2017. február 24., péntek

Almával borított sertésborda Rendhagyó Blogkóstolóra




Márti írt ki egy rendhagyó blogkóstolót.  Gasztropajti emlékére főzünk, aki 2016. december 15-e óta már nincs közöttünk. Én nem ismertem, valahogy elkerülte a figyelmemet a blogja, de most, hogy olvasgatom, nagyon sajnálom, hogy nem találkoztam az írásaival előbb. Kifejezetten kellemes a stílusa, és a receptjei is tetszenek. Ez úton szeretném kifejezni őszinte együttérzésemet a feleségének. 
Az Almával borított sertésbordát készítettem el, fantasztikus volt. Csak ajánlani tudom. Követtem a receptet, csak annyiban tértem el, hogy négy szelet húst készítettem ugyan, de az összes öntettel. A tálban 8 szelet hús van, először arra gondoltam, hogy másnap is ezt eszünk, de inkább félretettem.




"Gyógyulás gyászoló szíveknek " címmel a Lydia magazin egyik lapszámában segítséget találtam a gyászolók vigasztalódásához. "Ha elveszítjük azt, akit szerettünk vagy egyéb veszteség ér: válás, munkanélküliség, egészségünk megromlása -, lelkünk gyógyulásáig utunk a gyászon keresztül vezet. A gyász fájdalommal jár, nincs egyszerűbb módja veszteségünk feldolgozásának, A gyászoló embernek el kell végeznie a gyászmunkát." 
Ebben a következő lépések segítenek:
1. Fogadjuk el a veszteséget! 
 ...A gyógyulás csak azután indul meg, ha elfogadjuk a veszteséget. Ha megpróbálunk úgy tenni, mintha mi sem  történt volna, ezzel akadályozzuk Isten gyógyító munkáját....
2. Engedjük, hogy a veszteség fájjon! 
Ha mély fájdalom ér valakit, sok ember megpróbálja elfojtani az érzelmeit. Elzárkóznak a fájdalom elől, és úgy beszélnek róla, mintha nem is velük történt volna...De ha az illetőt nem járja át a fájdalom, Isten nem tudja őt gyökeresen meggyógyítani.
3. Mondjunk le a keserűségről! 
Ha veszteség ér valakit, gyakran meg kell harcolnia a keserűséggel, amit az iránt érez, akit a veszteségért hibáztat.
4. Őrizzük meg belső békességünket! 
Az ember akkor végezte el a gyászmunkát, ha bánatáról úgy tud beszélni, hogy már nem uralkodnak el rajta heves érzelmek... Nem kell kínosan kerülnünk a témát. Ha az ember fél attól, hogy a bánata okáról beszéljen, ez azt jelzi, hogy még nem birkózott meg teljesen a fájdalmával... Ha az ember eleve elnyomja a könnyeit, azzal csak tagadja a veszteséget. De ha utat enged a könnyeinek, a fájdalmának, akkor eljut odáig, hogy veszteségéről könnyek és szívszaggató fájdalom nélkül is tud beszélni. Aki ezt tapasztalja, az közeledik a gyászmunka végéhez...
5. Forduljunk a jövő felé! A veszteség és a gyász mély nyomot hagy az ember életében... Az átmeneti időszakban talán gyámoltalannak érezzük magunkat, de isten szeretete és kegyelme átsegít bennünket a változásokon. Mindezt nehezen hisszük el akkor, ha a büntető Istent képét hordozzuk magunkban....De ha megértjük, hogy Isten velünk van a veszteség idején, osztozik bánatunkban és kegyelemmel ajándékoz meg - akkor remény ébred bennünk, hogy van jövőnk a fájdalmon és gyászon túl is. 
Ön most élete mélypontján van? Súlyos veszteség miatt szenved? Akkor nyissa ki szívét Jézus Krisztusnak, és engedje közel élete fájdalmas pontjához. Ő erőt tud adni, hogy elfogadja a veszteséget. Segít, hogy utat engedjen a fájdalmának, és megszabadítja a keserűségtől. Talán most még nem látja, de nemsokára újra fölragyog a nap az egén." 
(Dr. Richard D. Dobbins pszicológus)

2017. február 18., szombat

Buborékkenyér kolbászkrémmel


Itt láttam ezt a kenyeret, és kis változtatással elkészítettem tegnapelőtt.

Hozzávalók:
-a tésztához:
15 dkg búzaliszt
30 dkg teljes kiőrlésű búzaliszt
2 dkg friss élesztő
3 evőkanál olívaolaj 
2 kávéskanál só
1 csipet cukor
2,5 dl víz

-a kolbászkrémhez:
2 evőkanál vaj
2 evőkanál olívaolaj
10 dkg házi kolbász szétmorzsolva
2 gerezd zúzott fokhagyma
őrölt bors
1 evőkanál friss kakukkfű
reszelt sajt
Elkészítés:
A liszteket összekeverjük, hozzáadjuk az olívaolajat, a sót, az élesztőt, a cukrot, a vizet, és rugalmas tésztát dagasztunk belőle. Az eredeti receptben  teljes kiőrlésűből csak 15 dkg, de tönkölyliszt szerepelt. Én teljes kiőrlésű búzalisztet használtam, és ennyi vízzel galuskatészta lett belőle. Hozzáadtam hát még 15 dkg teljes kiőrlésű lisztet, megdupláztam az élesztő és a só mennyiségét, és 1 evőkanállal több olajat tettem hozzá. 1 órát hagyjuk kelni egy tálban, addig elkészítjük a kolbászkrémet.
Az olaj és vaj keverékén zsírjára sütjük a kolbászt, hozzáadjuk a fokhagymát és a fűszereket. A megkelt tésztát átgyúrjuk, majd gombócokat formázunk belőle, és egy olajozott vaslábasba tesszük. Rákenjük a kolbászkrémet, megforgatjuk benne, megszórjuk a sajttal, duplájára kelesztjük, és előmelegített sütőben 200 fokon kb 20 perc alatt készre sütjük. Az eredeti recept sajtkrémet javasolt hozzá, mi csak így ettük. Hidegen, melegen egyformán finom.




2017. február 17., péntek

Sóskaleves rizspehellyel


A rizspehely sorozat folytatódik.:)
 Az almás és a meggyes rizspelyhes torta után kedvenc összetevőnk most új szerepben tündököl: levesbetét lett. Alkalmazása rendkívül egyszerű: csak markolj bele a zacskóba, és szórd rá a levesre! ): 

Hozzávalók:
450g mirelit sóska
2 dl tej
2 dl víz
cukor vagy édesítőszer
 kb 1 evőkanál fehér rántás

Elkészítés:
A sóskát kiolvasztjuk, felforraljuk, hozzákeverünk 2 dl vizet, gyakran kevergetve 2 dl tejet és a paprika nélküli rántást. Édesítjük, és tálaljuk.



2017. február 12., vasárnap

Exclusive interjú Pál Benjámin szüleivel

Benjámin, Debóra, Eszter, Dániel és a szülők
Az egész ország ismeri már. Az Eurovíziós Dalfesztiválra készült, már bejutott a tv-s elődöntőkbe is. Bár nem lett döntős, de üdítő volt hallani azt a néhány mondatot, melyben a család fontosságáról beszélt. A Házasság Hete alkalmából hívő házaspárt kerestem, akiket bemutathatnék a blogban, amikor megláttam a Pál Benjáminnal készült interjút a Parókia Portálon. A válaszai és a dalszöveg alapján úgy éreztem, hogy nagyon rendben van ez a srác. Szerettem volna megismerni a szüleit.



Pál Ferenc református lelkésszel és feleségével, Szilviával beszélgetek hitről, családról, a láthatón túli világról.
- Hogyan indult a házasságuk? Milyen értékek határozzák meg a mindennapjaikat?
- Néhány hónapja ünnepeltük 25 éves házassági évfordulónkat. Egy gyülekezeti ifjúsági táborban találkoztunk még főiskolás-egyetemista éveinkben és két év múlva házasságot kötöttünk. Az értékrendünk ugyanabból a biztos forrásból táplálkozik, a Szentírásból (Biblia). Hamar felismertük ezt a „közös pontot” és ez meghatározta közös utunkat.
-Mennyi időt töltenek együtt?
-Már a jegyesség alatt együtt szolgáltunk fiatalok között, amit folytattunk a házasságkötés után is. Nagyon mozgalmas életet éltünk, élünk. Sok – sok tábor, kirándulás és egy iskolaindítás van mögöttünk. És persze közben jöttek a gyerekek: először kétévenként Eszter, Debóra, Benjámin, majd bónusz ajándékként nyolc év elteltével Dani.
-Mennyire egységesek a gyereknevelésben?
-A gyermeknevelés terén teljes összhangban voltunk a tinédzser korig. Ott időnként elbizonytalanodtunk, mi is a helyes szülői magatartás.
-Vannak-e kialakult, családi szokásaik?
-A gyerekek teljesen természetes módon részt vettek mindenben, ami feladatunk, szolgálatunk volt. Jöttek a táborokba, kirándulásokra és a gyülekezeti alkalmakra. Az utóbbi tíz évben minden nyarunk meghatározó programja a kenu túra, amit csakis a Túron és a Felső-Tiszán tudunk elképzelni. Mostanában már minősített időként éljük meg, ha együtt vagyunk teljes létszámban, hiszen a nagyok már felnőttek, de ha hosszabb időt sikerül együtt töltenünk, mindig előkerül a Honfoglaló társasjáték.



-Szilvia elmondta, hogy ő főz, és szinte minden nap együtt ebédelnek, és randizni is szoktak.
-Igen! A református kollégium vezetője vagyok, így késő délután, este végzek. Akkor telefonálok, és találkozunk a CBA-ban. Onnan hazasétálunk, beszélgetünk, megosztjuk örömeinket, nehézségeinket. Kocogni, biciklizni is szoktunk együtt. Elmondhatom, hogy egymás bizalmasai vagyunk. Ez nem volt tudatos döntés, észrevétlenül alakult így, de akkor vagyunk a legnyugodtabbak, ha egy táborban együtt vagyunk, szolgálunk a fiatalok felé.
-Van-e valamilyen kedves családi recept?
-Igen, szeretünk főzni, különleges ételeket kipróbálni, nyáron bográcsozni. Egyik kedvencünk a gyömbéres csirkemell, amit kenu túrán bográcsos változatban is elkészítünk. Ilyenkor a férjem főz.

Erdélyi tárkonyos gulyás fő. Dani segít.

Itt apa és Benjámin főznek évekkel ezelőtt.

-Benjámin arról beszélt az interjúban, hogy Istenre szeretne mutatni. 

Benjámin és Eszter Istent dicsőítő énekeket énekelnek

Hogy alapozták meg a gyerekek értékrendjét?





-Talán az segített, hogy mindig törekedtünk arra, hogy minél több dolgot végezzünk közösen a gyerekekkel is. Az örömök, kudarcok, az együtt végzett feladatok összetartóvá tették a családot és mérlegre tették az általunk képviselt értékrendet. Istenünknek adunk hálát a mögöttünk lévő évekért, bízunk benne, hogy nevelésünk hiányait kipótolja és gyermekeinket az Ő gondviselő keze terelgeti tovább.
-Úgy legyen! Köszönöm a beszélgetést.


Végül a kedvenc recept:

Gyömbéres csirkemell paradicsomos nyakkendőtésztával

Hozzávalók 4 személyre:

  • 30 dkg csirkemell filé
  • 25 dkg nyakkendőtészta
  • 1 dl olívaolaj
  • 1 csomag újhagyma
  • ½ fej fokhagyma
  • 1 db gyömbér (kb. 5-7 dkg)
  • 1 dl vörösbor
  • 20 dkg hámozott paradicsom konzerv
  • 5-10 dkg parmezán sajt (vagy más ízletes sajt)
  • 1 db narancs (100%-os narancslé is megteszi)
  • kristálycukor
  • egész bors
  • bazsalikom
A csirkemellet csíkokra vágjuk, és egy serpenyőben, kevés olajon megpirítjuk. Rádobjuk a felkarikázott újhagymát, ízesítjük reszelt fokhagymával és gyömbérrel. Frissen őrölt borssal fűszerezzük, sózzuk és belefacsarjuk egy narancs levét. Ízlés szerint kevés kristálycukorral édesítjük.
Hozzáadjuk a hámozott paradicsomot, és felöntjük vörösborral. Miután felforrt, beletesszük a félkeményre főzött nyakkendőtésztát. Reszelt parmezánt szórunk bele, majd pár percig forraljuk.
Friss bazsalikommal díszítve tálaljuk.
(Az eredeti recept a TV Paprikából való és kacsamellel készült)


2017. február 10., péntek

Eperkrémes torta Valentin napra


Valentin napra éppen megfelelő ez a torta, melyet szalalkális lapokból és eperkrémből készíthetünk. 

Hozzávalók:
- a lapokhoz
50 dkg liszt
10 dkg margarin
15 dkg porcukor
1.5 dl tej


1 tasak szalalkáli
2 tojás

- a krémhez: 
1 zacskó eper ízű pudingpor
5 dl tej
3 evőkanál cukor
5 dkg vaj
10 dkg fagyasztott eper
 -díszítés. 
tejszínhab


Elkészítés:

A szalalkálit feloldjuk a tejben, és a többi hozzávalóval tésztát gyúrunk belőle. Egy részét vékonyra nyújtjuk, majd egy tortakarikát (23 cm-s) a tésztára fektetünk, körbevágjuk késsel, és az így nyert lapokat margarinos tepsin sütjük meg. Vigyázat! Nagyon hamar megég. Miután kihűlt, egyenként beletesszük a kapcsos tortaformába a lapokat, és megtöltjük a krémmel.   Hűtőben puhul másnapig, majd kivesszük a formából, és ahol eldeformálódott, ott késsel kiigazítjuk egy kicsit. Az oldalát és a tetejét megkenjük tejszínhabbal, méretre vágott babapiskótával körberakjuk, és átkötjük egy szalaggal, melyet szeletelés előtt természetesen leveszünk. (Én csak 5 lapot készítettem. A tésztából sok kimaradt, abból négylapost sütöttem közepes tepsin.)
A krémhez 4 dl tejet felteszünk forrni, a pudingport elkeverjük a cukorral és 1 dl tejjel, majd a forró tejhez öntjük, sűrűre főzzük.  Kicsit hűtjük, és belekeverjük a vajat és az apróra vágott epret. A gyümölcstől hígabb lesz, de ez szükséges, hogy megpuhuljanak a lapok.









A jövő héten kezdődik a Házasság hete. Boldog házaspárok vallanak a kapcsolatuk titkairól ebben a beszélgetésben:http://www.parokia.hu/v/oszinten-a-hazassagrol/ 
Ez is egy nagyszerű életpélda: http://www.reformatus.hu/mutat/egy-otcentis-arkot-meg-nem-nehez-betemetni/
Nem véletlenül időzítették Valentin nap, a szerelmesek napja idejére ezt a programsorozatot. Ideális esetben a házasságok szerelemmel kezdődnek, és azzal folytatódnak. Sajnos gyakran tapasztaljuk, hogy a szerelem elmúlik, és a felek elválnak. Nem kellene ennek így lennie. 
Dr. Pálhegyi Ferenc Keresztyén házasság című könyvében írja, hogy:
"A szerelemben és házasságban Isten lényét kell tükröznünk. Hogy ezt tehessük, szakítanunk kell az önzéssel, mert Isten lényege a szeretet. (János első levele 4. rész 8. vers)
Az isteni szeretet (agapé) = 
 - feltétlen elfogadás (akkor is, ha beteg lesz),
 - feltétlen odaadás (életét adja...),
 - független a hangulattól és az érzelmektől - TETT,
 - független a másik viselkedésétől és viszontszeretetétől is,
 - nem "én"- , hanem "te" - központú, és ezért személyes. 
A Biblia a szerelmet a halálhoz és a sírhoz  (kemény, sziklába vájt sírhoz) hasonlítja (Énekek éneke 8.6). Isten irántunk való szeretete (szerelme) is a halálban és a sírban lett nyilvánvaló a számunkra: "Isten ...abban mutatta meg rajtunk a szeretetét, hogy Krisztus már akkor meghalt értünk, amikor bűnösök voltunk."(Római levél 5.rész 8.vers)
A mi szerelmünk egymás iránt akkor tükrözi Isten képét, ha a testi vonzalmat és a baráti érzést az isteni szeretet védőburka veszi körül. Ettől lesz erős és tartós, mint a szikla."
(16. oldal)

2017. február 9., csütörtök

Juhtúró gombóc leves


Csak tudnám, hogy kell leírni!? A túrógombócot egybe, de a juhtúrógombóc-ot kicsit furcsállom. A leves is fura volt, de NAGYON FINOM. Hirtelen felindulásból követtem el. Tehéntúróval anyukám egy másfajta levest főzött, túrós táska levest. Teljes kiőrlésű liszttel  készült túrós táska leves itt. Most viszont a puliszkából kimaradt juhtúrót, és a panírozásból maradt tojást használtam fel. Kb 10 dkg nyers túrót összekevertem egy fél tojással, egy kis liszttel, és zöldséglevesbe szaggattam. A jól bevált reszelt zöldségemet tettem fel 1.5 liter vízbe (1l víz + kb 1 ek zöldség és egy krumpli). Amikor a krumpli puhulni kezdett, akkor kis helyes gömböket formáztam vizes kézzel, és beleszaggattam a levesbe. Gyenge rántással, kis zeller zölddel éppen jó volt.


2017. február 8., szerda

Puliszka


Először jó sűrűre főzve ettem. Cérnával vágták, és tejet vagy kakaót kínáltak hozzá. Nem vagyok válogatós, megettem becsülettel, de nem kértem ráadást.  Így kezdődött az ismerkedésem a kukoricaliszttel. Három éve azonban egészen más ízélménnyel találkoztam a Basa Fogadóban, Erdélyben. Füstölt szalonnával és juhtúróval készítették. 
A Basa fogadóban

Én akkor pojéka levest rendeltem, mert szeretem a különlegességeket megkóstolni. Férjem viszont puliszkát kért, és azután sokáig szinte minden nap kellett főzni hónapokig. Sósan én is nagyon megszerettem.
Így készítem:
Fél liter vízben megfőzök 15 dkg kukoricadarát. Csipet sót adok hozzá, és addig kevergetem, amíg jó sűrű lesz. Füstölt szalonnát olvasztok ki, és egy kis serpenyő aljára teszek egy keveset. Rá a főzet fele, arra a szalonnapörc fele és jó sok juhtúró. A kukoricadara másik fele, szalonna és juhtúró zárja a sort. Ha nagyobb adag készül, akkor kis tepsibe teszem, és begyújtom a sütőt, de ennyit csak a grillsütőbe szoktam betenni addig, amíg megpirul. Hidegen, melegen egyformán finom.

Pörkölthöz is jó köretnek a sima puliszka.

2017. február 7., kedd

Lencseleves



Hozzávalók:
1 bögre lencse
1,5 evőkanál reszelt zöldség
1 krumpli
1 marék tarhonya

(füstölt hús)
Elkészítés:
A lencsét nem áztattam, csak feltettem főni kb. 1,5 liter vízben. Amikor kezdett puhulni, akkor beletettem a krumplit és a tarhonyát is. Készre főztem. Füstölt hús lében is nagyon finom, de akkor friss zöldség kell, mert a lé sós. Most maradék csülköt kínáltam hozzá.

2017. február 5., vasárnap

Tartalomjegyzék


Elkészült a tartalomjegyzék. Szeretettel ajánlom mindenki figyelmébe. Kicsit meglepődtem azon, hogy mennyi húsétel szerepel benne, pedig nem is eszünk minden nap. Talán azért, mert sok mindent nem teszek közzé. Szóval itt van, tessék válogatni!


és az oldalsávban mindig.

2017. február 3., péntek

Rizspelyhes almás torta sütés nélkül


Ha jobban belegondolunk, nem biztos, hogy sokkal kevesebb munkába telik egy sütés nélküli torta összeállítása, mint egy egyszerű sütősé. Nyáron határozottan előny viszont, hogy nem kell bekapcsolni a sütőt. Télen ez inkább hátrány, de a végeredmény megéri. Mivel nem találtam rizspelyhes tortát a neten, már a meggyes rizspelyhesnél  is írtam, hogy ez a saját receptnek tűnik. 



Hozzávalók:
-rizses karamellás réteg:
15 dkg kristálycukor
2.5 dl tej
1 ek zselatin+víz
15 dkg rizspehely
-almás réteg:
70 dkg reszelt alma
2 ek cukor
2 cs vaníliás pudingpor
2.5 dl víz
-díszítés:
3 dl tejszín
karamellás szaloncukor

Elkészítés:
A cukrot aranybarnára pirítjuk egy lábasban. Felöntjük a tejjel, és addig főzzük, amíg a megkeményedett cukor elolvad. Ekkor egy kis vízben elkevert zselatint forrásig hevítünk, és a karamellhez adjuk. Belekeverünk 10 dkg rizspelyhet, majd kétségbeesve látjuk, hogy az egész egy kis valamivé esik össze az alján. Aztán mégsem adjuk fel, hanem még 5 dkg-ot adunk hozzá, amitől PONT JÓ LESZ AZ ÁLLAGA! Egy nagy, kapcsos tortaforma aljába halmozzuk, és egyenletesen elosztjuk benne. Kíváncsian várjuk, hogy vajon kifolyik-e a karamell az alján. Persze, hogy kifolyik egy kevés. Legközelebb majd hűtjük egy kicsit előbb. 
Amíg hűl a rizspelyhes réteg, elkészítjük az almásat. Ez majdnem megegyezik az almás krémes torta töltelékével, de azért ideírom. 
A pudingporokat elkeverjük egy kis kristálycukorral, majd 1 dl vízzel. A reszelt almához adjuk a többi vízzel együtt, és sűrűre főzzük, majd kis hűlés után a torta aljára öntjük. Ha kihűlt, tejszínhabbal díszítjük, és karamellás szaloncukrot reszelünk rá. A nagy családi összejövetelre készült. Nagy sikere volt.