Oldalak

2022. április 26., kedd

Ennivaló úti beszámoló. Gödöllő

 

Születésnapra, névnapra kiváló ajándék lehet egy kastély látogatás egybekötve egy jó ebéddel. Bármennyire is szeretek főzni, azért néha jól tud esni, ha csak úgy elém teszik, mint ezt a finom fokhagyma krémlevest. 

Gödöllőn jártunk a kastélyban, de előtte megebédeltünk a Kemencés étteremben. Mi szeretjük a vidékies, falusias vendéglátást, nem is csalódtunk. Hangulatos volt a hely, sok régi tárggyal. Fokhagymakrém levest kértem, nagyon finom volt. Utána kacsacombot párolt lila káposztával. 


Férjem sült tarját rendelt, de kicsit száraz volt. Sajnálatos, hogy alig találunk cukormentes desszerteket a vendéglőkben. Nem sűrűn járunk, tehát nincs rálátásunk az egész üzletágra, de itt volt vagy tízféle, de diétás egy sem. Van, ahol még azt sem tudják megoldani, hogy a limonádéba édesítőt tegyenek, vagy semmit. 

Az adagokkal meg voltam elégedve, bár akárhol járunk, mindig megállapítjuk, hogy a tápióbicskei Vadászt nem múlja felül semmi. Azért összességében meg voltunk elégedve. Kedves volt a kiszolgálás is.
Csendélet a mosdóból. Azt mondják, hogy ha a konyha higiéniájára vagyunk kíváncsiak egy étteremben, akkor nézzük meg a WC-t. Rendben.


Mutatok néhány képet a berendezésről.

A névadó kemence

A sparheldt, amin régen olyan finom bodagot lehetett sütni.

Darálók, népművészeti tárgyak.
Vajköpülő középen. A tejszínből hosszú keverési folyamat után lesz a vaj és folyékony író.

Az emeleten kiállítást rendeztek be. 

Balra varrógép, jobbra mángorló. Ezzel vasaltak régen.
Van hangulata, nem?
Néhány régi tárgy újra divatba jött. Az Ikeában hasonló széket árulnak. 

A kastély lenyűgöző volt. Gyönyörű bútorok, szép textilek között sétáltunk. Mindenképpen ajánlom, hogy egyszer nézzenek be ide. Vaku nélkül lehetett fényképezni, meg is örökítettem sok mindent. 
Ennél a tálalónál kicsit behajoltam, úgyhogy megszólalt a riasztó. Mindjárt összefutott a személyzet, én meg nem győztem bocsánatot kérni. Azt hittem, nagyobb ügyet csinálnak belőle, de nagyon kedvesek voltak. 
Ezeket akartam fényképezni. Cukor-és, tejszíntartó.



Részlet a kályhacsempéből.
Gyönyörű szobabelsők.

Itt is beültünk végül a cukrászdába, és egy-egy süteménnyel zártuk a napot. Volt diétás. Mivel a tortáról nincs kép, fogadják szeretettel ezt rólam. 
A kastély baba-barát. Még a parkban is elhelyeztek egy pelenkázót, és egy foglalkoztató füzettel lehet végigjárni az egész épületet herceg Egerváry Elemér naplója alapján. Így a gyerekek is jobban élvezik a múzeumot.
 Ezek gyerekjátékok:

Összegzésként: szép napot töltöttünk itt. Mindenkinek ajánlom.
Több úti beszámoló ezen a linken olvasható: https://korsocska.blogspot.com/p/uti-beszamolok.html

2022. április 25., hétfő

Ibolyacukros kalács


 Gondoltam, megsütöm húsvét előtt, lefagyasztom, és milyen jó lesz, legalább kalácsot nem kell sütni akkor. Csak kiveszem a fagyóból. Nem számítottam azonban arra, hogy a kalácsillat előcsal egyeseket a barlangjukból, és megkérdezik, hogy ebből most lehet enni? Mit lehet erre mondani? Na, jó, lehet.  Persze egy (na, jó kettő) szelet még nem a világ, de akkor már én is megkóstolom, ha úgyis felvágtuk,  felesleges megtartani. El is fogyott annak rendje és módja szerint. Nem vagyok szerencsés ezekkel az előre sütésekkel. Már máskor is előfordult, hogy december közepén megsütöttem a répatortát, hátha nem kell közvetlen ünnep előtt, de csak annyi volt a reakció, hogy nagyon finom volt, jó lesz karácsonykor is. :)
Az ibolyacukrot célzatosan a húsvéti kalácshoz készítettem. Arra számítottam, hogy fenséges illatú és ízű süteményt fogok az asztalra adni, de be kell vallanom őszintén, hogy alig lehetett érezni rajta valamit. Talán kevés volt az ibolya a cukorhoz képest,vagy azonnal sütni kell, de csalódás volt. Jövőre még elkészítem az ibolyacukrot egy másik módszerrel, de ha akkor se látok érdemi változást, akkor búcsút mondunk neki. 

Hozzávalók:
30 dkg liszt
fél teáskanál só
3 dkg ibolyacukor
2 dkg élesztő
1.25 dl tej
4 dkg margarin
1 tojás



Elkészítés:
Mivel a keverőtálban a kenyérnek való kovász pihent, kézzel dagasztottam ki a tésztát. A száraz anyagokat összekevertem. A langyos, cukros tejjel felfuttattam az élesztőt, belekavartam a tojást, összegyúrtam a száraz anyagokkal.  A végén két részletben adtam hozzá a puha margarint. Lefedve 40 percig kelni hagytam. Kis szárított ibolyát is gyúrtam bele, majd három cipót formáztam belőle, és 15 percig hagytam pihenni.  Utána hosszú hurkákat sodortam belőlük, és megfontam őket. 
Kis cukros tejjel megkentem. Még itt láthatóak a szárított virágszirmok.
Közben 170 fokra előmelegítettem a sütőt, és 35 perc alatt kisütöttem. 

2022. április 21., csütörtök

Tabbouleh böjtben, böjt után

 

Nem tudom, hogy hányan tartják manapság a húsmentes 40 napos böjtöt húsvét előtt azok közül, akik egyébként esznek húst. A nagypéntekit már biztosan sokkal többen. Húsvét után meg sokan, mint én is, nem kívánjuk a húsételeket egy darabig. Finom és különleges ajánlat ez a keleti ételféleség, melyhez a kuszkuszt már régóta lehet kapni, és jó kiegészítője a cukormentes diétának, mert lassú felszívódású szénhidrátot tartalmaz, és egyébként finom is. Nagyon hamar elkészül, tehát a "gyorsan finomat" kategóriába is kiválóan beilleszthető. 

Hozzávalók kb 4 fő részére:
2 dl kuszkusz
1 vöröshagyma
2 evőkanál vágott petrezselyemzöld
fél kígyóuborka
1 evőkanál olívaolaj
1 evőkanál citromlé
só, bors
4 db grillcamember
Elkészítés:
A kuszkuszt egy tálban felöntjük kétszerese mennyiségű forró vízzel, és hagyjuk, amíg megduzzad, és felszívja a vizet. Közben apróra vágjuk a hagymát, uborkát, petrezselyemzöldet. Ha a kuszkusz kész, mindent összekeverünk, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk. A grillsajtot teflonserpenyőben megpirítjuk, de csak addig, amíg a közepe még lágy maradt. Ha keletiesebbre akarjuk venni, akkor adhatunk hozzá gránátalmát is. 
Készülhet bulgurral is. Nincs nagy különbség köztük, mert mind a kettő durumbúzából készül, csak a kuszkusz 5 perc alatt elkészül, a bulgurt pedig áztatgatni, főzni kell. Azt csak nyeljük, ezt viszont harapjuk. Az arab világban menta, paradicsom, koriander vagy chili paprika is kerülhet bele. Én csak egy egyszerű változatot hoztam most. 
A Reformátusok Lapja nagypénteki ajánlata volt.
Bibliás elmélkedés:
150 éves török uralom után a keleti konyha ilyen népszerűsége népünk megbocsátásra való hajlamáról árulkodik. Persze sokat tett ezért a 450 éves Habsburg elnyomás is, mert elhomályosította az előző rendszer túlkapásait.
A 90-es évek bunda-útjai szintén hozzájárultak a kép nép barátságához. Mi is voltunk akkortájt anyukámmal egy buszos úton. Nagyon szép helyeken jártunk, a törökök kedvesek és segítőkészek voltak. Emlékszem egy krémlevesre, melynek sajnos nem jegyeztem meg a nevét, de annyira ízlett, hogy repetát is kértem. A szakács kijött a konyhából örömében. Valami barna csirkeleves volt. 
Idegenvezetőnk perfekt beszélt magyarul, de furcsa volt, hogy egész idő alatt morzsolgatta az imaláncát. A buszokon is mindenütt ott voltak ezek. Megtudtunk tőle egyet s mást az iszlám vallási szokásokról. Érdekesnek találtam, kicsit tiszteletet is keltett bennem, de nem lett vonzó. Amikor megtértünk, és kitekintettünk a többi vallás felé, akkor csodálkozva láttam, hogy a kereszténység az egyetlen, amely nem teszi függővé a mennybe jutást a cselekedeteinktől. "Nincs mentségünk, megtérés nélkül haragot gyűjtünk magunknak." (Róma 2.1-10)  A mai Bibliaolvasó kalauzunkban Benke György idézi az "egyszeri bibliaolvasót": "Ha ez igaz, elvesztünk!" Tovább olvasva viszont már ezt mondja: "Ha ez igaz, meg vagyunk mentve!"
A bűneinket ugyanis nem tudjuk ledolgozni, leimádkozni. Egyedül Krisztus kereszten szerzett érdeme nyitja meg a menny kapuját hit által. Milyen jó, hogy így van. 
"Kegyelemből van üdvösségetek a hit által, és ez nem tőletek van, Isten ajándéka ez. Nem cselekedetekből, hogy senki se dicsekedjék."(Efezusiakhoz írt levél 2.8)

2022. április 19., kedd

Répatorta vajas krémmel

 


Már meg sem kérdezem, hogy milyen sütit süssek, mert az első válasz úgyis a répatorta lesz. Ez egyrészt jó, mert nem tudom elrontani, másrészt viszont semmit sem tudok fejlődni így, ha mindig ugyanazt készítem. Igaz, hogy a család érdekében kell sütni, főzni, de van néhány recept, amit szeretnék kipróbálni, de nincs rá igény. Ebben most annyi változtatás van, hogy már nem kaptam mascarponet, így pudinggal és vajjal készült, de nem kifogásolta senki. Csak öt gyerek tudott eljönni családostul, de ennek is örültem. Sári baba már elérte azt a kort, hogy ő is kereshette a tojásokat az udvaron. Nagyon tetszett neki, úgyhogy újra kiszórtuk, mert úgyis csak keveset ehet egyszerre. A nyuszi olyan aranyos volt, hogy nekem is hozott egyet a párnám alá, állítólag több is van a lakásban, majd a takarításnál biztos előkerülnek. Mivel először csak három plusz főt vártunk, csak kis tepsi tortát sütöttem, de aztán felduzzadt a létszám, hála Istennek. Mivel nem túl édesszájú a csapat, így is elég volt egy kis krémessel. Férjem pedig tojáshéjban sült diétás süteményt kapott. Recept holnap. Pulykanyakból főztem levest jó sok zöldséggel.  Tarját sütöttem egyben, és sertéshúsból cordon bleu-t. Köretnek főtt krumpli, barna rizs, sajtos, tejfölös rizs volt és zöldsaláta joghurtos öntettel. Semmi extra. Néha kicsit irigykedem a szép hidegtálak, sültes tálak láttán, de ez nálunk nem alakult ki. Mostanában rosszul alszom megint, fáradt vagyok, nem is bántam, hogy nem kell cifrázni. Szerettem volna csokibárányt tenni az asztalra dísznek, de nem kaptam sehol. Már tavaly sem. Így ez a kedves szalvéta emlékeztet a képen arra, hogy "Jézus az Isten báránya, aki elvette a világ bűneit."János evangéliuma 1.29. A tányér fölött egy kis angyalka látszik, a feltámadás sütiről maradt.Tavalyelőtt új képeket készítettem hozzá. 

Hozzávalók a répatortához:
-torta:
30 dkg reszelt sárgarépa
1.5 dl olaj
2 tojás
15 dkg cukor
8 dkg dió
18 dkg sima liszt
kb 8 g sütőpor
1 mokkáskanál őrölt fahéj
1 mokkáskanál őrölt gyömbér
e evőkanál frissen reszelt narancshéj
-krém:
1 csomag tejszínízű pudingpor
10 dkg vaj
3 dl tej
2 evőkanál cukor
1 csomag szárított narancshéj ( kb egy evőkanál)

Elkészítés: 
A sütőt az elkészítés közben valamikor bekapcsoljuk, és 180 fokra előmelegítjük. Legjobb, ha sikerül úgy belőni, hogy éppen a formába kerül a massza, amikor már elég meleg.
A lisztet, fahéjat, sütőport összekeverjük. A tojásokat habosra keverjük, majd hozzáadjuk a reszelt sárgarépát, a gyömbért, olajat, narancshéjat, durvára vágott diót. Végül a lisztkeveréket. A tortamasszát eldolgozzuk, a tortaformába öntjük, és kisütjük. Ha kihűlt, két lapba vágjuk.
A krémhez a tejjel elkészítjük a pudingot, hűtjük egy kicsit, majd jól elkeverjük benne a vajat és a narancshéjat, majd megtöltjük és bevonjuk vele a tortát. Először a tetejét kellene megkenni, mert hamar megszilárdul, és nem lesz szép, mint ez sem, de finom volt.



Szeretettel ajánlom olvasásra a Tímár Sárával készített riportomat is.

2022. április 17., vasárnap

Sonkás, tojásos csiga

 

Húsvét vasárnap reggel ezt a finom kelt csigát tálaltam a családnak. Nagyon ízlett mindannyiunknak. Maradék sonka felhasználására jó lehet. Én tk lisztet is használtam hozzá, de sima liszttel, vagy sós kalácstésztával is elkészíthetjük.
Hozzávalók:
30 dkg finomliszt
40 dkg teljes kiőrlésű búzaliszt
7 dl víz
2 dkg só
2 dkg élesztő
20-30 dkg főtt sonka vagy csülök
5 dkg vaj
3 tojás
snidling
só, bors
Elkészítés:
A kenyérreceptért katt ide. Én a tészta egyik feléből cipót gyúrtam, és együtt sütöttem ki a csigával légkeverésen. 
A csiga a következőképpen készült. A sonkát, a tojást és a snidlinget apróra vágjuk. 

A tészta felét kinyújtjuk, megkenjük a vaj felével, rászórjuk a sonka, tojás, snidling keveréket.

 Sózzuk, borsozzuk, majd feltekerjük. Éles késsel 12-14 darabra vágjuk, és egy 22-24 cm-es kerek tortaformába rendezzük, amit előtte kikentünk a sonka/csülök zsírjával.  Megkenjük a maradék vajjal, kicsit megvizezzük, és 200 fokos sütőben kisütjük. Kb 40 perc. Ha nem készítünk kenyeret is, akkor 35 dkg lisztből jön ki kb ez az adag. Recept innen. 

További szép ünneplést kívánok! 
Szeretettel ajánlom az előző bejegyzést is. 
...........
Krisztus feltámadott,
Kit halál elragadott,
Örvendezzünk, vígadjunk,
Krisztus lett a vígaszunk,
Alleluja! :/:
Ha ő fel nem támad,
Nincs többé bűnbocsánat,
De él, ezért szent nevét,
Zengjük ő dícséretét,
Alleluja!
Alleluja! Alleluja! Alleluja!
Örvendezzünk, vígadjunk,
Krisztus lett a vígaszunk,
Alleluja!

2022. április 15., péntek

Befolyásos asszonyok a konyhában. Tímár Sára

 

Áldott ünnepeket kívánunk!

Tímár Sára Junior Príma díjas népdalénekes, zenetanár, zeneszerző, 

-Köszönöm, hogy elfogadta a felkérésemet. Hívő református családban nevelkedett, szerető szülők egyengették a lépteit. Mire emlékszik legszívesebben a gyermekkorából?

-Édesanyám egykeként fontosnak tartotta, ha gyermeke születik, az megismerje a testvéri szeretetet. Édesapámnak 4 testvére van. Engem öt testvérrel ajándékoztak meg a szüleim, két bátyám és két öcsém van, és egy 9 évvel fiatalabb húgom. Mondhatnám, hogy nem volt könnyű gyermekkorom ennyi fiú között, de én nagyon élveztem. Legszívesebben a közösen eltöltött napokra emlékszem vissza, azóta is nagyon szeretünk összejárni, együtt lenni.

-Gyermeki és felnőtt hitről beszélt egy interjúban. Mit takar ez a kijelentés, hiszen Jézus arra figyelmeztet bennünket a Máté 18-ban, hogy ha nem leszünk olyanok, mint a gyermekek, nem mehetünk be a mennyek országába.

-Úgy érzem ez az igeszakasz arra tesz utalást, hogy az életünk célja, hogy megtaláljuk az igazi, tiszta szeretetet. Az interjúban arra céloztam, hogy gyermekként az ember történeteket hall, megtanulja hogyan imádkozzon, mit énekeljen, hogyan legyen jó református ember. Kamaszként elkezd lázadozni, vagy ha nem is lázadozik, elkezd kinyílni az elméje, és keresi az igazságot és értelmet mindenben. Velem is valahogy így történt. Sokszor nagyon fájt, ha kétszínűséget vagy álkeresztény magatartást tapasztaltam, kicsit csalódtam is. Úgy éreztem, szükségem van egy olyan megtérés élményre, ami gyökerestül forgatja fel az életemet, nem akartam álságosan részt venni a gyülekezet életében. Nagyon lassan megértettem, hogy minden ami körülvesz engem, még az én összes porcikám is Isten szeretetéből fakad, és bármi amit láthatok, átélhetek, az ő szeretetének köszönhető. Ezek után már nem volt szükségem semmilyen látomásra, bizonyságra.

-Mióta tudja, hogy énekes és zeneszerző lesz? Hogyan vezetett az útja a Zeneakadémiára?

-Még beszélni sem tudtam, már folyamatosan énekeltem. Úgy érzem az éneklés szeretete az életemben olyan magától értetődő dolog, mint a levegővétel. Emlékszem, magamnak sem tudtam kimondani soha, hogy énekes szeretnék lenni, de bennem volt egy szándék és egy magabiztosság, hogy az éneklés mindig jelen lesz az életemben. Éreztem, hogy nem lehet más az utam. Szentendrén a zeneiskolában, az általános iskolában és a gimnáziumban is fantasztikus tanáraim voltak, akik segítettek az énekesi pályámon. Kettő ezek közül kiemelkedik, név szerint Szvorák Katalin és Lázár Enikő. Ők azok, akik a mai napig segítik az utamat, és pótanyaként vannak jelen az életemben. Nekik köszönhetem a sok tapasztalatot, színpadi rutint, tábori élményt, és ami legfontosabb, emberileg is nagy hatást gyakoroltak rám.

-Rendkívül sokoldalú tevékenységeket végez: énekel, együttest vezet, zenét szerez, népdalokat gyűjt, tanít. Mostanában pedig egy kisgyermekről való gondoskodást is kapott a Teremtőtől. Hogyan rangsorolná ezeket a feladatokat?

-Egyértelműen a kislányunk és a férjem van az életemben a legfontosabb helyen, és ha a többi is helyet kap, az nagy boldogsággal tölt el. Nagyon szeretem a hivatásomat, azt érzem, hogy bele tud illeszkedni a családos létbe. A fellépésekre és próbákra velem tart a kislányom, remélem, hogy a zene szeretete már születése előtt 9 hónappal belé ivódott. A családomból sokan segítenek, hogy tudjunk koncertezni, a férjem is jár velem vagy muzsikálni, vagy Lucára vigyázni. Boldogsággal tölt el a muzsikálás, feltölt, úgy érzem, ez visszahat a mindennapokban is.

-Kivinni a zsoltárokat a templomból, bevinni a népdalokat a templomba.-vallja feladatának. Nekem erről a templomból kifolyó áldásdús víz jutott az eszembe Ezékiel könyvéből. (47.1-12) Ahova eljut, mindenki meggyógyul. Hol tart most ennek a megvalósításában?

-Gyakorlatilag az összes koncertemen muzsikálunk református ének feldolgozást, legyen ez egy fesztivál, vagy bármilyen helyszín. Különös élmény ezeket a szövegeket énekelni a világi témák mellett, de úgy érzem megfér, életszerű. A református anyagunkkal most kicsit kevesebbet járunk muzsikálni templomokba, pedig nagyon szeretnék. Új műsorunk címe: Ének a határtalanról. Ennek a műsornak is a központi témája az Istenkeresés, csak szépirodalmi köntösbe bújtatva, ugyanis a népdalok mellett Weöres Sándor verseit dolgoztuk fel.


-A népzene világát sok támadás érte, és éri is talán. Az urbánus értelmiség túlhaladottnak gondolja, sok keresztény hívő pedig a régi, ősmagyar vallás visszatérésétől is fél a néphagyományok feltámasztásával. Van okunk félni? Az ön eddigi tevékenysége éppen az ellenkezőt bizonyítja.

-Érdekes kérdés. Azt érzem, hogy én annyira a saját közegemben mozgok, nehéz innen kitekintenem. Én nem tapasztalok félnivalót, sőt, úgy látom, hogy egyre több népzenész érdeklődik a szakrális témák iránt. A hagyományos paraszti társadalomban a templomon kívül is énekelték a liturgikus énekeket, akár a mezei munkák alatt is. Miért ne énekelhetne egy református ember népdalokat, miért ne éltethetné saját néphagyományát? Tőlem távol áll, hogy elhagyjam a magyarság tudatomat, holott a világ egyre inkább afelé tart, hogy egy egységes, gyökértelen társadalmat hozzon létre.

-Reméljük, hogy sikerül megállítani ezt a folyamatot, hiszen sok fiatal is érdeklődik a népzene iránt. Már az iskolában is tanulnak a népi kultúráról. Pont az Önhöz hasonló fiatal énekesek mutathatnak nekik jó példát, hogy a népzene nem egy öregeknek való, idejétmúlt szórakozás.

A videoklipen mezőszováti dalokat énekel a Minek nevezzelek? című lemezről.

https://www.youtube.com/watch?v=4A5_jEBIATo

-Melyik a kedvenc igeverse?

-Pál apostolnak a Korinthusbeliekhez írt 1. levele, 13,1-13,13. Ebből is egy mondatot nagyon sokszor mondogatok magamban évek óta: ” ...ha szeretet pedig nincsen én bennem, semmi vagyok.” Úgy érzem ez a mondatrész minden lényegeset tartalmaz, amit tudnunk kell testbe szorult létezésünkben.

-Netes oldalain népművelői feladatokat is felfedezek. Az ünnepekhez kapcsolódva oszt meg énekválogatásokat. Legutóbb, nagy örömömre Petőfi népdalokat hallhattunk március 15. kapcsán. Hogyan készül húsvétra?

-Egy zenész életében az ünnepnapok általában muzsikálással telnek, most is számítok egy-két koncertre. Ugyanakkor szeretek az online platformjaimon is megosztani olyan felvételeket, amelyek szorosan kapcsolódnak az adott ünnephez, így énekeim olyan emberekhez is eljuthatnak, akik például nem tudnak itt lenni a nagyszombati szentendrei klubunkban. Múlt évben a pandémiának köszönhetően rengeteg koncert elmaradt, ezért húsvétra készítettünk egy hangban és képben magas minőségű online koncertet a zenekarommal. Idén ezt a videót fogom közreadni, a HagyományokHáza youtube csatornáján található meg.

-A világ sok országában járt már koncerteken, Indiában is. A fellépések között van-e lehetősége a helyi gasztronómiával is megismerkedni? Melyik országban ízlettek legjobban a fogások?

-Igen, nagyon fontosnak tartom, hogy ismerkedjek az adott kultúra gasztronómiai világával is. Eddig Kínába, Indiába és Európa számos országába jutottam el. Úgy érzem az indiai ételek álltak hozzám legközelebb. Elég válogatós gyermek voltam, gyakorlatilag alig ettem meg valamit, az évek során kezdtem fokozatosan megszeretni az ételeket. A bizalmatlanság azóta is bennem van, de már sokkal bátrabban ismerkedem az ízekkel. Indiába a Dalinda acapella együttessel jutottam el, ahol három teljesen különböző területen turnéztunk. Nagyon izgultam, hogy meg merem-e majd kóstolni az ételeket, de elég hamar rájöttem, hogy nagyon ízletesen, különös fűszerezéssel, de a magyarhoz nagyon hasonló karakterű ételeket készítenek.


-Én a hagyományos magyar ízvilágot kedvelem legjobban, de is készítettem már indiai csirkét is. Nagyon ízlett a családnak.
Gyönyörű ékszereket hord. Honnan szerzi be ezeket? Mik a szempontjai a kiválasztásuknál? Melyik a kedvenc ruhája?

-Ilyet még sosem kérdeztek tőlem, de jó megfigyelés, valóban nagyon szeretem a dekoratív ékszereket. A férjemnek nagyon jó ízlése van, ő az első aki bátorít arra, hogy beszerezzek egy-egy különleges darabot. Akár itthon, vagy a határokon túl járok, mindig csodálattal figyelem a kézműves termékeket. Szerintem az öltözködés egy szép önkifejezési forma tud lenni, így számomra fontos, hogy jelenek meg a színpadon, ezzel is üzenetet adok át.


-Talán azért tűntek fel nekem, mert fiatal koromban én is sok ékszert hordtam. Aztán születtek a gyerekek, mindig belekaptak, így fiókba kerültek, és végül ott is maradtak.
A Dalinda nevű együttesben két fiatal hölggyel énekel együtt. Hogyan hívogatna a koncertjükre?

-A Dalinda idén hét éve, hogy megalakult. Ha pár szóval kellene elmondanom, azt írnám folk acapella. A magyar népdalok alapvetően egyszólamúak, mi hárman mégis több szólamban, acapella szólaltatjuk meg gyönyörű népdalainkat. Olyan átdolgozásokat készítünk, ami mindannyiunkról és mindannyiunkhoz szólnak. Szívem csücske ez a csapat, nagy ajándék, hogy a barátnőimmel – Nádasdy Fanni, Paár Julianna - énekelhetek együtt. Április 7-én a Hagyományok Házában rendhagyó módon mutattuk be Átjárók című lemez anyagát a Fitos Dezső Társulat és a Bazseva zenekar kíséretével. Katt a képre/linkre a gyönyörű feldolgozásért.


-Kislánya hamarosan fél éves lesz, de szinte semmit nem tudhatunk róla. Tudatosan védi a családját, vagy a riporterek elkerülik ezt a kérdést?


-Igen, ez egy tudatos döntés. Bár én nem vagyok celeb, nem igazán találnak meg ezek a kérdések, valahogy diszkréten kezelik a témát a riporterek. Én pedig arra törekszem az online platformjaimon, hogy ne a kislányom által nyerjek új követőket, lájkokat.

-Emlékszem, hogy az adventi koncert előtt ő is készült, hagyta anyukáját többet aludni. Hogy állnak most az éjszakákkal?

-Bizony, ott 7 hetes volt, nagyon izgultam hogyan fogok tudni kiállni a színpadra. Féltettem őt, és izgultam azért is, hogy fizikailag és lelkileg bírom-e majd. Luca nagyon aranyos és türelmes kislány, tulajdonképpen azóta egyre inkább jellemző, hogy átalussza az éjszakákat. A családom mindenben támogat, jó érzés úgy kiállni a színpadra, hogy valamelyik szerettem óvó karjában tudhatom.

Várandóssága idején készült ez a gyönyörű Weöres Sándor feldolgozás:


-Lassan elkezdődik a hozzátáplálás. A család ételeiből kap majd vagy külön főz neki édesanyja?

-Még gyakorlatlan vagyok ebben, de úgy képzelem, hogy idővel szeretném, ha a család ételeiből enne. Ez praktikus és szívmelengető megoldás egyben.

-Szeret-e főzni, és kitől tanult meg?

-Nagyon szeretek főzni. Édesanyámtól lestem el mindent, már kislánykoromtól kezdve rám bízott a konyhában sok mindent. Kezdetben én voltam a süti felelős, idővel pedig egyre több étel elkészítésébe vont be. 19 évesen költöztem el otthonról, ekkor kezdtem el magamra főzni a saját ízlésem szerint. Rögtönző típus vagyok, ha megtetszik egy étel, akkor több receptet is elolvasok, és úgy készítem el, ahogy az én szám íze szerint van.

-Milyen ételeket kedvelnek?

-A férjem erdélyi származású, így az elmúlt években egyre több erdélyi receptet sajátítok el. Rendszeresen kérdezem ki az erdélyi rokonságot, hogy egy-egy ételnek mi is a titka. Nagyon szeretjük a csorbát, de hát ahány ház, annyi szokás… Nekem most már van egy saját jól bevált csorba fejlesztésem. Mindig szemre készítem, ezért nehezen tudok arányokat mondani, de megpróbálom leírni a receptet.

-Nagyon köszönjük. Biztos ki fogom próbálni. (Recept a riport végén) Egyébként ünnepekkor hagyományos magyar ételeket készít vagy szeret kísérletezni?

-Nagyon szeretem a magyar konyhát, de szoktam kísérletezni is. Ez annak köszönhető, hogy sokat utaztam Luca születése előtt. Ami megtetszett, azt megpróbálom otthon is elkészíteni. A férjem, Lehel sokszor nevet is rajtam, ugyanis minden étel elkészítésének nagy bátran nekifutok, kicsit alakítom a saját ízlésem szerint, aztán vagy sikerül, vagy nem, de mindig elfogy.

-Húsvét ünnepe közeledik. Van-e valamilyen különleges üzenete ezekre a napokra?

-Igen, húsvétra készítettük el a Krisztus feltámadott kezdetű ének népies feldolgozását, úgy érzem nagyon szeretik az emberek.


-Egészen biztosan, én is többször megnéztem már. Ha a kedves olvasók rákattintanak a képre, vagy a linkre ( https://www.youtube.com/watch?v=9G8E5A-23no) akkor megnézhetik, és bizonyára nagyon fog tetszeni. Én nagyon szeretem ezt a feldolgozást. Érdemes a szövegét külön is elolvasni.

Krisztus feltámadott,
Kit halál elragadott,
Örvendezzünk, vígadjunk,
Krisztus lett a vígaszunk,
Alleluja! :/:
Ha ő fel nem támad,
Nincs többé bűnbocsánat,
De él, ezért szent nevét,
Zengjük ő dícséretét,
Alleluja!
Alleluja! Alleluja! Alleluja!
Örvendezzünk, vígadjunk,
Krisztus lett a vígaszunk,
Alleluja!

-Nagyon szépen köszönöm a beszélgetést. Ez a videó éppen szép lezárása ennek a beszélgetésnek, és jó ráhangolódás a feltámadás ünnepére. További sok sikert és boldog babázást kívánok a blog olvasói nevében is.

.......

A riportjaim végén rövid ismertetőt szoktam közölni, de ezt Tímár Sára esetében lehetetlen röviden.
Három munkahelyen dolgozik, köztük a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen. Ugyanott végzett népi ének, zenetanár, előadóművész szakirányon. Díjai közül kettőt emelek ki:
Junior príma díj 2011
Budapest a fiatal tehetségekért díj 2020.
A Népzenei műhely és táncház klub házigazdája, Szentendrén. A Sebő együttes állandó szólistája.
10 önálló lemezt adott ki, ezek között szerepel a Református HÁLAÉNEK népzenével, Átjárók a Dalindával. 23 lemezen közreműködött, ( pl Szvorák Katalin, Kecskés együttes vagy a Dalinda)
Népdalgyűjtő, zeneszerző. A Dalindával Magyarországot képviselték a Womex nevű világzenei fesztiválon. Branford Marsalis világhírű jazz zenész budapesti koncertjén vendégelőadó.
Férjével egy kislányt nevelnek, Lucát.
Honlapja a timarsara.hu

........

És végül a kedvenc recept:

Gombócos csorba recept: (a mennyiségeket Önökre bízom, itt most kb. jelölöm csak, általában szemre készül)

Hozzávalók: 2 fehérrépa, 4 sárgarépa, 1 karalábé, 1-2 vörös hagyma, 1 kápia paprika, petrezselyem zöldje, só, bors, lestyán, olaj ízlés szerint, csontos vagy füstölt hús is mehet bele, citrom, savanyú káposzta leve, vagy ecet.

A gombócokhoz: 50 dkg darált hús, 1 tojás, gersli – előfőzve amennyit gondolnak a gombócba. Lehet rizs is, én a gerslit szeretem jobban. Sok fokhagyma, lestyán, petrezselyem, só, bors.

Elkészítés: Külön szoktam főzni a zöldségeket és a húst. Ha rakunk csontos vagy füstölt húst a levesbe, először azt felfőzzük annyi sós vízben, hogy a gombócok is kényelmesen mellé férjenek. A darált húshoz hozzáadjuk a zúzott fokhagymát, sót, borsot, lestyánt és petrezselyemzöldjét, tojást és a majdnem készre főzött gerslit vagy rizst. Gusztusos kis gombócokat formázunk, és beletesszük őket a forrásban lévő sós vízbe vagy húsos lébe. Addig főzzük, amíg megfő teljesen. (A zöldségeket vagy reszelni szoktam, vagy kis darabokra vágom. Mi jobban kedveljük a vékonyra reszelt változatot, sokkal ízletesebb lesz a leves tőle.) A zöldségeket pici olajon enyhén megdinszteljük, ezután felöntjük vízzel és hozzáadunk az egész hagymát, fokhagymát. Ízesítjük sóval, borssal, lestyánnal, majd hagyjuk főni. Amíg fő a leves, beledobunk egy paradicsomot, majd pár perc múlva kivesszük és leszedjük a héját. A paradicsomot és egy kápia paprikát, továbbá friss lestyánt és petrezselymet botmixerrel lepürésítünk. Amikor elkészült a gombóc és a zöldségleves külön-külön, akkor egybe öntöm, mehet bele a paradicsomos, kápiapaprikás és fűszeres püré, ezzel is felforralom. Ezután ízlés szerint tejfölözzük be a levest. Egy tálba rakjuk a tejfölt és merőkanalanként hígítjuk és kikeverjük, így biztosítva, hogy ne ugorjon össze egyből a tejfölünk. Ezt a híg levet beleöntjük a forrásban lévő levesbe. Ízesítjük citromlével, vagy savanyú káposzta levével, vagy ecettel. Felforralás után tálalhatjuk is, egészségükre.

Blogjáték eredményhirdetés

 

Áldott feltámadás ünnepet kívánok!

Kicsit késve hirdetek eredményt, de abban bíztam, hogy még lesz valaki, de hárman maradtak a játékosok. Én ennek is nagyon örülök. Köszönöm, hogy játszottatok. A sorsolás szerint Katalin nyerte az 1500 ft-os vásárlási utalványt. Gratulálok. Majd eljuttatom. 


Íme, a nagyszerű képek és a linkre kattintva a recepteket is el lehet olvasni. 
Éva,  Takarékos konyha bloggere már próbálkozott a tojáslikőrrel, de ez a mostani receptje lesz az igazi. Próbálják ki!
.........
Katalin kép receptet is küldött, nagyon izgalmas a tojáslikőrt pudingnak elkészíteni. Köszönjük a továbbgondolást és a szép képeket is. 


https://katalin-konyha.blogspot.com/2022/04/tojaslikor-es-belole-tojaslikoros.html

..........

Zsuzsa, a teller-cake blog tulajdonosa számára a játék éppen megoldás volt egy dilemmájára. Ha szeretnék tudni, hogy mi volt az, kattintsanak a linkre. 

https://teller-cake.blogspot.com/2022/04/tojaslikor-husvetra-es-jatekra-d.html

Sütünk, főzünk, készülődünk, de ne felejtsük el a húsvét keresztény jelentését sem: nagypénteken emlékezünk arról, hogy Krisztus meghalt a mi bűneinkért, ezzel utat nyitott nekünk a mennybe, vasárnap pedig feltámadt, és él, innen tudhatjuk, hogy a bűneink meg vannak bocsátva.