2023. február 28., kedd

Csokoládékrém

 

Nem sokszor ejtettem ki a számon ezt a szót, hogy csokoládé. Ahogy a burgonyára krumplit mondok (mondunk), inkább használjuk a csoki, mint a fontoskodó csokoládé szót. Most valamiért mégis ehhez ragaszkodtam. 

Amikor nemrég a nagyobbik unokám beteg lett, csokitortát kívánt. Mit csinál egy szerető nagyi? Természetesen elkészíti neki még akkor is, ha ő is beteg közben. Az unokákért mindent!
Az iglu torta felét is ő ette meg. Nagyon szeretik ezt a krémet. Újabban ezzel töltöm a piskótákat.
Hozzávalók:
1 csomag tejszínízű/csokoládéízű pudingpor
3 evőkanál cukor
4 dl tej
10 dkg étcsoki
10 dkg vaj
Elkészítés:
A pudingport, a cukrot és egy evőkanál tejet összekeverünk, majd hozzáöntjük a maradék tejet, és lassú tűzön, állandó keverés mellett felforraljuk. Azonnal elzárjuk, és kis hűlés után beletördeljük a csokit. Tovább keverjük, majd a vajat is hozzáadjuk.  Amikor eltűntek benne a csomók, már kész is. Ha csokipudingport használunk, akkor nagyon tömény. Így finomabb.

Kicsit hamar megszilárdult. Nem lett szépe a teteje, de sebaj!
A piskóta a szokásos: 6 tojásfehérjét habbá vertem 6 csapott evőkanál cukorral, hozzá egyenként a sárgáját. Majd óvatosan 4 kanál lisztet, melyben előtte elkevertem 1 teáskanál sütőport és 2 evőkanál kakaóport. Egy közepes kerek, sütőpapírral bélelt formába öntöttem (22 cm átmérőjű), 180 fokra előmelegített sütőbe toltam, 10 perc után 160-ra mérsékeltem a hőfokot, és tűpróbáig maradt benne. 15-20 perc.





2023. február 27., hétfő

Gombás táska tk liszttel. Tojásmentes

 

Változnak az idők. Itt még arról írtam, hogy a zsírmájam gyógyulásakor az olaj helyett inkább vajat vagy zsírt ajánlottak. Most viszont a koleszterin lett rossz. Csak kicsit emelkedett az érték, de kaptam gyógyszert. Az első három hónapban javult egy kicsit, a májam is bírta a kúrát. A következő laboreredmény azonban enyhe romlást mutatott, az orvos diétát is javasolt, majd a következőnél már jóval 7 fölé emelkedett az érték, ami egyértelműen a magas kategória. Beutalót kaptam a belgyógyászatra, de nálunk most éppen nincs, így hát diétába fogtam. Mellőzni kellene a húst, tejet, tojást, zsiradékot. Inkább olajjal főzzünk!-javasolták.😊

Már eddig is hallottam a teljes értékű növényi étrendről, úgyhogy kihoztam a könyvtárból egy könyvet, de nem győzött meg, mert a szerző őszintén bevallotta azért, hogy B vitamint azért szedni kell. Javasolt még az Omega 3 zsírsav és a jód is) Ebből én megértettem, hogy ez sem megoldás. Valami józan középút a megfelelő, és sokkal több mozgás. Eddig is voltak húsmentes napjaink, de alapjában véve én nagyon szeretem a húst. Bár igazat kell adnom annak, aki azt mondta, hogy valójában nem is biztos, hogy a húst kívánjuk, csak azokat az ízeket, amelyeket megszoktunk. Ezeket pedig babból, lencséből, csicseriborsóból is elő lehet állítani. Igaz. Van is a blogon lencsefasírt, lencsepite, babtorta, Szóját is beiktattam már rántva, pörköltnek. (receptekért katt a kék szövegre)
Lencsepite
Gombás ételek is szerepelnek. Töltve, pörköltnek, feltétnek.
Citromos gomba
Most ezt a sort bővítettem ezzel a gombás táskával. Tésztabatyuhoz való eszközt használtam, de mégsem akartam gombás tésztabatyunak elnevezni. Táska. Jó név ez.
Hozzávalók:
-tészta:
20 dkg finomliszt
30 dkg teljes kiőrlésű liszt
1 teáskanál só
(1 mokkáskanál bors)
2 dkg élesztő
pici cukor
2,5 dl tejföl
1 teáskanál útifűmaghéj+1 dl víz
15 dkg margarin
-töltelék:
1/5 kg gomba
1 hagyma
olaj
só, bors
Elkészítés: 
A cukorral felfuttatjuk az élesztőt. Az útifűmaghéjat elkeverjük a vízzel, hogy jól megduzzadjon.  A száraz anyagokat habverővel összekeverjük. Elmorzsoljuk benne a margarint. Mélyedést készítünk, és beleöntjük a folyékony anyagokat. Jól összegyúrjuk. Pihentetjük, amíg elkészítjük a gombát. A hagymát kis kockákra vágjuk, és egy kevés olajon megdinszteljük. A gombát megtisztítjuk, és nem szoktam lehúzni a héját. Kisebb szeletekre vágjuk, rádobjuk, fűszerezzük, és addig pároljuk, amíg elfövi a levét. Hűtjük. A tésztát ketté osztjuk, és az egyik felét kb 2 mm vastagra kinyújtjuk. Köröket vágunk belőle a képen látható módon. 
 Megfordítjuk a formát, beleemelünk egy kört, és mindegyikbe teszünk egy kis gombás ragut, és összenyomjuk a formát.

 Én egy nagy gáztepsit töltöttem meg velük. Hideg sütőbe toltam, 200 fokon szép pirosra sültek. Mivel nincs tojás a tésztában, nem is kentem meg vele. Kis tejfölt használhatunk.


 A többiből pogácsa készült sajttal megszórva. Hasonló pogácsarecept itt.

Bibliás elmélkedés:
Elkezdődött a böjti időszak. Az oldalsávban olvashatnak egy beszélgetést, melyben a Szabad Föld című újság riporterének válaszolgatok a böjttel kapcsolatban. Tisztulhat a lélek is a böjttel. Szegény szeretett volna többet hallani a húsmentes étkezésről, de én kötöttem az ebet a karóhoz, hogy elsősorban lelki értelemben kell böjtölnünk. Mintha az egyház az elmúlt két évezredben teljesen eltévesztette volna az irányt. Bár még mindig azt gondolom, hogy a böjt imádság nélkül csak fogyókúra. Lemondással gazdagodni című írásomban elmondom, hogy miért nem működött nálam eddig az ételmegvonás: titkon mindig le akartam fogyni vele. Attól azonban, hogy nekem valami nem megy, vagy nem úgy, ahogy szokásos, még nem kell teljesen elzárkózni. A bibliai korban gyakran böjtöltek. Ilyenkor nem ettek semmit. Gondoljunk csak Jézus 40 napos böjtjére a nyilvános szolgálata előtt! Persze mi, emberek ennyi ideig nem tudnánk ellenni étel nélkül, de a hús-,tej-tojásmentes időszak igenis fontos lehet. A stollen receptnél írtam, hogy eredetileg ez nem egy ilyen gazdag sütemény volt, hanem bizony csak zabból, vízből, repceolajból és lisztből állt a 15. században. 
Ma már tudjuk, hogy a böjt egy méregtelenítő kúra is, amire igenis szüksége van a szervezetünknek. 
A böjtről, annak történetéről itt van egy hasznos igehirdetés. Számomra nagyon építő volt. 

2023. február 25., szombat

Meggyes habos. Kicsit diétás

 

Amikor anyukám még fiatal volt, mindig készített nekünk egy tepsi süteményt. Magának levágott egy csíkot, a többit meg elhozta a férjem. Nagyon nagy segítség volt, amikor még kicsik voltak a gyerekek. Anyósom is remekelt a konyhában. Ezért is nem vagyok egy nagy cukrász, mert nem voltam rákényszerítve. Emlékszem, amikor a férjem még csak udvarolt, de már a szülők is megismerkedtek, anyu egyszer rádöbbent, hogy Hűha, ezek lúdlábat is sütnek. Sőt! Rétest is! Ezt anyukám sose tanulta meg. Többnyire a jól bevált kelt tésztákat, tortákat készítette. Most, hogy férjem cukros, én is vigyázok, nem hiányoznak az édességek (dehogynem, csak nem lehet korlátlanul!), sőt egy tepsi sose fogy el. Már csak egy gyerek lakik velünk. Még a legidősebb lányunk él ebben a városban, de ők sem édesszájúak. Így aztán inkább diétás kekszeket, omlósakat sütök. Ezt a habost is már számtalan változatban elkészítettem. Itt az eredeti recept. Meggyes is van már, de azért most is változtattam egy kicsit az eredetihez képest.

Hozzávalók:
20 dkg zabpehelyliszt
10 dkg finomliszt
csipet só
10 dkg margarin
6 g reszelt narancshéj
1 tk 1:4 édesítő
1 tk sütőpor
1 tk útifűmaghéj+ 1 dl víz
joghurt
....
3 dl meggydzsem
6-7 tojásfehérje+ édesítő

Elkészítés: Az útifűmaghéjat beáztatjuk a vízbe. A száraz anyagokat habverővel összekeverjük, majd elmorzsoljuk benne a margarint. Eldolgozzuk az útifűmaghéjjal, és annyi joghurttal, hogy jó, ruganyos tésztát kapjunk. Egy piteformába nyomkodjuk, és 200 fokra előmelegített sütőben megsütjük. Kb 20 perc. Rákenjük a dzsemet, majd a felvert habot, és vissza tesszük a sütőbe, amíg színt kap. Lejjebb is vehetjük a hőfokot egy kicsit. Egy fehérje kb 35 g, de nem tudom, mennyi volt, mert nem mértem.
természetesen meg lehet sütni csak finomliszttel, tejföllel, cukorral és egy tojással a maghéj helyett, de akkor nem lesz diétás.



Egy szép vers tavasz elején.
Túrmezei Erzsébet: Tárt kapukkal
Járjátok be a téli, zord szobákat!
Hozzatok illatot és életet!
Krisztusom, tekints rám tavasz-szemeddel!
Minden kapumat kitárom neked. 

2023. február 20., hétfő

Fritule, a horvát fánk

 

Ősszel Horvátországban jártunk. Noémi Németországban dolgozik, és balkáni körútra indult. Egyedül! Amikor ezt megtudtuk, és  magunkhoz tértünk, akkor elhatároztuk, hogy ott találkozunk vele. Így is történt. Erről ítt írtam. Bár sok finomságot ettünk, fánk nem jött a képbe. Már csak a farsang kapcsán találkoztam vele mostanában bloggereknél, így megkértem egyik barátnőmet, akinek horvát az apukája, hogy küldjön nekem egy autentikus fánk receptet. Vártam, vártam, aztán én is nézelődtem. Végül Bede Róbert youtube videóját ajánlotta. Összehasonlítva a többi recepttel megállapítható, hogy olyan ez, mint nálunk a lecsó: ahány ház, annyi szokás. Végül ez mellett döntöttem, mert a tejet tegnap felhasználtam joghurtba, és mint kiderült, joghurtos fánk receptem még nincs a blogban. Ide gyűjtöttem az eddigieket. A horvátok egyébként karácsonykor szokták megsütni a fritulét.
Hozzávalók:
20 ml áfonyapálinka
1 evőkanál mazsola
20 dkg finomliszt
1 teáskanál sütőpor
kis 1:4 édesítő
1 csipet só
1 teáskanál vaníliaaroma
1 tk citromlé
1 tojás
1,5 dl joghurt
Elkészítés:
A mazsolát beáztatjuk a pálinkába fél órára. Sajnos csak házi áfonyapálinkánk volt, amit a férjem saját kezűleg készített, mert a rakiját, amit Horvátországban vettünk, hiába kerestem a szekrényben. Kiderült, hogy Noémi elvitte emlékbe. Majd megkínálja vele a barátait. Pedig milyen jól hangzott volna a címben, hogy Fritule, a horvát fánk rakijával! A képen látható kis bogyók a pohárban a pálinkából származnak. Kegyelettel őrzöm, hogy majd valami sütibe felhasználjam. 
A száraz anyagokat összekeverjük, majd a többivel együtt jól kidagasztjuk. Mehet bele a pálinka is a mazsoláról, amit a végén adunk hozzá. 

Olajat forrósítunk, és olajba mártott kanállal adagoljuk bele a tésztát. Kicsit lágy lett a tészta, cserébe viszont jókat derültem a fánkok fura alakján. Fahéjas porcukorba is lehet forgatni, vagy lekvárral enni. Egy tányérra való lett belőle, ám hamarosan megcsappant a készlet, mert Anika jó érzékkel éppen akkor hozta vissza az edényeimet, amikor kisültek a fánkok.😊


2023. február 16., csütörtök

Ujjbegy süti.

 




Már régóta készülök erre. Mire végre elszántam magam, nagy meglepődésemre Huszárcsók néven is fut, ami egy régi magyar sütemény. A Váncza süteményes könyvemben is megvan a receptje. Olyan ez, mint amikor a tolófánkot curros-nak mondjuk, vagy az égetett tésztákat profiterol néven hagyjuk hódítani. Pedig a képviselőfánk is szinte ugyanaz. Azért mégsem akartam huszárcsók névvel közzétenni, nehogy valaki megbotránkozzon, pedig Valentin napkor (na, ezt is külföldről vettük át) talán éppen jó lenne. Igaz, hogy huszárok már nincsenek, de gondolhatunk a férjeinkre is ezzel a névvel. 
Kicsit változtattam az összetevőkön, mert újabban a koleszterinre is vigyáznom kell, és csökkenteni akartam a tojás felhasználást. Lényegesen olcsóbb is így. Az útifűmaghéj kiváló tojáspótló. Mindenkinek ajánlom. Frissítés:AAz eredeti címben az szerepelt, hogy tojásmentes, de tétévedtem. Csak az összegyúrás tojásmentes. Sajnálom.
Hozzávalók:
-tészta:
30 dkg teljes kiőrlésű tönkölybúzaliszt
1 csomag sütőpor
csipet só
15 dkg margarin
1 evőkanál édesítő (vagy 10 dkg porcukor)
(mokkáskanál fahéj)
1 zacskó szárított citromhéj
2 teáskanál útifűmaghéj+10 evőkanál víz (vagy 2 tojás)
-máz:
1 tojásfehérje
5 dkg darált dió
Elkészítés: Az útifűmaghéjat összekeverjük a vízzel. A tésztához a száraz anyagokat összekeverjük, majd elmorzsoljuk benne a hideg margarint. A folyékony anyagokkal, és ha kell, egy kis vízzel összegyúrjuk. Nekem még 1 dl kellett hozzá. Hideg helyen kb fél órát hagyjuk pihenni, addig durvára vágjuk a diót. 

 

A tésztából két hengert formázunk, és késsel felszeleteljük.

Gömböket formázunk belőle, majd lelapítjuk.

Én egy lapos szedőlapátot használtam, hogy egyenletes legyen. A fehérjét kicsit felverjük, a sütiket megkenjük vele, és megszórjuk a dióval. Margarinozott tepsibe fektetjük őket, és elvileg ujjbeggyel kellene egy kis mélyedést nyomni beléjük, de én a klopfoló nyelét használtam.

Lehetett volna huszárosan egy kardot is beiktatni ezen a ponton, sajnos azonban nincs a készleten. Azért egy sornál az ujjamat használtam, hogy mégis autentikus legyen. 😊 180 fokra előmelegített sütőben 15-20 perc alatt megsül. Sülés közben sajnos kezdtek eltűnni a mélyedések, így kihúztam a tepsit, és rásegítettem. Tanulság: jó nagy mélyedést kell készíteni.
Van olyan recept, ahol már sütés előtt megtöltik lekvárral, de én feleslegesnek tartottam. Miután kihűlt, bármilyen lekvárral megtölthetjük. Én meggylekvárt használtam.  



Bibliás elmélkedés:
Hogyan válasszak párt? 
Anyukám 1924-ben született. Az akkori hölgyek körében nagy tisztelet övezte az állami alkalmazottakat: postásokat, vasutasokat, katonákat. Tetszettek neki a huszárok is, általában a magas férfiak, de különösen a szőke, kék szeműek. Aztán mégis egy alacsony, barna férfihez ment feleségül. Jósnőnél volt ugyanis, mert 30 felett már vénlánynak számított, és kíváncsi volt, hogy egyedül marad-e. Nevetve mesélte, mert nem vette komolyan, de az agya mélyén a tanács megmaradt, és vezette, amikor apu elkezdett neki udvarolni. 
A házasság nem lett igazán harmonikus. 
 Gyakran voltak nagy hallgatások, gyanúsítgatások. Milyen jó lett volna, ha anyu nem nevet a jövendőmondón! Minek ment akkor, ha nem vette komolyan? A szíve mélyén mégis komolyan vette. A Biblia, amit pedig ő még tanult, határozottan tiltja az ilyesmit. "Ha bemégy arra a földre, amelyet Istened, az ÚR ad neked, ne tanuld el azokat az utálatos dolgokat, amelyeket azok a népek művelnek. Ne legyen köztetek olyan, aki a fiát vagy leányát áldozatul elégeti, ne legyen varázslást űző, se jelmagyarázó, kuruzsló vagy igéző!
Ne legyen átokmondó, se szellemidéző, se jövendőmondó,
 se halottaktól tudakozódó." (5. Mózes 18.9-11.versek)
Isten ugyanis a jövőt nem fedi fel előttünk. Csak az Ő megkerülésével lehet bizonyos információkhoz jutni, de ez nagyon veszélyes dolog. Eszembe jut egy ismerősöm, aki azt olvasta a horoszkópjában, hogy súlyos beteg lesz. Tényleg beteg lett, és nem is gyógyult meg. Állandóan azt kereste pedig, hogy mikor mondja a jóslat, hogy meggyógyul. Végül nem bírta tovább, és öngyilkos lett. 
Lehet azt mondani, hogy az igei idézet Ószövetség, a mai korra már nem érvényes, az Újszövetség népének szabadsága van. Ez nem így van, mert Pál apostolról olvassuk, hogy találkozott egy jövendőmondó lánnyal, és kiűzte belőle a démont. (Apostolok cselekedetei 16.16-18) Utána pedig már nem tudott jósolni. 
"A titkok az Úréi." (5. Mózes 29.29.)
 Egy időben én is olvastam a horoszkópot, de amikor közeledtem Isten felé, és hallottam, hogy ez nem jó, abbahagytam. Előtte azonban több újságban ellenőriztem, hogy miket írnak. Mind mást mondott ugyanarra a napra. Szóval teljesen komolytalan is, de nem vicces. Jobb nem kacérkodni ilyesmivel. Istentől mindenképpen bocsánatot kell kérni, ha ilyesmiben benne voltunk.
A párválasztásról Dr. Pálhegyi Ferenc a következőket írta Keresztyén házasság című könyvében:
1. Elengedhetetlen, hogy ugyanaz legyen az útirányunk: a keskeny úton az élet felé, vagyis a társ elkötelezett keresztény legyen. 
2. Vállalnod kell a párral a közös igát. Ez közös imádságot, szolgálatot jelent.
3. Hozzád illő legyen...Összeilletek-e érdeklődésben, műveltségben, életcélban? 
4. El kell döntened, hogy minden körülmények között vállalod-e a párodat.
Szeretettel ajánlom ezt a videót, ahol a házaspár együtt maradt egy válság után.


2023. február 15., szerda

Valentin-napra szeretettel

 


Nagyon jó kezdeményezésnek tartom a Valentin-napi ünneplést. Szerte az országban előadásokat, bizonyságtételeket, tanúságtételeket lehet hallani a házasság, a családi kapcsolatok fontosságáról. Az ajándékboltok is örülnek, hiszen a férfiak ilyenkor virágot vesznek szívük hölgyének. Sőt! Sok hölgy is hasonlóan kedveskedik párjának. Én is meg szoktam emlékezni erről a napról. Bár a szív alakú torta idén is elmaradt, azért a férjem ennek a krumpli köretecskének is örült. A halat nagyjából így készítettem, de tálaltam már máskor is zöldséggel. 
A krumplit meghámoztam, szeletekre vágtam, szív alakú formával kiszúrtam, leöntöttem forró vízzel, és néhány percig hagytam is benne, majd megpirítottam egy kis olajon.
A Csendes Percek áhítatából idézek. A teljes szövegért katt a kék szövegre: 
"...Ez a szeretet, és nem az, hogy mi szeretjük Istent, hanem az, hogy ő szeretett minket, és elküldte a Fiát engesztelő áldozatul bűneinkért." (1Jn 4,10)

Meríthetünk Isten szeretetéből, és hagyhatjuk, hogy túláradjon rajtunk és általunk. Isten szeretete elvezethet minket meglepő helyekre és körülmények közé is, de ő már előttünk ott lesz. Mivel Isten példát ad számunkra az önfeláldozó szeretetre, mi is hozhatunk némi áldozatot. Azért szeretünk, mert Isten előbb szeretett minket.

Imádság: Drága Istenünk, taníts minket úgy szeretni, ahogyan te szeretsz, feláldozva saját vágyainkat mások javára. Ámen.

2023. február 10., péntek

Gombás pulykahús

 

Kis egyszerű, de nagyszerű. Mi nagyon szeretjük a pulykahúst is és a gombát is. Kellemes együttest alkottak néhány napja. A hentesnél eléggé olcsó is, és mivel most már a koleszterinre is figyelnem kell, jobb választás, mint a sertés, amit egyébként nagyon szeretek. 
Hozzávalók:
0,5 kg pulyka apróhús
0,5 kg gomba
1 hagyma
só, bors, olaj
Elkészítés: A hús valószínűleg a pulyka bontásánál leeső darabokat jelenti, de néha még így is még apróbbra kell vágni. Kb evőkanálnyi vagy kisebb darabokat szoktam megsütögetni egy kis olajon. Sózom, borsozom előbb. A gombát külön készítettem el. Kis olajon megdinszteltem az apróra vágott hagymát, majd rá a szeletekre vágott gombát. Só, bors, és lassú tűzön addig, amíg levet enged, majd el is fövi. A végén kicsit együtt pirítottam a hússal, és kuszkusszal tálaltam. Ha szeretjük több lével, akkor nem kell teljesen lepirítani a gombát. Ha szép a kalapja, akkor nem is szoktam lehúzni a héját. 

2023. február 6., hétfő

Kókuszos-áfonyás csiga. Laktózmentes

 




Ajándékba készült, de azért maradt is. 

Hozzávalók:
-tészta:
1 dkg élesztő
1 dl víz
1 mokkáskanál cukor
25 dkg liszt
15 dkg margarin
2 tojássárgája
1 teáskanál 1:4 édesítő (vagy 10 dkg porcukor, de akkor nem diétás)

-töltelék:
2 tojásfehérje
1 tk édesítő
10 dkg kókuszreszelék
5 dkg margarin
egy marék szárított áfonya

Elkészítés:
A lisztben elmorzsoljuk a margarint, majd hozzáadjuk a cukros vízben (!) feloldott élesztőt, és a tojássárgáját. Összegyúrjuk, kicsit pihentetjük, addig elkészítjük a tölteléket. A fehérjét jól felverjük, hozzáadjuk az édesítőt, a margarint és a kókuszt. A tésztát két részre osztjuk, egyenként kinyújtjuk 20x40 cm-es téglalappá. A krémet is két részre osztjuk, megkenjük a lapokat, szorosan feltekerjük, és másfél cm-s darabokra vágjuk, majd margarinozott gáztepsibe rakosgatjuk. Kicsit megnyomogatjuk, hogy egyben maradjanak, de nem kell aggódni, sülés közben szépen összeáll, mert kel valamennyit. Az áfonyát apróra vágjuk, és egy csíkot megszórunk vele, így kapunk néhány darab  kókuszos-áfonyás csigát is. 180 fokra előmelegített sütőbe toljuk a tepsit, és aranybarnára sütjük. 


Több kókuszos recept:
Ha valaki nem tudta megnézni a Duna tévében a velünk készített beszélgetést, akkor a Médiaklikk oldalán megnézheti: https://mediaklikk.hu/video/let-ige-protestans-magazin-2023-02-05-i-adas-2/
Néhány hétig még látható lesz.

2023. február 3., péntek

Stefánia vagdalttal a Duna tévében

 


Nálunk járt a Duna tévé forgató csoportja néhány hete. Az előzmény az, hogy a reformatus.hu-n megjelent rólam egy írás a lelkészfeleségek sorozatban. Ezt elolvasta a Vallási főszerkesztésnél az egyik munkatárs, nagyon tetszett neki, és néhány hete megjelentek egy négy fős stábbal. Természetesen meghívtam őket ebédre. Leves nem készült, de ezt a egybesült fasírtot kínáltam vegyes káposzta salátával, és meggyes álom sütemény volt a desszert. Jól fogyott, biztos ízlett is. Délelőtt jöttek, és késő délután mentek el, és az egész napi anyagból egy 5-10 perces riport lesz. 

Most vasárnap lehet megnézni a Lét-ige című műsorban délelőtt 9 órakor. Itt látható. Katt a képre!

Filmezték az ebéd előkészületeit. Ahogy felvágom a húst, összeállítom a salátát, befejezem a süteményt. A férjem hobbyja a famunka, ő egy kis polcot rakott össze. És jöttek a kérdések, és mi mondtuk, mondtuk, mondtuk, és mondtuk. Nagyon kíváncsi vagyok arra, hogy mi marad meg a hosszú beszélgetésből.  Bolla Zsuzsa már látta, és nagyon tetszett neki. Akinek van ideje, nézze meg, és írja meg a véleményét, kérem. 

És most jöjjön a recept:


Hozzávalók:
1 kg darált sertéshús
5 dkg szójagranulátum
5 tojás
3 duci fokhagyma reszelve
mokkáskanál őrölt fekete bors
2 evőkanál őrölt piros paprika
5 evőkanál zsemlemorzsa
5 főtt tojás
zsír
Elkészítés:
A szóját sós, borsos, paprikás, fokhagymás vízbe áztatjuk néhány órára. Kinyomkodjuk belőle a vizet, és a húshoz keverjük a főtt tojáson kívül a többi hozzávalóval. Én újabban már zsemlemorzsát használok száraz kenyér helyett. Egy tepsit megolajozunk, a húskeverék kb 1/3-át ráfektetjük, rá a főtt tojásokat, és befedjük a többi hússal. Kis zsírkockákat raktam oda, ahol a tojás volt, hogy ne repedjen szét. 




250 fokra előmelegített sütőbe toltam, de mérsékeltem a hőfokot, és kb egy óráig sült. 
És honnan a Stefánia vagdalt név? Romantikus története van. Egy belga királyi hercegnőről kapta a nevét, aki megözvegyült, majd 11 év után megismerkedett egy magyar herceggel, Lónyay Elemérrel. A szerelemből házasság lett, ám le kellett mondania előkelő címeiről, de vállalta, és boldog házasságban éltek. Stefánia nagyon szerette a magyar konyhát, több étel is a nevéhez fűződik. Közös bennük, hogy főtt tojást tartalmaznak. 


A beszélgetésben elsősorban nem az ételeimre, vagy a famunkákra voltak kíváncsiak, ez csak színesítette az adást. Az érdekelte őket, hogy hogyan ismertük meg Istent. A teljes hitetlenségből én az evolúció kizárásával jutottam arra a felismerésre, hogy a világot Isten teremtette. Mivel ugyanazon az élőhelyen olyan sok élőlény található, ez kizárja a környezethez való alkalmazkodást, hiszen nem lenne annyi faj. Nincsenek is meg a hiányzó láncszemek.  Itt írok erről. És itt. Egy hívő természettudósról itt olvashatnak. (katt a kék szövegekre)
Hosszú út vezetett a felismeréstől az élő hitig, de nagyon boldog vagyok így. Egészen bizonyos vagyok abban, hogy Isten szeret engem, és én is szeretem Őt, tehát minden javamra van, ami történik velem.
Füle Lajos: 
MINDEN JAVAMRA VAN
Minden javamra van,
Mert Isten van javamra.
Formálja hát hatalma
Formátlan önmagam!