2014. december 30., kedd

Étkezési szokásainkról




Két, idén kiadott, elegáns szakácskönyvet lapozgattam a napokban. Az egyikben hagyományos magyar ételeinket gondolta újra a szerző. Nem hiszem, hogy bármelyik átlagos háziasszony megfőzi őket. Időnk sincs, pénzünk sem a drága kiegészítőkhöz, és be sem tudjuk őket szerezni. A képeken rongyos konyharuhák, kicsorbult szélű tányérok, bádogbögrék. Mert most ez a menő. Ezért hordanak  gyerekeink szakadt farmerokat, tépett felsőket. Nem is gondolnak arra, hogy vannak, akik tényleg szegények. 
Nézem az ételeket, és csodálkozom. Beleillik egy általános vélekedésbe, miszerint  a magyar konyha egészségtelen, változtatni kell. Nekem egészen más a véleményem, és a honlapom egyik cikke jutott az eszembe erről, ide is másolom. 
Tanulságos.


A magyar konyha, minden híresztelés ellenére, egészséges. Legalábbis az a változata, ahogy eleink főztek még 50 évvel ezelőtt is. 
Miért vagyunk mégis mi, magyarok, betegebbek, mint sok más nép Európában, miért alacsonyabb a születéskor várható élettartam? 
Bernád Ilona néprajzos szerint ennek egyik oka a trianoni sokk, ami hosszú távú depressziót okozott. A másik fontos tényező az, hogy elhagytuk a hagyományos életmódot, gyógymódokat és táplálkozási formát. Ezen kívül sok gyógyszert eszünk. 100 éve pedig megváltozott a tűzhely is. 

Véleménye szerint, a szegény paraszti konyha megfelel a modern táplálkozás-tudománynak. 
- levesek
A magyar parasztasszony minden délben levest is adott az asztalra, melyek vitamin-és folyadékforrások. (Nem is értem, hogy egyes közétkeztetésekben miért szakítottak ezzel a

hagyománnyal. Mennyivel jobb a főzelék ugyan abból a zöldségből, mint a leves? )
- kásák
A burgonya előtti időkben és később is, a különféle kásák meghatározó szerepet töltöttek be az étkezésben. Készülhettek árpából, zabból, búzából, kölesből. Amerika felfedezése után a kukoricából készült ételek egyes magyar vidékeken a mindennapok táplálékává váltak: puliszka, málé, stb.
- zöldségek, gyümölcsök
A magyar háziasszony minden nap adott az asztalra valamilyen zöldséget leves, vagy főzelék formájában. A magas fehérjetartalmú bab, borsó, lencse húspótlék is volt. A zöldségféléket többnyire nem főzték túl, inkább „ress” maradt, így is megőrizve a vitamintartalmát, bár ezt bizonyára nem tudták. Sok nyers zöldséget és gyümölcsöt is



Bodzapalacsinta
fogyasztottak. A káposzta torzsáját nem dobták ki, a répát, petrezselymet nem hámozták, csak kaparták, így megmaradt a héj alatti értékes rész. A kertből sóskát, papsajtot ettek, akácvirágot és sok olyan terményt, amelyet mi már nem is ismerünk. 

- tartósítás
Hordószám tették el télire a savanyú káposztát, amely az egyik legjobb C-vitamin forrásunk. Uborkát, és más zöldségeket is savanyítottak ráadásul természetes módon, gyári





tartósítószerek nélkül.  Aszalták a gombát, szilvát, sárgabarackot, szőlőt.
- méhészkedés
Kevés sót és még kevesebb cukrot használtak. Egy időben nem is volt még répacukor, ételeiket mézzel édesítették. A méz nagyon egészséges, gyakran ajánlott a reformkonyhában is. A népi gyógyászat is előszeretettel alkalmazta. 
- olajos magvak
Nassolás helyett a régi korok embere olajos magvakat evett. Gyakran főztek mákos ételeket, melyek a csontritkulás megelőzésében játszanak szerepet. A tökmag a prosztata megbetegedése ellen jó. 
- Gyűjtötték a gyógynövényeket erdőn, mezőn. A csipkebogyóból C-vitaminban dús teát készítettek áztatással, de lekvárt is főztek belőle. 
- fűszerek
A csípős erős paprika nem hagyományos magyar fűszer, mint tudjuk, Amerikából származik. Nemes változata azonban nagyon egészséges. Szórták is megkent kenyérre csak úgy nyersen.
Régen nem az erős ízek uralkodtak, bár sokkal több fűszert használtak, mint ma: kakukkfüvet, szurokfüvet, tárkonyt, turbolyát, citromfüvet, borsikafüvet, ánizst, köményt,


Citromfű tea
bazsalikomot, lestyánt, zsályát, fokhagymát, vöröshagymát. 

- húsfélék
A magyar parasztember 2-3 hízót nevelt egy évben, télen vágta le, és füstöléssel, lesütéssel tette el az év többi részére. A baromfiudvarban még tyúkot, kacsát, libát, pulykát nevelt, de nem evett húst minden nap. Gyakran csak vasárnap került az asztalra. Igaz azonban, hogy szalonnát viszont szinte minden nap fogyasztottak, de ne felejtsük el, hogy ez mangalica szalonna volt, nem pedig a koleszterinben gazdag nyugat-európai sertésfajták. A mangalicát ma a reformkonyha fontos összetevőjének tartják.
Bernád Ilona: "Hagyomány az egészség fenntartója" című előadása nyomán. Cserefalva, Erdély 2007. július 12.

2014. december 26., péntek

Halászlé, göngyölt csirkemell



A tavalyinál egyszerűbb vacsorát készítettünk. Halászlé volt, mint mindig, és gyufatésztával ettük a szokás szerint. 




Utána göngyölt csirkemellet készítettem sült krumplival, kukoricával és joghurtos salátával. Úgy készült, hogy a húst belső felével felfelé letettem a vágódeszkára, és belülről kifelé bevágtam, hogy egy nagy szeletet kapjak. Ráhelyeztem két szelet sonkát és sajtot, felgöngyöltem, cérnával körbetekertem, és sütőben kisütöttem. Majd megszórtam reszelt sajttal.



 A beiglit leszavazták, de azért idén is összejött 8-féle sütemény a két napon plusz  Liduskától is egy nagy tálca. A gyerekektől is többféle, és gombás-sonkás párna, püspökkenyér, almás lepény, gyümölcstorta, máglyarakás, zserbó, kétféle mézeskalács. Karácsony első napján marhahúsleves, töltött káposzta, disznótoros, és bakonyi gombás karaj volt. Hagyományos, nem éppen diétás menü, de lehetett mértéket tartani. A maradékot pedig napokig esszük.


Gombás-sonkás párna



Az asztali díszek.

Az ajándékok között a legmeglepőbb egy kupon volt férjemtől, amely feljogosít egy sajtkészítő műhely látogatására. Nagyon eredetinek találtam, és örültem is neki, de remélem, hogy nem kell majd birkát is tartanom később.

Bibliás elmélkedés: 
http://korsocska.blogspot.hu/2013/12/karacsonyi-menusor-megis.html

2014. december 23., kedd

Karácsonyi üdvözlet.Sonkás és sajtos párna


"Született nektek a Megváltó, aki az Úr Krisztus!" (Lukács evangéliuma 2.11)
Minden kedves olvasómnak békés, boldog karácsonyi ünnepeket kívánok!








Leveles vagy sós kelt tésztából finom sütiket készíthetünk. Ezeket tavaly Eszter és Noémi alkották karácsonyra  bolti leveles tésztából. Sonka-és sajtkrémmel töltötték. 

Bibliás elmélkedés innen: 

2014. december 21., vasárnap

Karácsonyi puncs



Böbe (Szűcs Erzsébet) kolléganőm mindenkinek puncsot ajándékozott a tantestületben karácsonyra.
Szerintem ez egy ritka dolog, gondoltam, elkérem, és megosztom a receptjét. 

Alkoholmentes változat:

Hozzávalók: 
1 liter víz
2-3 filter fekete tea

1 l almalé

néhány szem szegfűszeg
 2 fahéjrúd
egy csipet reszelt szerecsendió
2-3 darab (csillag)ánizs

fél citrom leve

fél liter narancslé
5-7 evőkanál cukor

Elkészítés: A vizet felforraljunk a filterekkel, majd néhány percig állni hagyjuk. Közben 1 l almalevet is felforralunk a fűszerekkel. Forrás után még öt percig főzzük. A filtereket kivesszük a teából, és összeöntjük a leszűrt almalével. Hozzáöntjük a citromlét és a narancslét. Ez lehet 100%-os dobozos, vagy frissen facsart. Cukorral ízesíthetjük.
Forrón isszuk karácsonykor.



Alkoholos változat: 
Fél liter vörösbort öntünk hozzá a legvégén, és összeforraljuk. Forrás után azonnal levesszük a tűzről. 


Régi recept új képekkel 2024-ben. Az eredeti kép: 


2014. december 19., péntek

Thakaró pecsenye és Karácsonyi sütemény :)


Új kép tavasszal.

Ezt a sültet először egy régi nemesi család egyik leszármazottjának készítettem évekkel ezelőtt. Saját receptnek tartom, mert nem hallottam, vagy olvastam sehol. Jó eséllyel pályáz a karácsonyi menüsorba.

Hozzávalók: 
1 kg sertéstarja
fél kg főtt, füstölt tarja vagy sonka
fél kg gomba 
só, bors
fél dl száraz vörösbor
A húst sózzuk, borsozzuk, majd tepsibe rakjuk. Közé dugdossuk a szeletekre vágott füstölt húst és a nagy darabokra vágott gombát.




Meglocsoljuk a borral, majd alufólia alatt kezdjük el sütni a sütőben. Ha kezd puhulni, akkor levesszük a fóliát, és pirosra sütjük. 
Mivel nem könnyű étel, köretnek krumplipüré illik hozzá, és mindenképpen kínáljunk hozzá savanyúságot például ezt itt. Jó még hozzá a  vizes uborka is.
Ecetes  vegyes salátával.


Karácsonyi sütemény:

"Végy egy kilogramm jó meleg szeretetet!
Szitáld át a türelem szitáján, nehogy pletykamag kerüljön bele!
Gyúrd össze egy tojásnyi kedvességgel és takard le tiszta jókedvvel!
Ha megkelt, süsd meg a kitartás tüzénél!
Szórd meg asszonyi kacagással, és tégy rá pár csepp nyugodt megfontolást!
Vágd fel annyi darabra, hogy eggyel mindig több legyen, mint ahányan az asztalnál ültök, hiszen mindig akad valaki, aki még rászorul."
(Valószínűleg ismeretlen szerzőtől származó recept, melyet a Magyar Evangéliumi Rádió újságjában, az Antennában találtam.)

2014. december 14., vasárnap

A Szeretet himnusz karácsonyi változata és Sült alma készlet




Mivel a szeretet-nyelvek közül a "minőségi idő" az enyém, nagyon szeretek kézzel készített ajándékokat kapni. Arra gondolok, hogy a készítője szeret engem, mert időt áldozott rám, nemcsak pénzt, és ezt többre értékelem, mint egy készen vásárolt, drága dolgot, mert annál elhanyagolást érzek, azt, hogy csak ki akarja pipálni az egészet. Pedig ez biztosan nem így van, hiszen akinek az ajándék a szeretetnyelve, az azzal akar örömet szerezni.
Néhány éve Esztitől sült alma készletet kaptunk, még most is őrzöm a kis üvegcséket, amelyekbe a fahéjat cukrot tette. Ő dobozt hajtogatott, én levettem egy zöldre festett kreatív-hobby-s dobozt a polcról, és abban mutatom meg az ajándék ötletet.

Hozzávalók: 


Egy alma, egy gyógyszertárban vásárolt üvegcse arannyal díszítve, fahéjas cukorral töltve, és egy kis kocka vaj. Doboz.

Elkészítése, ha kaptunk ilyet, de ha nem, akkor is érdemes így készíteni a sült almát.

Az almák magházát karalábé vájóval kivágjuk, megtöltjük a fahéjas cukorral, megkenjük a vajjal, és sütőben kisütjük. Sokkal finomabb, ha sülés közben meleg szeretettel gondolunk az ajándékozóra, és hálát adunk érte Istennek.



Bibliás elmélkedés

Az igazi szeretet (1.Korinthus 13.)
Ha házamat fenyőágakkal, gyertyákkal, égőkkel és csilingelő harangocskákkal díszítem fel, de a családom felé nincs bennem szeretet, nem vagyok egyéb, mint díszlettervező.
Ha a konyhában fáradozom, karácsonyi süteményeket sütök kilószámra, ízletes ételeket főzök, és az evéshez csodálatosan megterített asztalt készítek elő, de a családom felé  nincs bennem szeretet, nem vagyok egyéb, mint szakácsnő.
Ha a szegénykonyhán segédkezem, az öregek otthonában karácsonyi énekeket énekelek, és minden vagyonomat segélyként elajándékozom, de a családom felé nincs bennem szeretet, mindez semmit sem használ nekem.
Ha a karácsonyfát csillogó angyalkákkal és horgolt hópelyhekkel díszítem fel, ezernyi ünnepen veszek részt, a templomi kórusban énekelek, de Jézus Krisztus nincs a szívemben, akkor nem értettem meg, miről is szól a karácsony.
A szeretet félbeszakítja a sütést, hogy a gyermekét megölelje.
A szeretet abbahagyja a lakásdíszítést, és megcsókolja a házastársát.
A szeretet barátságos az időszűke ellenére is.
A szeretet nem irigyel másokat a házukért, amiben jól kiválasztott karácsonyi porcelán és odaillő asztalterítő van.
A szeretet nem kiált rá a gyerekekre, hogy menjenek már az útból, hanem hálás érte, hogy vannak, és útban tudnak lenni.
A szeretet nemcsak azoknak ad, akiktől kap is valamit, hanem örömmel ajándékozza meg épp azokat, akik ezt nem tudják viszonozni.
A szeretet mindent elvisel, mindent hisz, mindent remél, mindent eltűr.
A szeretet soha el nem múlik.
A videójátékok tönkremennek, a gyöngysorok elvesznek, a számítógépek elavulnak.
De a szeretet ajándéka megmarad.
 (Ismeretlen szerző)

2014. december 13., szombat

Almapogácsa




Mi teszünk, ha az alma romlani kezd?
1. Kivágjuk a beteg részeket, és
- megesszük,
- almalevest,
- almakompótot,
- almamártást
készítünk belőle.
Lereszeljük, és süteménybe töltjük.
Én most újítottam, és nem tölteléknek, hanem alkotórésznek használtam a reszelt almát.
5 édes almát lereszeltem, hozzáadtam fél citrom levét, 2 dl olajat és cukrot. 40 dkg lisztbe elkevertem 1 csomag sütőport, és ezt is hozzáadtam. Sütőpapírra kanálnyi halmokat tettem a masszából, és kisütöttem. Magában ettük, de jó lett volna valamilyen savanykás lekvárba mártogatva is.


A bibliai "almáról" itt olvashatnak:
http://korsocska.blogspot.hu/2014/10/reszelt-alma-tartositasa-sutemenyhez.html

2014. december 8., hétfő

Narancshéjdíszek. Hogyan?





Minden évben készítek egy tálra való szárított narancshéjat dísznek. Jól mutat adventi koszorún, a fenyőn is, de egyszerűen csak egy tálkában odatehetjük az asztalra.
Nagy, vastag héjú narancsot válasszunk. Mézeskalács kiszúrókkal dolgozzunk. A nagyobb formákkal csak bejelöljük  a narancsot, de késsel vágjuk be. A kisebbeket le lehet nyomni a fehér részig, és lefejteni a héjat a narancs húsáról. A narancsot nem szabad meghámozni, mert akkor csak nagyon kicsi díszeket tudunk készíteni. Így viszont szinte a teljes felületet ki tudjuk használni. Két nagy narancsból kitelt most 44 darab dísz. A nagy betlehemi csillag 13 cm hosszú volt a kivágáskor, a legkisebb szív 2,5 cm. A száradáskor azonban sokat mennek össze. 
Ha azt akarjuk, hogy sima maradjon a díszek felülete, akkor préselve kell szárítani őket például két vágódeszka és papírtörlők között. Én egy éjszakát hagytam őket a radiátoron, majd szobahőmérsékleten tartottam utána. Préselés nélkül könnyen felpöndörödnek. A vékony héjú naranccsal is így járhatunk.




A karácsonyi láz

   Az ördög igen mérgelődött a karácsony miatt. Karácsonykor a legistentelenebb és legkeményebb szívben is felébred a vágy az igazi szeretet, öröm és békesség után. Addig törte a fejét az ördög, amíg kitalálta a karácsonyi lázat. Azóta karácsony előtt mindig be szoktak lázasodni az emberek. A legsúlyosabban a karácsonyi holmikat készítő üzemek alkalmazottait és a boltok elárusítóit rontja meg ez a láz. Sokan már hónapokkal előbb gyötrik az agyukat, milyen újdonságokat találjanak ki a karácsonyi piacra. Díszítik a kirakatokat, halmozzák az árut és mindent elkövetnek, hogy felülmúlják egymást. Kint az utcán a bámészkodó tömeg egyik kirakattól a másikhoz megy, egyik bolt után a másikban válogat. Tolonganak, és nincs megállás se hétköznap, se "aranyvasárnapon" a szent estéig. Addigra aztán összecsuklanak...
   A karácsonyi láz azonban az otthonokban is dühöng. A családban nincsenek barátságtalanabb napok, mint karácsony előtt. Édesapa szófukar, édesanya ideges. A gyerekek izgatottak. Nagyok és kicsinyek egyaránt azon gyötrődnek, mivel szerezzenek örömöt, mit ajándékozzanak egymásnak szeretetük bizonyítására, egymás jóindulatának megszerzésére vagy megtartására. Lehetőleg valami szebbet, ötletesebbet adhassanak, mint tavaly. Ha sikerült kiagyalni, akkor következik a pénz megszerzése,  - karácsony tiszteletére esetleg görbe úton is...Közben nagytakarítás, rendezés, sütés-főzés
A szeretetüket akarják igazolni, közben kibírhatatlanná válnak egymás számára ebben a lázas hajszában. 
Mennyi gyötrelem! Nem futja a pénz...valamit el kell adni...kölcsönt kell kérni....készen leszek-e mindennel...odaér-e ünnepig a posta?...Vajon örül-e a néni és sikerül-e eltalálni a bácsi ízlését? És nem utoljára: én kapok-e hasznosat, kedvem szerint valót, vagy csak bosszankodom majd. Az egész karácsonyestét pedig elrontja majd a sógor vagy az anyós....A gyötrő lázban a gyerekek is alig ismernek meg valamit karácsony igazi szeretetéből és békességéből. Nincs tele a szívük az angyalok evangéliumával. Az emberi "szeretet" felburjánzik ugyan, de az isteninek semmi helyet nem hagy. Elfojtja, mint a tövis, és a piros virágzásból fehér pihézésbe forduló acat a búzát. Az elszíntelenedett, sőt ördögi színekkel ékesített karácsonyt aztán egyaránt "ünnepelhetik" már zsidók, mohamedánok, istentagadók és karácsonyi lázba fulladt névleg-keresztyének.
Ó, ördög, mit tettél!
Vajon téged is sikerült belázasítania? Vannak betegségek, amelyeket egyenesen lázzal gyógyítanak. Előidézik hozzá. Az emberi "szeretetnek" ezt a lázas felburjánzását is láz gyógyítja. "Isten szerelme", Krisztus szerelme! Előidézője: az evangélium. *




Menj oda, ahol "fertőző" ereje van! Karácsonyon kívüli karácsonya lesz a szívednek, és bemehetsz Krisztus nyugodalmába a karácsonyi láz idején is. És az ördög nem fogja tönkretenni a naptár szerint való karácsonyodat, sőt Isten Fia most fogja igazivá, egészen újjá formálni!
*(Részlet A pásztorokkal vagyok útban című könyvből. Ismeretlen szerzőtől, fordította Sréter Ferenc)

2014. december 6., szombat

In memoriam csirkesütő




Még a nyáron vettem ezt a csirkesütőt meglehetősen borsos áron, és a második használatnál elrepedt. Nem ütöttem hozzá semmihez, ne érte nagy hőingadozás sem. Nagyon sajnálom, mert finom volt benne a sült. Íme az utolsó csirke. A tálba krumplit, vizet és császárszalonnát tettem. Alufólia alatt sütöttem egy darabig a köretet, majd lepirítottam.
Még egyben van a tál, de nem tudom, mire használhatnám. Azért próbálják ki, ha látnak valahol!  Hátha más szerencsésebb lesz.