom nélkül is ünnepivé tenni?

- Nagyon hiányzik már a megszokott rend, a gyülekezettel való közösség. Ám az ünnepünk tartalma, mélysége mégsem ezen múlik. Fontos időszaknak tarjuk a húsvétra való várakozás idejét, még inkább törekszünk az igeolvasásra és a tanulmányozásra. Nagypénteken és húsvétkor pedig istentiszteleten vagyunk együtt, ha már lehet, akkor templomban leszünk, ha pedig nem, akkor előre felvesszük, és mindenki online formában vehet részt.

- Mit üzensz az olvasóknak?

- Valamennyiünk életében van sok öröm és nehézség is. Bátorításul mondhatom mindenkinek: Fájtak-e a veszteségek? Igen. Csalódtam-e? Igen. Értek-e mindent? Nem. De kerek az életem. Ezekkel együtt kerek. A nehézségekben mélyült a hitem, erősödött a bizalmam Isten felé, megtanultam rácsodálkozni az élet igazi csodájára. Hiszem, meg lehet találni életünk „szemetei” között az értékes mozaikokat. Hogyan? Mennyei dioptriás Áldott szemüveggel. Mi történik, ha ezt az áldott szemüveget használjuk? Megtalálhatjuk a helyes Istenfókuszt. És a helyes, az Istenfókusz ez miben segíthet? Meglátni az igazságot. Mi történik, ha megismerjük az igazságot? Szabaddá leszünk. Mit szabad tenni, érezni, ha szabadok vagyunk? Lehet őszintének lenni, merünk érezni, felvállalni – akár negatív – érzelmeket is, valamint elhihetjük, hogy lehetünk gyengék, nem kell félnünk rákérdezni a másik tettére, annak okára, a problémáinkat feltárhatjuk maguknak, a másiknak, alkalmas időben, őszintén, - álarc nélkül. El lehet hagyni a „Mit illik egy kereszténynek?” félelmeket. Lehet haragudni – de nem vétkezni –, és megvan a szabadságunk elengedni a másik adósságát. És lehet kizárólag csak felfelé néznünk. Mi fog történni? Boldogok leszünk! Hiszem tehát:

„Aki megérti az igét, annak jó dolga lesz, és boldog az, aki bízik az ÚRban.” (Példabeszédek 16,20)

- Köszönöm a beszélgetést. Áldott ünnepeket kívánok.

Ritter Ida Jézus Krisztus tanítványa, lelkészfeleség, 3 gyermek édesanyja. Tanár, mediátor, életvezetési tanácsadó.

„Nagyobb Ő - Értékmozaik” címmel könyvet írt.

A könyvről bővebben: http://ertekmozaik.hu/konyv

Vélemények a kötetről: http://ertekmozaik.hu/velemenyek

A kötet megvásárolható: http://ritterida.hu/a-konyv-megrendelese

Médiamegjelenések: http://ritterida.hu/cimkek/mediamegjelenesek
Riport a Kossuth Rádióban a Ritter családdal. Katt a képre.






Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése