2024. december 30., hétfő

Szilveszteri puncs

 





Minden kedves olvasómnak nagyon boldog újévet kívánok ezzel az egyszerű recepttel. 
Bár szilveszterkor általában pezsgőt szoktunk inni, most meg lehet próbálni ebben a hideg időben a puncsot vagy a forralt bort is. Már van egy karácsonyi puncs a blogon, ez egy kicsit feljavított változat annyiban, hogy erdei gyümölcsöket és néhány kocka narancsot is adtam hozzá. 

Hozzávalók az alaphoz: 



1 liter víz
2-3 filter fekete tea

1 l almalé

néhány szem szegfűszeg
 2 fahéjrúd
egy csipet reszelt szerecsendió
2-3 darab (csillag)ánizs

fél citrom leve

fél liter narancslé
5-7 evőkanál cukor

fél liter vörösbor 

erdei gyümölcs, narancs


ElkészítésA vizet felforraljunk a filterekkel, majd néhány percig állni hagyjuk. Közben 1 l almalevet is felforralunk a fűszerekkel. Forrás után még öt percig főzzük. A filtereket kivesszük a teából, és összeöntjük a leszűrt almalével. Hozzáöntjük a citromlét és a narancslét. Ez lehet 100%-os dobozos, vagy frissen facsart. Cukorral ízesíthetjük. A bort a végén öntjük hozzá, és összeforraljuk. Forrás után azonnal levesszük a tűzről, és hozzáadjuk a gyümölcsöket ízlés szerinti mennyiségben.

Szilveszteri, újévi falatok

Újévi beszélgetés

Újévi ima

Áldd meg, Úristen számunkra ez évet,
Hogy magasztaljon Téged minden ének,
És áldásodat a lelkünk érezve,
Feljusson az égbe!

Szentlelked legyen mindenben vezérünk,
Tanácsadónk és irányítónk nékünk.
Ne legyen bennünk rosszra hajló lélek,
Csak amely él Érted!

Az igazmondás, tisztelet és hála
Szívünkben leljen örökös lakásra,
Hiábavaló dolgoktól óvjon meg
Megmentő kegyelmed!

Áldd meg Úristen számunkra ez évet,
Hogy megismerjen minden lélek Téged;
Elhagyva a romlott, bűnös világot, –
Köszöntse Országod.

Nyisd ki a kapudat, ha zörgetünk Nálad,
Hallgasd meg ezt az újévi imánkat,
Hogy áldásodat a lelkünk érezve
Feljusson az égbe! 

(Kárász Izabella verse)

2024. december 29., vasárnap

Szilveszteri, újévi falatok

Az év végén szokásos sertéshúst készíteni, gyakran malacot, és lencsét. Ez régi, ellenhit-szerű hagyomány. Így nevezik a németek a babonaságot, hiszen azért sütnek malacot, hogy előtúrja a szerencsét,a  lencse pedig a sok kis szemecskével a pénz bőségét hivatott megteremteni. Nyilván  való, hogy ezektől nem függ semmi, de őrizzük a hagyományt. Idén egészben sült malacdarab lesz és valamilyen lencsesaláta. Néhány ételt hozok most, ha még valaki nem döntött, hogy mit készítsen. 

Ide gyűjtöttem néhány sós süteményt. Katt a kék szövegekre a receptekért.



............................

Befolyásos asszonyok. Év végi beszélgetések:

2024. december 22., vasárnap

Hegycsúcs sütemény



Ismét itt az ünnepek ünnepe, de nekem elsősorban nem a nagy evés-ivás miatt fontos. Jó, hogy együtt a család, bár most sem sikerül a teljes létszám. Kicsit fájdalom, de remélem, hogy hamarosan pótoljuk az együttlétet.

A pinteresten láttam meg egy sütemény képét. Innen az ötlet. Recept nem volt hozzá, de valami tömörebb gyümölcskenyér lehet, ezért a Gyümölcsös kockát választottam hozzá kis átalakításokkal. Nagyon finom lett. Bár az oldalát is becsokizhattam volna, de már mindegy. 

Hozzávalók:


25 dkg teljes kiőrlésű tönköly liszt
20 dkg tönkölyliszt
5 dkg 1:4 édesítő
1 csomag sütőpor
10 dkg kókuszreszelék
5 dkg mandula
1 teáskanál fahéj
1 csipet só
2 tojás
4 dl joghurt
1,5 dl olaj
0,5 dl fagyasztott meggy
-díszítés:
olvasztott csoki
kókuszreszelék
Elkészítés: A mandulát durvára vágjuk. A száraz anyagokat összekeverjük, beleütjük a kissé felvert tojást, és az egészet elkeverjük a joghurttal, majd a meggyel, ami egy fél literes margarinos dobozban volt lefagyasztva, a súlyát nem mértem. Gondolkodtam, hogy a levét is beleöntsem-e, végül is hozzáadtam. Ettől szépen megbarnult. Jobban is illik a hegyekhez, mintha világos színű lenne, mint az eredeti:
Gyümölcsös kocka
A tésztát sütőpapírral bélelt (20x28 cm) tepsibe vagy kerámia formába öntjük, és 200 fokra előmelegített sütőbe toljuk. 15 perc múlva mérsékeljük a hőfokot 180-ra, és kb 45 perc múlva kész. Tűpróba! Rácsra borítjuk, lehúzzuk róla a sütőpapírt, visszafordítjuk, és kihűtjük.

 Egy A4-es lapra előrajzoljuk a mintát, ami alapján felvágjuk a süteményt. Sajnálom, hogy nem fotóztam a lapot, csak ez a kép van, ahol már szétvágtam a mintát.
A tészta 1/3 részénél vágtam ketté, és a sablon alapján bejelöltem. Késsel vágtam darabokra., és az aljukból is vágtam, hogy ne dőljenek el. Megkentem őket csokival, és a tetejére, a "csúcsokra", kókuszreszeléket szórtam. Ettől lettek havasak. Mivel a sütemény "szeletei" így nagyon nagyok, fogyasztáskor le kell vágni belőle. Hacsak valaki nem olyan nagy étkű, hogy megeszik egy egész hegyet. 😊
Vagy háztetőket, mert ilyen recept is van a blogon. Havas háztetők sógornőm remeke.
A kis hóemberek pedig boldog karácsonyt kívánnak.


Bibliás elmélkedés helyett most egy szép családi filmet ajánlok megnézésre. 
Címe Karácsonyi harangok Katt  a linkre a filmért.           
 I Heard the Bells angolul. Remélem, hogy Önöknek is ugyanúgy tetszik majd, mint nekünk. Idézek a filmajánlóból: 

"Amerika egyik legjelentősebb költője, Henry Wadsworth Longfellow életében egymást követik a tragédiák, ami miatt már-már veszni látja minden reményét és hitét. Az amerikai polgárháború emberpróbáló idején azonban a költészetre és Istenre nagyobb szükségük van az embereknek, mint valaha. Henrynek meg kell találnia magában az elveszett reményét és költészetét, hogy tehetségével – csakúgy mint a karácsonyi harangok – a békesség és jóakarat üzenetét hirdethesse a világon."

"Nincs messze a hajnal, az éj nem csillagtalan; a szeretet örök! Isten még mindig Isten, és az Ő hite nem hagy cserben minket; Krisztus örök!" (Henry Wadsworth Longfellow)

Áldott ünnepeket kívánok. Ha valaki eljutott ide, annak elárulom, hogy Éva lányom feliratozta a filmet.


2024. december 19., csütörtök

Díszített mézeskalács játékra

 

Mézeskalácsot se terveztem sütni idén (se), nemhogy még díszítsem. Viszont Olgis blogjátékot hirdetett, és ő is mindig részt vesz nálam, így a kocka el volt vetve. Illetve nem vetettem el az ötletet, és meg is született a nagy mű. A tésztához Rotaru Gulyás Eszter receptjét használtam, de csak a harmadát. A jobb oldalsávban egész évben fenn van a vele készült interjú és a recept is. Gyönyörű darabok.Olyan szépek, hogy még csak meg se irigylem, mert hasonlót se tudok készíteni. Most is egyszerűbb után kutattam a neten, amikor megláttam egy csokisat. Ez kell nekem! Mivel úgyse akarom az egészet díszíteni, minek keverjem ki a tojásfehérjét, amivel díszíteni szoktak. Így aztán nekiláttam. Ilyenek lettek. Majd folytatom, a csokit csak fel kell olvasztani, a fehérjével meg nem lehet várni. Szóval nagyon jó módszer. Ebből az adagból három nagy tepsi mézeskalács lett. 

Hozzávalók:



33 dkg finomliszt
1 teáskanál szódabikarbóna
1 teáskanál mézessütemény fűszerkeverék
10 dkg porcukor
10 dkg Rama sütőmargarin
0,8 dl méz
1 tojás

-mák, dió, dekorcukor

Elkészítés:

A száraz hozzávalókat összekeverjük, bele morzsoljuk a margarint. Majd hozzáöntjük a mézet, és bele törjük a tojást. Jól összegyúrjuk, akkor az igazi, ha keményebb tésztát kapunk.



Sokban függ a tészta állaga a liszt fajtájától, így ne féljünk utólag még hozzá gyúrni lisztet. A legjobb a receptben, hogy a tésztának nem kell pihennie, azonnal nyújthatjuk és szaggathatjuk is a sütőformákkal. 180°-on sütjük szép aranybarnára. Elég karácsony előtt két nappal megsütni, mert ha dobozban tartjuk, két nap alatt visszapuhul.-írja Eszter.




Még Szentendrén vettük ezt a csuhéból készült betlehemest. Nagyon örülök neki, mert van ugyan már kettő, de az egyikből elveszett a kis Jézus. Biztos lehetne pótolni, de mindig csak karácsonykor kerül elő, amikor már nem tudok csuhét szerezni.


2024. december 17., kedd

Egy stollen két élete

 

Na, nem azért, mintha előzőleg töltött káposzta lett volna, hanem azért, mert a sütőből kiemelve eltörött. Még túl meleg volt, vagy a kétszeres adag miatt, nem tudom. Álltam fölötte, és kicsordultak a könnyeim. Amikor kihűlt, dobozba tettem, és betettem a kamrapolcra. Majd lesz vele valami! Addig is sütök egy màsikat, de most már a szokásos mennyiséget. Túlsütöttem, és kicsinek is találtam a nagycsaládhoz, akiknek ajándékba szántam. Közben azonban arra gondoltam, hogy valami aprósüteményt is készítek. Mégsem állíthatok be ekkora süteménnyel. Ekkor készültek a kókuszos és mákos csigák. Nagyon finomak lettek, de nem hagyott nyugodni az eredeti stollen sem. Mi lenne, ha valahogy összeragasztanám? Levágtam belőle egy ép részt, a többit elmorzsáltam hát, de túl nagy darabok maradtak, így letoltam a nagylyukú reszelővel.


Hozzáadtam először 5 dkg olvasztott kókuszolajat, de nem állt össze. 1 teáskanál útifűmaghéjat 80 ml vízben megduzzasztottam, így összegyúrva már majdnem jó lett, már csak egy kis vizet kellett beledolgozni, és szépen ki tudtam alakítani a stollen formát. Még 10 percig sütöttem, majd megszórtam 1 evőkanál rizsliszt és 1 evőkanál darált kókuszreszelék keverékével. Remélem, hogy nem lesz semmi baja, és ízleni fog. “Jutalmam, hogy tehetem!”-szabadkoztam a diakonisszák jelmondatával, amikor átadtam, és egy desszertet akartak adni köszönetképpen. Úgy éreztem, hogy nem fogadhatom el, mert akkor nem lenne ajándék. Remélem, hogy nem lesz semmi baja sem karácsonyig, hiszen a stollent hetekkel előtte el kell készíteni, hogy összeérjenek az ízek. Csak hát akkor egy élete van, nem kettő. Na, majd legközelebb. A stollen története a bejegyzés végén.

Az eredeti recept: Majdnem mindenmentes stollen. Glutén-tojás-tejmentes 

Bibliás elmélkedés: 

"Mindig szeret a barát, de testvérré a nyomorúságban válik." (Példabeszédek könyve 17.17.)

Noémi lányunknak 8 évesen eltörött a lába. Kiderült, hogy egy ciszta van a combcsontjában. Négyszer műtötték 3 hónap alatt.  A csontpótló anyagot nem fogadta be a szervezete, ki kellett venni. A karácsonyt majdnem az elkülönítőben töltötte, mert begyulladt a sebe. Naponta felváltva mentünk hozzá a férjemmel közben meg ott volt a többi kicsi is. Nagyon nehéz időszak volt. Az orvosok semmivel sem biztattak. Talán beépül a csont évek alatt, de lehet, hogy sohasem-vallotta be a főorvos. Attól is féltünk, hogy elveszíti a lábát.  Nagyon súlyos teher! Isten mégis békességet adott. Ézsaiás könyvéből adott személyes kijelentést: 

"Ha vízen kelsz át, én veled vagyok, és ha folyókon, azok nem sodornak el. Ha tűzben jársz, nem perzselődsz meg, a láng nem éget meg." 43.2. Biztos voltam benne, hogy Isten meg fogja oldani valahogy, de ha nem tenné is...akkor sem fordulunk Vele szemben. Fogalmam se volt, hogy mikor és mit főzzek akkor karácsonykor. Egy lelkésznek ez a legnehezebb időszak. A férjemre tehát nem számíthattam. Sógornőm állt helyt. Még a mézeskalácsot is ő küldte. Megjegyzem, hogy ez volt az egyetlen alkalom, amikor megpuhult, mert elfeledkeztem róla, és szilveszterkor találtam meg a kamrában. 😊

A gyógyulás két évig tartott, de ugrálós sportokban most sem vehet részt. Szóval így segített rajtam is valaki egyszer (és mások is sokszor), és ezt vissza kell adni, és nem mindig annak, akitől kaptuk. 

Vajon kinek van szüksége a környezetünkben egy kis segítségre? Magamtól is kérdezem. 

....................

A stollen története 1329-ben kezdődött Naumburg városában Thüringiában. (Németország)
Karácsonyi ajándéknak szánták a püspök részére. A forma, amely nem változott azóta sem, a kis Jézusra emlékeztet, amint bepólyálva fekszik a jászolban. 
Hagyományos böjti eledel lett, de kezdetben nem volt benne vaj, mert böjt idején ezt tiltották. Zabból, vízből, lisztből és repceolajból állt. A püspök 1430-ban a pápához folyamodott a vaj tilalmának a feloldásáért, hogy a stollen ízén javítson, de csak 1491-ben teljesült a kérése. 
Évekkel később Heinrich Drasdo pékmester további változtatásként gyümölcsöket is adott hozzá. Ez volt a dresdai stollen, és ismertté vált egész Szászországban.
Nincs egységes receptje a stollennek. Mára exotikus gyümölcsöket és más finomságokat is adnak hozzá, amitől már nem böjti, hanem karácsonyi sütemény lett az ünnepi asztalra.

Érdekesség, hogy a német újraegyesítéskor a stollen is szóba került, a Dresdner Stollen eredet védett lett, és azóta csak a Drezda környékén sütött stollenek viselhetik ezt a nevet. (forrás: internet)


2024. december 15., vasárnap

IX. Ennivaló úti beszámoló. Szentendre

 

Biztos hihetetlen, de ez a szoborcsoport marcipánból készült. És ez is, és ez is:
Égigérő paszuly mese

Tavi csendélet

Meseillusztációk, gyümölcskosarak, híres emberek egész sora látható a Szamos Marcipán múzeumban. Úgy látszik, hogy mostanában ilyenekbe botlunk. Szekszárdon a Mézeskalács Múzeum, és itt meg ezek a gyönyörűségek, pedig a karácsonyi vásárba indultunk. Nem akartam Budapestre menni, és Szentendre ugrott be. Nagyon régen voltunk ott a gyerekekkel a Tájházban.
Nem bántuk meg. Olyan kirakodóvásár egyébként, mint az összes többi. Kézműves termékek, enni-és innivalók sora a sétáló utcán. Malacpecsenyét, székelykáposztát, és sült csülköt ettünk. Nagyon finom volt. 


A marcipánoshoz csak véletlenül tévedtünk be, de nem bántuk meg. A bejárathoz közel egy munkatárs rózsákat készít. Végig látható a munkafolyamat. Úgy látszik, hogy nem unja.

Az emeleten pedig rengeteg kézzel készített marcipán szobor. Vizsgamunkák. A hírességek közül Diana walesi hercegnő mellé én is odaálltam.


Gyönyörű betlehemesekkel is találkoztunk. Hagyományos szalmát, textilt, de modern és régi kerámiát is láttunk aznap. Az elsőt még a múzeumban, a többit már az utcán.



Szentendrén sok szerb származású ember él. Ápolják is a hagyományaikat. Lehetett volna szerb ételeket enni, de nem sikerült meggyőznöm a többieket. Viszont mutatom ezt az üvegbúrával lefedett  gyönyörű asztalt szerb karácsonyi kaláccsal. 

Krisztus megszületett.

 
 "Mert úgy szerette Isten a világot, hogy egyszülött Fiát adta, hogy aki hisz Őbenne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.János evangéliuma 3.16."
Részlet a Bibliából:
21Történt pedig azokban a napokban, hogy Augusztusz császár rendeletet adott ki: írják össze az egész földet. 2Ez az első összeírás akkor történt, amikor Szíriában Kviriniusz volt a helytartó. 3Elment tehát mindenki a maga városába, hogy összeírják. 4Felment József is a galileai Názáretből Júdeába, Dávid városába, amelyet Betlehemnek neveznek, mert Dávid házából és nemzetségéből származott, 5hogy összeírják jegyesével, Máriával együtt, aki áldott állapotban volt. 6És történt, hogy amíg ott voltak, eljött szülésének ideje, 7és megszülte elsőszülött fiát. Bepólyálta, és a jászolba fektette, mivel a szálláson nem volt számukra hely.
8Pásztorok tanyáztak azon a vidéken a szabad ég alatt, és őrködtek éjszaka a nyájuk mellett. 9És az Úr angyala megjelent nekik, körülragyogta őket az Úr dicsősége, és nagy félelem vett erőt rajtuk. 10Az angyal pedig ezt mondta nekik: Ne féljetek, mert íme, nagy örömet hirdetek nektek, amely az egész nép öröme lesz: 11üdvözítő született ma nektek, aki az Úr Krisztus, a Dávid városában.

12A jel pedig ez lesz számotokra: találtok egy kisgyermeket, aki bepólyálva fekszik a jászolban. 13És hirtelen mennyei seregek sokasága jelent meg az angyallal, akik dicsérték az Istent, és ezt mondták: 14Dicsőség a magasságban Istennek, és a földön békesség, és az emberekhez jóakarat.
15Miután elmentek tőlük az angyalok a mennybe, a pásztorok így szóltak egymáshoz: Menjünk el Betlehembe, és nézzük meg azt, ami ott történt, amit az Úr tudtunkra adott. 16Elmentek tehát sietve, és megtalálták Máriát, Józsefet és a jászolban fekvő kisgyermeket. 17Amikor meglátták őt, elmondták mindazt, amit erről a kisgyermekről az angyalok hirdettek, 18és mindenki, aki hallotta, elcsodálkozott azon, amit a pásztorok mondtak nekik. 19Mária pedig mindezeket a beszédeket megjegyezte, és szívében forgatta. 20A pásztorok pedig visszatértek, dicsőítve és magasztalva Istent mindazért, amit hallottak és láttak, úgy, ahogyan ő megüzente nekik. Lukács 2.1-20.(szentiras.hu)