Oldalak

2021. április 28., szerda

Burgundi marharagu. Boeuf Bourguignon





Kellett volna bele gyöngyhagyma is, de nincs szezonja. Egyébként sem láttam még soha sem a piacon, sem a zöldségesben, meg nem is szeretjük a főtt hagymát. Így aztán ez olyan burgundi ragu lett, "ahogy én készítem"😊
Még soha sem láttam, nemhogy ettem volna, így nagy várakozással tekintettem elé. Nem csalódtunk. Egy igen finom, omlós húsú marhaétel sikeredett nem éppen rövid idő alatt, de hát a jó munkához idő kell. 4-5 órát vett igénybe ez a művelet, de megérte. Ahogy fokozatosan egyre több hozzávaló került bele, úgy lett egyre ínycsiklandóbb az illata. Alig vártuk, hogy megkóstoljuk. Mármint rendesen, mert azért közben is teszteltük. Több receptet is megnéztem, Julia Child filmjét is, aki ezt az ételt és sok más francia remeket meghonosított az Egyesült Államokban. Végül leginkább innen okosodtam. 
Hozzávalók:
1 kg marha apróhús
1 dl olaj
2 vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma
3 dl száraz vörösbor
1 evőkanál sűrű paradicsomlé
1/2 teáskanál friss kakukkfű
1/2 tk őrölt rozmaring
1 ek Worcester szósz
3 babérlevél
só, bors
1/2 kg gomba
3 kisebb sárgarépa




Elkészítés:
A húst szárazra töröljük, és az olajon megpirítjuk, hogy elveszítse a vörös színét. A visszamaradt olajos lén megpirítjuk a finomra vágott hagymákat, a húst visszatesszük, hozzáadjuk a W. szószt, a fűszereket, sót, borsot, felöntjük a borral, és nagyon lassú tűzön addig főzzük, amíg a hús puhulni nem kezd. Akkor gazdagítjuk a nagyobb darabokra vágott sárgarépával, és készre főzzük. Időközben az elfőtt levet vízzel pótoljuk/pótoltam. Ha még egyszer készítem, akkor még bort is adok hozzá., de répát kevesebbet. A lisztet viszont teljesen kihagytam. A gombát Julia nagyobb darabokra vágta, a szárát is hozzáadta. Én sem szeleteltem, hanem ék alakban vágtam 6-8 részre, a szárát pedig kidobtam, mert szivacsos volt. Száraz serpenyőben pirítjuk a gombát, mielőtt a húshoz adjuk. Először levet enged, amikor elfőtte, akkor jó. Kicsit összefőzzük még a hússal, és tálalhatjuk. A köret okozott némi fejtörést, végül rizst főzött Juci lányom, mert náluk fogyasztottuk el. Illik hozzá a krumplipüré, az apró krumpli, de a puliszka vagy a nokedli is. 
.........
Fontos üzenet
Még azt hadd mondjam el neked,
-akárki légy, aki olvasod-
hogy Isten akkor is szeret,
ha nem hiszed el,
vagy nem akarod! (Túrmezei Erzsébet)

2021. április 21., szerda

Sarlotka tk liszttel. Kicsit diétás

 



Ez a sütemény is már rég várat magára. Itt is, ott is láttam már, most végre eljött az én időm. Persze kicsit módosítottam a nem-tudom-milyen alaprecepten, mert ebből is találtam többet. Van, aki orosz származását is vitatja, és lengyel eredetűnek tartja. Tény, hogy a lengyeleknek is van hasonló almás süteményük, de ez inkább az orosz változat. Én kicsit diétásra változtattam, de természetesen készíthető csak finomliszttel, és cukorral is. 

Hozzávalók:
10 dkg finomliszt
10 dkg teljes kiőrlésű búzaliszt
2 evőkanál 1:4 édesítő
fél csomag sütőpor
1 teáskanál őrölt fahéj
csipet só
2 evőkanál olaj
1 teáskanál vaníliaaroma
4 tojás
2 savanykás alma
Elkészítés:
Az almákat meghámozzuk, kicsumázzuk, és vékony szeletekre vágjuk. A tojást ketté választjuk, és a fehérjéből kemény habot verünk. Az olajat, a vaníliát, a sárgáját hozzáadjuk, és elkeverjük benne. A száraz anyagokat habverővel elegyítjük, majd óvatosan a habhoz forgatjuk. Egy 22 cm-es kerek tortaformát kibélelünk sütőpapírral, az aljára terítjük az alma negyedét, ráöntjük a tésztát, majd a maradék almával befedjük az egészet. Közben előmelegítjük a sütőt 180 fokra, és kb 40 perc alatt készre sütjük. Tűpróba. Legközelebb beleforgatom az almát a tésztába, mert nem lepte el teljesen, hiszen a teljes kiőrlésű liszt másképp viselkedik. De nagyon finom volt, épp jól esett egy csülkös bab után. Az meg külön jólesett, hogy Ancsi lányom hozta a levest. :)
Innen lestem az alapreceptet.



Bibliás elmélkedés:
Amikor fiatal voltam, még itt voltak a szovjet csapatok, akiket oroszokként emlegettünk. Tanulni kellett a nyelvüket, olvasni a regényeiket, ezért, mint minden kötelezőt, nem szerettük őket. Persze érthető, hogy nem voltak népszerűek, pedig a megszállásnak voltak pozitív eredményei is. Például az, hogy valamilyen különös oknál fogva a kereszténység, amit pedig támadtak, jobban túlélte az elmúlt évtizedeket, mint a szabad nyugaton. Hiába, a mártírok vére magvetés, mondták már a korai egyházban is. Egyetlen, hitéért kivégzett vértanú bizonyságtételéből sok-sok keresztény születik. Egyházaink persze nem tökéletesek, de a házasságról, családról és más erkölcsi kérdésekről alkotott véleményünk átjárja az egész társadalmat, és egészségesebbnek tűnik, mint a "fejlett" nyugaton. Új gyülekezetek alakulnak, templomok épülnek, és sok régi is megújul. Egyre több gyerek jár hittanra. Bárcsak én is előbb hallhattam volna Istenről! Sok fájdalmat, tévutat elkerülhettem volna. Istennel járni biztonság, boldog reménység, ha nem jól mennek a dolgok: Ő tudja, és jót tud kihozni belőle. 
"Mert csak én tudom, mi a tervem veletek - így szól az ÚR -: békességet és nem romlást tervezek, és reményteljes jövőt adok nektek." (Jeremiás könyve 29.11-13)



2021. április 19., hétfő

Egyszerű zsemlegombóc

 

Zsemlegombóc készült zöldbabos raguhoz. Régebben leforráztam a kenyeret tejjel, mert valahol olvastam, pedig felesleges. 2 tojás, fél pohár víz, egy szelet száraz kenyér apróra törve, só és annyi liszt, hogy galuska sűrűségű legyen. Evőkanállal forró vízbe szaggatni, kb két perc újra forrás után kész. Néha teszek bele petrezselyem zöldet is.

Ki hogy készíti?

A ragu recept itt: http://korsocska.blogspot.com/2015/08/zoldbabos-ragu.html

2021. április 16., péntek

Mogyorós zabkeksz. Kicsit diétás, gluténmentes, tojásmentes

 

Zabkeksz sorozatunk következő epizódja kivételesen mogyoróval készült, és nagyon fincsi lett. Az összetevők garantálják a kicsit diétás jelleget, bár lehet, hogy nyugodtan írhatnám azt is, hogy diétás. Ahhoz viszont alighanem ki kellene számolni azt, hogy egy kekszben mennyi a szénhidrát, de háromfélét sütöttem, más-más súllyal. A harmadik nem látszik, kis golyókból nyomtam köröket a kekszpecsételő aljával.

Hozzávalók:
20 dkg zabpehely
10 dkg zabpehelyliszt
10 dkg margarin
1 kávéskanál őrölt kardamom
fél kávéskanál őrölt fahéj
5 dkg mogyoró
csipet só
csapott evőkanál 1:4 édesítő
-máz
10 dkg étcsoki
1 evőkanál olaj

Elkészítés:
A mogyorót apróra vágjuk, és a száraz hozzávalókkal elkeverjük. Belemorzsoljuk a margarint, és kevés vízzel összegyúrjuk. Állni hagyjuk 10 percet. Ha nagyon morzsalékos lenne, akkor még adjunk hozzá vizet. Lisztezett deszkán kinyújtjuk, és pogácsaszaggatóval köröket vágunk belőle.  Egy részét pedig négyzet alakúra vágjuk. Sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük, és 200 fokra előmelegített sütőben 15-20 perc alatt kisütjük. Ha kihűlt, olvasztott csokiba mártjuk, amit elkevertünk egy kis olajjal. 


Bibliás elmélkedés:
A karantén úgy köt gúzsba, hogy észre sem veszem, de másként állok a világhoz. Hiszem, hogy Isten meg tud őrizni a betegségtől, és azt is, hogyha elkapom, meg tud gyógyítani szövődmény nélkül. "De ha nem tenné is..."-vallom a babiloni ifjakkal, akik hitet tettek a Mindenható Isten mellett akkor, amikor ezzel a bizonyságtétellel az életükkel játszottak. De ha nem tenné is...hiszem, hogy te, Mindenható úr vagy a járvány felett is. De nagyon nehéz. Egy éve kell vigyáznunk. Egy éve nincsenek igazi családi összejövetelek. Egy év alatt nagyon sokat voltak zárva a templomok, és még mindig zárva vannak. Nézzük a neten, de ez nem ugyanaz. Legjobban ezen a területen az énekkar hiányzik.Nagyon szerettem a hétfői próbákat. Szinte kicserélve jöttem haza mindig. Igaza van Kodály Zoltánnak, amikor azt mondja, hogy:" Teljes lelki élet zene nélkül nincs. Vannak a léleknek olyan régiói, ahova csak a zene világít be."
Mostanában gyakran hallgatok egy amerikai családot. Hat kisfiuk van, és mind énekel. Nagyon édesek itt is. Ez a dal arról szól, hogy ha a dolgok rosszul mennek körülöttünk, akkor nézzünk fel Jézusra. Ő megígérte, hogy velünk lesz dicsőségével és kegyelmével. (katt a képre!)
"Jöjjetek énhozzám mindnyájan, akik megfáradtatok, és meg vagytok terhelve, és megnyugvást adok nektek."
-mondja Jézus. (Máté evangéliuma 11. rész 28. vers)









2021. április 11., vasárnap

Búzadarás csavart kenyér tk liszttel. Csak tudományosan! :)


A nagy tudományos felfedezések gyakran a véletlennek (?) köszönhetőek. Például Fleming nem is gondolta volna, hogy felfedezte a penicillint, amikor a baktérium tenyészetét rendre  felfalta a penész. Míg egyszer csak leesett neki, hogy ha itt elpusztítja a bacikat, akkor ugyanezt megteszi az emberi szervezetben is, tehát gyógyszernek is jó lesz. Az egyetlen mondat, amelyre emlékszem középiskolás angol tanulmányaimból ehhez a felfedezéshez köthető: "It was Alexander Fleming, who discovered penicillin, one of the most famous discoveries of modern medicine." A.F. volt az, aki felfedezte a penicillint, a modern gyógyszerészet híres felfedezését. A tankönyv íróit nem zavarta a szóismétlés, mi se zavartassuk magunkat, hanem inkább kitérek arra, hogy hogyan került búzadara a kenyérbe, amely egyébként nagyon jót tett neki. Lehet, hogy a jövőben tudatosan fogom használni. A megoldás tulajdonképpen nagyon egyszerű: reggel, a sötétben összetévesztettem a finomliszttel. Kis gondolkodás után azonban nem öntöttem ki, hanem több vizet tettem a tésztához, és majdnem ugyanúgy készítettem el, mint egyébként.(katt a kék szövegre) Azért álljon itt mementóként az utókor számára a recept link nélkül is.

Hozzávalók:
450 g teljes kiőrlésű búzaliszt
50 g búzadara
1 teáskanál só
2 dkg élesztő
5+ víz

Elkészítés:
Egy nagy tálban összekeverjük a száraz anyagokat, majd a vízben feloldjuk az élesztőt, és tessék-lássék összedolgozzuk az egészet. Mennyi volt a víz? Mivel a mérőedényemet elfoglalta a chia puding, csak merőkanállal adagoltam. Elvileg egy decis a kanál, gyakorlatilag kevesebb. 6 merőkanál volt. Ez valójában egy gyökér kenyér recept lenne, ha fehér liszttel dolgoznék, de így a csavart kenyér nevet adtam neki. Hideg helyen kellene tartani egy éjszakán át, de már többször sikerrel alkalmaztam azt a módszert, hogy maradt a konyhapulton, és amikor láttam, hogy megkelt, akkor gyúrtam át stb. Most is ez történt. Kora reggel készítettem be, és ebédre már meg is sült. Amikor láttam, hogy szép magas a tálban, akkor átgyúrtam, kelt még egy órát, utána jól belisztezett asztalon hengert formáztam belőle, megcsavargattam, bevizeztem, és papírral bélelt sütőformába tettem. 10 perc után begyújtottam a sütőt 250 fokra, újabb 10 perc után pedig betettem a sütőbe, 20 perc múlva 200 fokra mérsékeltem a hőfokot, és szép barnára sütöttem. Jó bő 3/4 óra kellett neki. 



Bibliás elmélkedés:
Cseri Kálmán református lelkész oldalán találtam ezt az igemagyarázatot: 
"Először valamit a mindennapi kenyerünkről. Általában az életszükségleti dolgokat kenyérnek szoktuk nevezni. Ami kell ahhoz, hogy életben maradjunk, sőt, hogy teljes emberi életet éljünk, az a kenyér.
Jézusnak mindig gondja volt az emberek kenyerére. A Mi Atyánkban a testi szükségeink közül ez az egyetlen, amiért külön könyörgött: a mi mindennapi kenyerünket add meg nékünk ma. És mielőtt a mennyei kenyérről szóló részletes tanítását elmondta, ami ebben a fejezetben olvasható, előtte jól tartott kenyérrel egy többezres éhes sokaságot. És összeszedette velük a maradék darabokat, mert Jézus számára a kenyér szent volt. Azt nem lehet eldobni, azon nem lehet taposni, abból nem lehet szemét. A kenyér Isten ajándéka, nélkülözhetetlen feltétele az életünknek.
Ugyanakkor a Biblia gyakran hangsúlyozza, hogy legyen mindannyiunknak fontos a másik ember kenyere is. Ne tudjon senki jóízűen eszegetni úgy, hogy mellette éhezik valaki. Tanuljuk meg Istentől kapott ajándékainkat megosztani egymással.
Amikor Isten Ezékiel prófétán keresztül Samária bűneit ostorozza, akkor a legsúlyosabbnak ezt tartja, amit mindenekelőtt említ: azért jön az ítélet, és az a bűne Samáriának, hogy "kenyérbőségben volt, de a nyomorultat és a szegényt mégsem támogatta." Neki volt bőven, és akinek szűken volt, vagy semmi sem volt, annak nem adott. Ez mindig súlyos bűn Isten ítélete szerint. (Ez 16,49).
A kenyér szentségének a tudata elhalványulóban van. Ma sokan turkálnak a kenyérben, válogatnak, kidobják a szemétbe, és elfelejtjük azt, hogy egy milliárd ember ma este is éhesen fog lefeküdni. Percenként tíz kisgyermek hal éhen vagy szomjan. Nem azért, mert ma nem tudott eleget enni-inni, hanem mert napok óta semmit nem tudott enni vagy inni.
Adjunk hálát Istennek azért, hogy az idén is a fagy és aszály ellenére megadta a kenyérnek valót, ha szűkebben is, mint a korábbi esztendőkben, és minden alkalommal hálaadással vegyük kezünkbe és tegyük a szánkba a mindennapi kenyeret.
...Régen a kenyér lisztből és kovászból készült, néha egy kis krumplit is tettek bele, és hagytak elegendő időt arra, hogy megkeljen és megsüljön. Mióta a kenyérgyárak ontják a kenyeret, hogy gyorsabban és olcsóbban lehessen előállítani, azóta jöttek divatba kovász helyett az ún. adalékanyagok. Először 100 kilónyi kenyérhez legfeljebb 10 dekányi adalékanyagot volt szabad keverni, ma már ennek a tízszeresét teszik bele: 100 kilóhoz 1 kilót, néha többet is. Pedig ma is érvényes az, amit egy olyan pék mondott, akinek az apja, nagyapja, dédapja is pék volt, hogy a jó kenyérhez három dolog szükséges: kovász, szív és lélek.
Mi olyan kenyeret eszünk, amiből sokszor mind a három hiányzik. Nincs mit választanunk, megvesszük és megesszük azt, ami van. A Biblia arra figyelmeztet minket, hogy az a fontos, hogy legyünk hálásak a kenyerünkért, legyünk készek mindig megosztani másokkal, és legyünk elégedettek azzal és annyival, amennyit éppen kaphatunk, mert „nagy nyereség az istenfélelem megelégedéssel” ( Timóteushoz írt első levél 6.rész 6.vers).



2021. április 7., szerda

Spenótos tészta

 

Könnyű második fogás volt egy bableves után. Már régóta készülök erre. Még a múlt szombaton megvettem a spenótot, aztán mindig csak rakosgattam a hűtőben. Végre megfőztem, de aztán mégse került az asztalra. Valahogy nem volt kedvem normál spenótot enni. Zöldcsütörtökön is mást főztem. Végül Noémi húsmentes napjára elkészült.

Hozzávalók:
fél kg friss spenót
30 dkg penne tészta
 só, bors
olaj
fokhagymakrém
2 dl főzőtejszín
2 marék reszelt sajt
Elkészítés:
A tésztát sós, olajos vízben feltesszük főni. Ha kész, összekeverjük az összeturmixolt, főtt spenóttal, a tejszínnel, a fűszerekkel és a sajt felével. Sütőtálba öntjük, és rászórjuk a sajt másik felét is. 200 fokon szép pirosra sütjük. Magában akár vacsorára is jó. Mi a csülöklében főtt bableves után ettük. 








2021. április 6., kedd

Hogyan kell tojást pucolni?


Éppen mostanában gondolkodtam el azon, hogy talán nem kellett volna elindítani a blog facebook oldalát. Bár elég hamar összejött 200 követő, de nem nézték annyian a recepteket, mint gondoltam. A legtöbb a 731 elért ember volt. Nem egészen értem, hogy ez mit jelent, kit ért el, hogy érte el? Rákattintott? Mindenesetre több, mint a gyakori 100 körüli. A legutóbbi bejegyzés viszont olyan hihetetlen népszerű lett, hogy mióta elkezdtem ezt a bejegyzést írni, 100-zal többen nézték meg. Most már több mint 8700 az elért emberek száma. Szóval folytatnom kell, de hogyan? Úgy látszik, hogy a személyes beszámolók lesznek a befutók, amit eddig is tudtam, csak nem mindig volt hozzá ihlet. Megosztom hát a kedves blogolvasókkal is ezeket a sorokat. A csatolt kép ez volt hozzá.

Mit kell tudni a tojáspucolásról?

Túl a 60-on(brrrr!) elmondhatom, hogy sok kemény tojást megpucoltam már. 12 éves korom óta főzök, de anyu egészen biztosan bevont a házi munkába már akkor, amikor meg tudtam fogni egy tálat. Elmondhatom, hogy az ezzel kapcsolatos látásom abban kristályosodott ki, hogy a tojáshéj vagy lejön vagy sem. Mióta annyira központba került a főzés a világban, és sok önjelölt és képzett szakember osztja az észt, elolvastam néhány javaslatot a témában. A főző vízbe sót kell tenni, vagy olajat kell bele önteni, és a szódabikarbóna a megoldás. Tapasztalatom mindezen javaslatok kipróbálása után az, hogy a tojáshéj vagy lejön vagy sem. Vannak aztán az abc megoldások a fősodron belül: a régi tojás héja könnyebben sőt, egész biztosan lejön, ha só, vagy olaj, vagy szódabikarbóna kerül a vízbe. Tapasztalatom szerint azonban a tojáshéj vagy lejön vagy sem. További alváltozatok a fentiek mellett vagy kiegészítésképpen: hideg vízbe kell tenni( só, olaj stb), forró vízbe kell tenni a szoba hőmérsékletű (vagy nem) tojásokat, és a vastagabb alját ki kell szúrni egy tűvel, hogy kijöjjön belőlük a levegő, ami a kirepedést okozza (vagy nem). Ezek után az a tapasztalatom, hogy a tojáshéj vagy lejön vagy nem. Azért a többség lejön, most például 20 tojásból csak 3-4 lett nyomi, de sonkához azért kiválóan megfeleltek azok is. Szóval meglátásom szerint csalhatatlan módszer nincs, de mindenkinek sikeres tojáspucolást kívánok.



1.Photo by Tengyart on Unsplash

2.Photo by Viktor Talashuk on Unsplash

2021. április 1., csütörtök

Húsvéti sárga túró édesen

 

Már van egy sárga túró a blogon, de az sós a férjem miatt. Most viszont magunknak nem is készítettem, a gyerekek meg ehetik az édeset. "Olyan, mint a madártej, nagyon finom."-hangzott a vélemény. Azért mi is megkóstoltuk, tényleg nagyon jó. Az előző sárga túró nem lett ilyen egyenletes. Valika meg is jegyezte. Most nagyon igyekeztem, hogy ne égessem, mert az ő receptjét követtem idén is. Igazi szabolcsi, beregi étel. Húsvétkor minden asztalon megtalálható a sonka, tojás és a kolbász mellett. Másik neve szirka, vagy szirok. Áldott ünnepeket kívánok!

Hozzávalók:
1 liter házi tej
10 tojás
1 vaníliáscukor
3-4 evőkanál cukor
2 evőkanál mazsola
(csipet só)

Elkészítés:
A tejet kézmelegre langyosítjuk, majd a kicsit felvert tojásokat beleengedjük, és folyamatosan kevergetve lassú tűzön addig melegítjük, amíg kicsapódik a fehérje. Habverővel egy kicsit





belekeverünk, és akkor beletesszük a cukrokat, a mazsolát, és tiszta ruhába öntjük, felkötjük valahova lecsepegni. Az egész művelet 20 percet sem vesz igénybe plusz a csepegtetés. Nagyon finom, ajánlom az elkészítését, ha még valaki nem próbálta.
Bibliás elmélkedés:
Kérdés: Melyik az igazi húsvéti jelkép? A nyúl, a tojás vagy a bárány? 
Válasz: Egyik sem. Az igazi a kereszt lenne és az üres sír, 

de mára annyira eltávolodtunk a keresztény gyökereinktől, hogy az ünnepeinket is a piac határozza meg. Az advent nem Jézus második eljövetelére várás, ami pedig az eredeti cél volt, hanem a karácsony várása, hogy ajándékot kapjunk és adjunk. Még a szeretet ünnepeként megmaradt valami a régi fényéből, hiszen Isten szeretetét mutatja, hogy Fiát elküldte a világba a mi üdvösségünkért. A húsvét már csak hús-vét. Végre lehet húst enni a 40 napos böjt után! Jellemző népünk lelki világára. Aztán bejött a nyúl egy fordítási tévedésből, aki a tojásokat festi, és hamarosan főszereplővé vált. Egyetlen fajta csokibárány sikerült szereznem, de nyuszi lett volna sokféle. Húsvét hétfőn persze mi is szoktunk tojáskeresést játszani a gyerekekkel, nincs ezzel semmi baj. Mégis, itt is látszik, hogy a vásárlás eluralja az ünnepet. Pedig valamikor nagypéntek volt a legfontosabb keresztény ünnep, mert Jézus akkor szerezte meg számunkra az örök életet a kereszten. Az ember ugyanis bűnös, elszakadt Isten szeretetétől. Kimaradnánk a mennyországból, de Jézus magára vállalta a bűneink büntetését, és meghalt helyettünk. Harmadik napon pedig feltámadt, újra él, innen tudhatjuk, hogy a bűneink meg vannak bocsátva. Nem a magunk jó cselekedeteiért, hanem Jézus érdeméért. 
"Kegyelemből van üdvösségetek, a hit által, és ez nem tőletek van, Isten ajándéka ez, hogy senki se dicsekedjék." (Efezusiakhoz írt levél 2.8)
Homokba írva követhetjük Jézus utolsó napjait, majd a feltámadását.(katt a képre) Az interneten pedig elolvasható a teljes Biblia, a bibliamindenkie.hu oldalon.