Hozzávalók:
- kacsasült
1, jelen esetben bontott kacsa húsos részei
só, bors, majoránna*
olaj
- mártás
1 kg savanykás alma
1 rúd fahéj
5 szem szegfűszeg
20 dkg cukor
2 dl aszúbor
2.5 dl tejszín
fél citrom
5 dkg liszt
- köles
2 zacskó előfőzött köles
1 teáskanál reszelt zöldség
1 csokor petrezselyemzöld
- kacsasült
"A kacsát, ha kezedhez hozzák, mellyesztésével úgy élj, mint az ide meg vagyon írva." - kezdődik a recept a Cum grano salis című szakácskönyvben.
Rákóczi György (1593-1648) és Lorántffy Zsuzsanna (1600-1660) nagyasszony konyhájából szemezgettek képekkel illusztrálva. Sok érdekesség van benne, egy farsangi fánkot készítettem belőle eddig.
A Sárospataki Református Egyházközség kiadása |
Rákóczi György (1593-1648) és Lorántffy Zsuzsanna (1600-1660) nagyasszony konyhájából szemezgettek képekkel illusztrálva. Sok érdekesség van benne, egy farsangi fánkot készítettem belőle eddig.
Nem tudom, hogy mit jelent a mellyesztés, gondolom az elkészítést. Én befűszereztem a húst, olajozott tepsibe raktam a hájjal együtt, és alufólia alatt kis víz hozzáadásával kezdtem el párolni a sütőben. Néha meglocsoltam a levével. Vagy két óra múlva kezdett el úgy puhulni, hogy levehettem a fóliát, és pirosra sütöttem. Nem volt túl fiatal, de gyönyörű lett!
*Szárnyas fűszerkeveréket ír, de nem tettem bele.
*Szárnyas fűszerkeveréket ír, de nem tettem bele.
- mártás
Már van egy almaszósz a blogon, de ez SOKKAL, SOKKAL FINOMABB! Eredetileg kormosalmát ír, de azt sem tudom, hogy mi az. Így jonatán almát vágtam cikkekre, kevés vízzel, cukorral, borral és a fűszerekkel feltettem főzni, ahogy írták. Illetve: csak egy kis darab fahéjat adtam hozzá, nem egy egészet. A tejszínt és a lisztet habarófával (habverő?) kellett elkavarni, és beleönteni az almába. Kis citromlével ízesítve fenséges lett.
- köles
3 liter vízben főztem meg a két zacskót az előírás szerint, majd tálba öntöttem, és hozzákevertem a reszelt zöldséget és a vágott petrezselymet. Lefedtem, és a gőzben puhult még egy kicsit a zöldségekkel. (saját recept)
Bibliás elmélkedés:
"Derék asszony kicsoda találhat? Értéke sokkal drágább az igazgyöngynél. Ura szívből bízik benne, vagyona el nem fogy. Egész életén át javát munkálja urának, nem kárát...Tenyere nyitva van a nyomorult előtt, kezét nyújtja a szegénynek...Erő és méltóság árad róla, és nevetve néz a holnap elé. Szája bölcsességre nyílik, és nyelve szeretetre tanít. Ügyel háza népe dolgaira, nem kenyere a semmittevés. Fölkelnek előtte fiai, és boldognak mondják, ura pedig így dicséri: Sok nő végez derék munkát, de te felülmúlod mindegyiket! Csalóka a báj, mulandó a szépség, de az Urat (Istent) félő asszony dicséretre méltó. Hadd élvezze munkája gyümölcsét, dicsérjék tetteiért minden helyen!" Példabeszédek könyve 31. rész 10-31. versekből)
Dr. Fodorné dr. Nagy Sarolta református lelkész, egyetemi tanár, a könyv szerkesztője így ír az előszavában:
I. Rákóczi György és Lorántffy Zsuzsanna |
"E könyvecskével Lorántffy Zsuzsanna fejedelemasszony emlékének adózunk, akinek oly kedves otthona volt a sárospataki vár...
A korabeli metszetek részben Comenius művéből, az Orbis pictus-ból valók, amelyet a jeles pedagógus Sárospatakon írt, éppen Lorántffy Zsuzsanna bőkezű támogatásának köszönhetően...
A sárospataki vár |
A korabeli metszetek részben Comenius művéből, az Orbis pictus-ból valók, amelyet a jeles pedagógus Sárospatakon írt, éppen Lorántffy Zsuzsanna bőkezű támogatásának köszönhetően...
Rákóczi György (1593-1648) fejedelem felesége, a Példabeszédek könyvének 'derék asszonya'. Naponta olvasta a Bibliát, amelyből erőt és bölcsességet merített. Példaértékű nő, feleség, édesanya, híresen jó háziasszony, otthona szép, ápolt, igényes, de nem fényűző, Isten dicsőségét szolgálta. Szenvedési között inkább imádkozott, mint panaszkodott. A tétlenséget nem tűrte. (Református) Egyházunk bőkezű patrónusa, szegényeknek szószólója, betegeknek gyógyítója, úrhölgyeknek tanítója...Konyhájához kapcsolódóan egy 'csipetnyit' felidézünk mindennapjaiból, levelezéseiből és korának szokásaiból, hogy alakja megelevenedjék, és emberközelbe kerüljön. Közben természetesen figyelünk arra, hogy mi kerülhetett a fejedelmi család asztalára.... Komoly forráskutatások után a recepteket két mesterember írta, Márki Bertalan István mesterszakács és Kövér Zsolt mestercukrász. Mindketten Sárospatakon élnek, és református gyülekezetünk meghatározó tagjai."
A könyv ismertetője letölthető itt. Belelapozhat. Érdemes!
Megrendelhető itt, de láttam a budapesti Bibliás könyvesboltban is. Címe: 1092. Bp. Ráday utca 28.
A Parakletos Könyvesház is forgalmazza.