2024. január 13., szombat

Jérceleves gombával

 

Először is szögezzük le, hogy ez nem is jérceleves. Ételfotók után kutakodva láttam, hogy kizárólag a jércéből főzött leveseket hívják így. Viszont már van egy (nem) jérceleves a blogon, ami hasonló, és akkor nem problémáztam ezen. Úgy emlékszem, hogy egy rokonnál ettem hasonlót, és azt is jércelevesnek hívták. Végül is a halászlé se halászból van, a csirkemell pedig, amit felhasználtam hozzá lehet, hogy jércéből van, ami fiatal tyúk. Mindenesetre nagyon finom lett, csak ajánlani tudom, ha azon töprengünk, hogy mit is főzzünk már megint. 

Hozzávalók: 


1 fél csirkemell
1 hagyma
1 gerezd fokhagyma
egy sárgarépa
egy kisebb petrezselyemgyökér
1 cikk zellergumó
1 cikk karalábé
2 dl borsó
1 dl tarhonya
30 dkg gomba
egy karfiolrózsa
1 teáskanál szárított kaporlevél
1 teáskanál petrezselyemzöld
3 babérlevél
só, bors

Elkészítés:
A hagymákat apróra vágjuk és megdinszteljük egy kis olajon. Hozzáadjuk a karikára és szeletekre vágott gyökérzöldséget, kicsit együtt pirítjuk.


A  kis kockára vágott csirkemellet is hozzáadjuk, és fehéredésig kevergetjük benne. Felengedjük 1,5 l vízzel, de lehet több is. Következik a gomba, tarhonya, majd a borsó és a kockára vágott krumpli.
A levelek, a fűszerek, és legvégül a karfiol. 

Nagyon finom, tartalmas levesünk lett. A  szovátai túrófánkkal ettük, mert tegnap elfelejtettük, hogy bőven maradt. 

Bibliás elmélkedés: 

Mi volt előbb? A tyúk vagy a tojás?- szokták kérdezni azzal a sugallattal, hogy nem lehet tudni. Pedig a választ megtaláljuk a Bibliában. Amikor Isten megteremtette az élőlényeket, akkor a fejlettebbeket két neművé formálta, hogy utódokat hozzanak létre. Tehát a tyúk volt előbb. Sőt! A tyúk és a kakas. Az evolúció viszont azt tanítja, hogy a környezethez való alkalmazás hatására alakultak ki a fajok. Sajnos azonban a hiányzó láncszemeket még mindig nem találták meg. Vagyis azokat az élőlényeket, amelyek két fejlődési fok között vannak. Rengeteg ilyen maradványnak kellene lennie, de nincs. A tyúk állítólag a dinoszauruszokból fejlődött ki. Rendben, de hol vannak azok a maradványok, amelyek már nem egészen dínók, de még alig hasonlítanak a tyúkhoz? És a következő fejlődési fok? És a következő? Nincsenek sehol. 
Darwin fogalmazta meg az evolúciós elméletet, de utána éltek tudósok, akik rájöttek, hogy a faji jellegzetességeink a génekben vannak kódolva. Tehát környezeti tényezők befolyásolhatnak bizonyos lényegtelen jellegzetességeket, de a fajok fejlődésére nincsenek hatással. Dínónak dínó lesz az utóda, oroszlánnak oroszlán, embernek ember, tyúknak jérce illetve tyúk. 
A Bibliában ezt olvassuk Istenről: 
"Ami ugyanis nem látható belőle: az ő örök hatalma és istensége, az a világ teremtésétől fogva  alkotásainak értelmes vizsgálata révén meglátható." (Római levél 1.20)


2 megjegyzés: