2018. szeptember 30., vasárnap

Birsalmakrém cukorbetegeknek

Nagyon szeretjük a birsalmát. Minden évben készítek egy nagy adag sajtot is belőle, de idén gondban voltam férjem cukorbetegsége miatt, hiszen számára ez a mérgezést jelentené. Így nemcsak sajtot, hanem krémet is készítettem, de csak azért, mert nem szilárdult meg. Birsalma zselének indult ugyanis a birs egyik fele, de vagy kevés volt a zselatin, vagy a gyümölcspép miatt egyébként se szilárdult volna meg. Így jártam a kubuval is. Túrótortára akartam zselét tenni rá, ahogy a kubu.hu oldalon láttam, de folyós maradt. 
Nem baj, a birsalmakrémmel is sikert arattam. A birsnek egyébként is alacsony a glikémiás indexe, tehát lassabban viszi fel a cukrot. 
Hozzávalók: 
80 dkg birsalmapép
12 g zselatin
édesítő
Elkészítés:
A birsalmát nyolc felé vágjuk, ecetes vízbe dobjuk, majd ha mind kész, leöblítjük, és kevés vízben puhára főzzük. Ledaráljuk, átpasszírozzuk, kis lében feloldjuk a zselatint, forrásig hevítjük, belekeverjük az édesítőt (én Süssinát használtam), és vízzel öblített formába öntjük. Elvileg 5 óra alatt megszilárdul, gyakorlatilag csak besűrűsödött. DE NAGYON FINOM VOLT ÍGY IS. FÉRJEM HÁLÁS VOLT AZ IGYEKEZETEMÉRT.
Bibliás elmélkedés a 2013-as birsalmasajtnál:
Ahogy kevergettem a kompótot, az a változás jutott eszembe, amit Isten végez az emberben. Adott egy fanyar természetű, keserű, kemény ember, akinek mindenről valami negatív jut az eszébe. Aztán egyszer csak találkozik Jézus Krisztussal. Igéje megszólítja, a Szent Lélek elkezdi benne az újjáteremtő munkáját, és megtér. Nem lehet tudni mikor, talán ő sem emlékszik arra a pillanatra, amikor megfordult az élete, de más ember lett. Kellemes, akivel jó együtt lenni, akinek a jelenléte hiányzik.
"Azért ha valaki Krisztusban van, új teremtés az, a régiek elmúltak, íme újjá lett minden." (2. Korinthus  5.16-17)  Vajon a kedves olvasó átment-e már ezen a változáson?

2018. szeptember 22., szombat

Almás táska. Reszelt alma télire


Kicsit bajban vagyok a fotókkal. Megtelt a gép belső memóriája, kártyát kellene cserélni. Így telefont használok. Ez a kisebbik baj. A nagyobb az, hogy nem találok megfelelő helyet. A parókián berendezkedtem a teraszon. Télen is kiváló volt az asztal, mögötte fehér tábla és egy oszlop. Azt hittem, hogy itt a konyhában megfelelőek lesznek a fényviszonyok, mert két szép nagy ablak van, de mégis sötétnek találom. Az udvaron sem igazán jó, de majdcsak kialakul. 
Ez a kis almás táska bolti leveles tésztából készült. A télire eltett reszelt almából csíptem el egy kicsit, azzal töltöttem. 

Egyszerre készült az előző almás pitével. A kiolvasztott tésztalevelet kétszeresére nyújtottam, és a képen látható módon megtöltöttem, illetve derelyevágóval csíkokat vágtam bele, majd ráhajtottam az almás részre. Felvert tojással megkentem, és 250 fokon kisütöttem. 
Bibliás elmélkedés:
Almát kaptam Noémi keresztszüleitől, ebből készült télire reszelt alma, és a sütemények. Olyan jó, hogy vannak testvéreink, akikre számíthatunk a bajban, és akik ránk is számíthatnak. Nekem vértestvérem nincs, de a hívők között többeket is testvéremnek érzek. Jézus is azt mondja, hogy az az "aki cselekszi az én mennyei Atyám akaratát, az nékem fiútestvérem, lánytestvérem és anyám." (Máté13) Ezzel nem anyját akarta leminősíteni, csak kiemelte, hogy Isten országában másképp van a fontossági sorrend.
 Noéminek nagyszerű keresztszülei vannak, szinte olyanok, mintha a testvéreink lennének. Eddig többnyire ők segítettek nekünk, most viszont Miklóst megműtötték, felesége mozgássérült, lányuk dolgozik, természetes volt, hogy hetente több napon vigyázok rájuk. Más hívő testvérek is részt vesznek ebből a szolgálatból, hiszen a Biblia szerint ez a legfontosabb szolgálat: "Tiszta és szeplőtlen kegyesség (szolgálat) az Atya előtt ez: meglátogatni az özvegyeket és árvákat, és tisztán megőrizni magunkat a világtól." (Jakab levele 1.27)

Abban az időben ez a két csoport volt a legrászorulóbb. Ma inkább a betegeket mondanánk, és a magányosokat. Sokan talán látványosabbnak tartanák az igei szolgálatot, vagy a templomtakarítást, de Jakab apostol egyértelműen az emberek felé való szolgálatot emeli ki. 
"Amint akarjátok, hogy az emberek veletek cselekedjenek  ti is akképpen cselekedjetek velük." (Lukács evangéliuma 6. rész 31. vers)

2018. szeptember 20., csütörtök

Almás pite. Kicsit diétás



Az alma az egyik legkedvesebb gyümölcsünk. Most pite (lepény, béles?) készült belőle. Van is egy csomó almás recept a blogon. Némelyikről egészen megfeledkeztem, pedig a férjem kedvence volt az almás krémes torta, vagy éppen a borzas almás. Majd kikísérletezem a diétás változatokat, hogy ő se maradjon le a jóból. Ez a mostani almás a kicsit diétás kategóriába tartozik. 
Hozzávalók:
40 dkg liszt
1 sütőpor
20 dkg margarin
2 tojássárgája
3 ek joghurt
1 mokkáskanál őrölt szerecsendió
csipet só
-töltelék:
1 kg reszelt alma, 
(kis őrölt fahéj)
édesítő
búzadara
Elkészítés:
A lisztet összekeverjük a sütőporral, majd elmorzsoljuk a margarinnal. Kis mélyedést készítünk, beleöntjük a joghurtot, szerecsendiót, a sót, kis édesítőt és a tojássárgáját. Elkeverjük, és összegyúrjuk a liszttel. Két részre osztuk, és egy margarinozott közepes tepsibe nyújtjuk. Megszórjuk búzadarával, hogy beszívja a nedvességet, majd ráhalmozzuk a reszelt almát. Ráfektetjük a másik lapot, megkenjük felveert tojással (én most elfelejtettem), és 200 fokon kisütjük. Utána megszórjuk darált eritritollal vagy más cukorpótlóval. 
Most van az ideje az alma tartósításának is. Recepteket itt találhatnak.

2018. szeptember 14., péntek

Krumplis kenyér



Mielőtt rátérnék a receptre, kicsit elidőznék a blog új címén. Bár majdnem ugyanaz, mint a régi, lehet, hogy volt, aki úgy is olvasta, hogy A parókia konyhájából. Pedig változott a helyzet. Mégpedig nagyot. Férjem ugyanis nyugdíjba ment, elköltöztünk. Otthonunk már nem a parókia (lelkészlak), hanem az a családi ház, amit közel 40 éve építettünk. Sokáig gondolkodtam is azon, hogy bezárom a blogot, és újat kezdek. Aztán többeket megkérdeztem, és mind azt mondták, hogy ne, maradjon a név is. Mégse maradt, de remélem tetszik ez is. 

Még nem tudom, hogy lesz-e más változás is,  talán hogy kicsit többet írok majd magamról. 
A költözködés nagyon nehéz vállalkozás volt. Nem vagyok egy lomtalanítós típus, ezért sok mindent őrzök, mert azt tapasztaltam, hogy mihelyt kidobom, másnap kell. Így aztán két napig szállította a csomagjainkat a vállalkozó, és még mindig nincs minden a helyén, pedig már egy hónapja itt lakunk. Egy hétig egy kempingfőzőt használtam, mert a tűzhely nem volt bekötve. Így csak egy fogást készítettem férjem nagy bánatára, aki nagyon szereti a leveseket. Mit mondjak, én is. 
Hamar megállípítottuk, hogy itt bizony drágább lesz az élet, mint a kis falunkban. Ott 200 ft volt egy kg fehér kenyér, 400 a rozsos barna, itt viszont már a fehér is 300-350 ft. Ebben a bibliás elmélkedésben emlékezem meg a kenyérboltról és  Bözsi néniről,  aki sokat segített nekünk, amikor kicsik voltak a gyerekek. 
Nem ezért kezdtem el kenyeret sütni, már a költözés előtt is gyakoroltam, mivel januárban kiderült, hogy a férjem 2-es cukros lett. A barna lisztek lassabban szívódnak fel, egyenletesebb a cukorszint. Itt egy barna kenyér recept és zsemle is. Néha változtatok egy kicsit, de általában Valika receptje adja az alapot. Most is, csak adtam hozzá 10 dkg főtt krumplit. Ez fehér kenyér lett.
Hozzávalók:

1 kg finomliszt BL 55
10 dkg áttört főtt krumpli
3 dkg élesztő
2 dkg só
6 dl víz
Elkészítés:

Előző este elkészítjük az előtésztát. Keverőüstbe, vagy amiben dagasztani fogjuk, 40 dkg finomlisztet elkeverünk 1 dkg élesztővel és 3 dl vízzel. Csak úgy, tessék, lássék. Letakarjuk, és ott hagyjuk.
Másnap adunk hozzá 60 dkg lisztet, 2 dkg sót, 2 dkg élesztőt 3 dl vízben elkeverve, a krumplit, és alaposan kidagasztjuk. Akkor jó, amikor már elválik az edény falától, és gombóc lett. 40 percig kelni hagyjuk letakarva egy ruhával, majd átgyúrjuk, és ismét 40 percig kelesztjük. Ha hűvös az idő, lehet, hogy tovább kell kelni hagyni. Kettéosztjuk, hosszúkás cipóvá gyúrjuk, kenyérsütő formákba tesszük, tetejüket bevagdossuk, és még kelni hagyjuk 20 percig. 10 perc után begyújtjuk a sütőt légkeverésre 250 fokra, a kenyereket jól megspricceljük vízzel, és kisütjük. Meguntam a sütőpapírokat, ezért vékonyan kiolajozom a formákat, úgy sütöm.