2021. szeptember 9., csütörtök

Rántott padlizsán és csirkemáj

 

Rántott csirkemáj körete volt a padlizsán, de valójában magában is megáll krumplival vagy más körettel. A telken rendezgettünk, otthonról vittem az ebédet. Szépen érik a szőlő. Az előző tulajdonos úgy ültette, hogy folyamatosan legyen csemege. A borszőlő meg valamikor októberben érik majd. Sajnos nem hagyott itt semmit, amivel lehetne bort készíteni, majd a barátainknak ajándékozzuk. Jó dolog egy kicsit ügyködni a kertben, kiülni a szabadba, amit a társasházban nem tudunk megtenni, bár van kert, de közös a többiekkel. Így egy kis nosztalgia a parókia hatalmas kertje után, és a házunk kis kertje is több volt. Ez nem panasz, félre ne értse senki. Nagyon jól érezzük magunkat az új lakásban, és a telek is jó döntésnek bizonyult. 7 főt el tudunk szállásolni kényelmesen a házban, van hely a kertben sütögetni. Éppen jövő szombaton készülünk összegyűjteni a gyerekeket. Még nem tudom, hogy mit főzzünk. Lehet bográcsolni, talán cserkésztokányt. Vagy pulykagrillt? Majd kialakul.

A padlizsánt úgy készítettem, mint bármilyen más rántott ételt. Szeletekre vágtam, besóztam, lecsöpögtettem, lisztbe, felvert tojásba és zsemlemorzsába forgattam. Olajban kisütöttem. 

A máj is hasonlóan készült. Arra szoktam figyelni, hogy a belső fele legyen fölül először, hogy a gőz eltávozzon, és ne fröcsköljön. Nem szoktam sózni sütés után sem. Nekem jó úgy is. 

Bibliás elmélkedés:

A májnak öröm kell! - vallják csángó asszonyok. Vagyis: az örömteli élet jót tesz a máj egészségének. A májjal kapcsolatban mégis negatív kifejezések jutnak az eszembe: rosszmájú, hízik a mája (kárörvendő). A máj a méregtelenítés szerve. Ha nem dolgozik jól, akkor a méreganyagok bent maradnak, és pusztítanak. Ha sok a stressz, a negatív érzés, akkor a májat pusztítják ezek az indulatok. Minden mindennel összefügg. Nem véletlen, hogy a népi megfigyelés egyes szervekhez érzelmeket társít. A szívhez a szeretetet, az epéhez a keserűséget, csalódást. A máj a düh és a kritika székhelye. Az önsajnálat, a mások kritizálása, vagy a folyamatos stresszes életmód, ha engem bántanak, vagy túlhajtom magam, felemészti az egészségemet. Pedig a májnak öröm kell, de honnan származik az öröm, ha mindig csak keserűségek érnek, ha senki és semmi nem  működik megfelelően? 
Pont ezt a látást kell megváltoztatnom MAGAMBAN, hogy visszatérjen az öröm.
Isten jobban tudja, hogy mi jó nekem. Amit akadálynak látok, az lehet egy lépcső is, amire fel kell lépnem, hogy tovább haladjak.
Kép a pinterestről


Hogy a főzős témánál maradjak:
Olvastam egy kutatásról, miszerint a kubai emberek egészségesebbek, mint az amerikaiak. Pedig szegénységük miatt nem tudják megvenni a legjobb ételeket. Viszont csipszre, kólára sem telt gyermekkorukban, és őket szoptatták, míg az amerikai babák jelentős részét egy időben egyáltalán nem, olyan jól működött a tápszergyári propaganda. Az anyatej pedig hosszú távú védelmet biztosított a számukra. A szegénység nem akadály volt, hanem lépcső, védelem. 
Így van ez más területeken is. Ha elfogadom, hogy Isten teremtett engem, mert meg akarta osztani a szeretetét, akkor egy nehézség láttán kíváncsian figyelem, hogy vajon Isten mi jót hoz ki belőle. Így változik a gondolkodásmódom a szüntelen elégedetlenségből a hálaadásba, amely megtermi az örömöt. 
"...akik Istent szeretik, azoknak minden javukra szolgál."(Rómabeliekhez írt levél 8.28)
Egy hosszabb igehirdetés erről: Minden javukra van. (katt a kék linkre)

3 megjegyzés:

  1. Finomat készítettél mi is nagyon szeretjük!

    VálaszTörlés
  2. Aldás egy szép gondozott kert, persze van vele munka, de kárpótol sok mindennel. Finom lehetett a padlizsán és a máj is, mindkettőt szeretjük mi is 😊.

    VálaszTörlés
  3. Nagyon jó olvasgatni a bejegyzéseket! Nagyon köszönöm!

    VálaszTörlés