Oldalak

2017. augusztus 31., csütörtök

Gluténmentes diós keksz

Mit csinál az ember lánya, ha a tejszínből vaj lesz?
Hát mit?
Kekszet!
Hozzávalók:
15 dkg dió+a formázáshoz
128 g házi édes vaj
3 tojássárgája
1 kanál rum
1 marék mazsola
1 marék dió
1 zacskó vaníliáscukor
citromhéj
Elkészítés:
Az egész úgy kezdődött, hogy néztük, néztük a tejszínt Noémivel. Az egyik pillanatban még nem volt jó, aztán a következőben már trutyi lett nagy bosszúságunkra. Nem tudom, hogy más használ-e habfixálót, én rendszerint igen, de most nem volt otthon. Így aztán a kesergés helyett kitaláltam ezt a kekszet. Nem nagy ügy. A három sárgáját, amely megmaradt egy előző napi sütésből és kicsit már megbőrösödött, botmixerrel elkevertem a vajjal, és szépen összedolgoztam a többi hozzávalóval. A tejszínből nemcsak vaj, hanem író is lesz a köpülés hatására. Ezt le kell szűrni és  meg lehet inni. 
A mazsolát és a diót felaprítottam, úgy adtam hozzá. Darált diós kézzel gombócokat formáztam belőle, és lelapítottam. Sütőpapírral bélelt tepsiben 200 fokon szép barnára sütöttem. Még egy kis cukrot elbírt volna, viszont lekvárral megkenve kiváló nasi lett.

2017. augusztus 27., vasárnap

Cukkini saláta nyárra, télre






Hozzávalók:
2 kg zsenge cukkini
30 dkg vöröshagyma
30 dkg lila hagyma
1 dl olívaolaj
3 mokkáskanál (mk) színes bors kicsit megtörve
1 mk egész köménymag kicsit megtörve
1 csapott mk római kömény
fél mk kurkuma
fél mk őrölt fahéj
1 teaskanál citromlé
1 mk morzsolt oregano
1 evőkanál só
1 darabka reszelt gyömbér
3 gerezd fokhagyma reszelve
paprikacsíkok
3 kis chili paprika
Natrium-benzoát
Elkészítés:
A vörös-és lilahagymákat ketté vágjuk és szeletbe. Az olajon elkezdjük párolni. Közben adagoljuk a borsot, köménymagot, kicsit pirítjuk együtt, majd következik a többi fűszer.
A kisebb cukkiniket uborkagyalun egészben legyaluljuk, a nagyobbakat ketté vágjuk, kivájjuk a magjukat, és kockára vágjuk. A hagymákhoz adjuk a fokhagymával és a gyömbérrel együtt, és néha megkeverjük. Nem kell puhának lennie, a citromlé úgyis segít megőrizni a zöldségek tartását. Amikor rotyog, mehet üvegbe, rá egy leheletnyi tartósító kerül, és száraz dunsztban hagyjuk másnapig.
Egy részét máris fogyaszthatjuk. Pirított kenyérkockákkal kiváló egytálétel.

Bibliás elmélkedés:
A mai napra a Példabeszédek könyvéből jelölték ki az olvasnivalót. 
Eredj a hangyához, te rest,
figyeld, hogy mit tesz, és okulj!
Bár nincs vezére,
elöljárója vagy uralkodója,
mégis biztosítja a kenyerét nyáron,
begyűjti eledelét aratáskor.
Meddig fekszel, te rest,
mikor hagyod abba az alvást? 
Még egy kis alvás, még egy kis szunnyadás,
összetett kézzel fekvés.
Így tör rád a szegénység, mint útonálló,
és a szűkölködés, mint egy fegyveres ember.(6. rész 6-11)
Eszembe jutott egy régi, szomorú esetem egy munka nélküli férfivel, aki rendszeresen jött ennivalót kérni. Mindig is segítőkész emberek voltunk, bár többször megbántuk már, hogy adakoztunk, mert kiderült, hogy nem szolgált rá a megajándékozott. Ebben az esetben is sajnáltam, hogy nem előbb szüntettem meg a csomagkészítéseket. Éhes volt, pénzt kért. Egyébként sem szoktunk pénzt adni, a gyógyszereket kiváltjuk, a csekket befizetjük, ha nem túl sok. Most néhány üveg lecsót adtam azzal a kéréssel, hogy hozza vissza az üvegeket, ha elfogyott a tartalmuk. Néhány hét múlva megint jött, de az üvegek nélkül. Véletlenül kibökte, hogy a kutyáinak adta a lecsót. Nagyon mérges lettem. Megmondtam, hogy ide többet ne jöjjön ennivalóért, ha a kutyáit eteti, amiket csak hobbiból tart. Olyan sértőt mondott, hogy nem írom le. Azért számolok be erről az esetről, mert jó tanulsággal szolgálhat a magam fajta jószívű olvasók számára. Létezik egy német kifejezés: "vajas kenyér keresztyén". Arra a személyre használják, aki csak azért keresi a keresztények társaságát, mert kihasználja a segítő készségüket. Egy kis faluban, mint a miénk, hamar kiderül a turpisság, de a nagyvárosokban nem. Sajnos az én kéregetőm dolgozni sosem akart, pedig könnyű munkát is ajánlottam. 
Mi a teendő? Ne adakozzunk? 
Azt gondolom, hogy Isten úgy lát el bennünket anyagiakkal, hogy tudjuk abból támogatni a szegényeket. 
Adjatok és adatik! (a szállóigévé lett bibliai mondat rövid magyarázata)
A Csendes percekben olvasható egy szép történet az adakozásról.
Aki bizonytalan abban, hogy tényleg segít-e, annak az egyházi vagy civil karitatív szervezeteket ajánlom. Ők megfelelő rálátással rendelkeznek, felmérik a tényleges igényeket. Az adomány jó helyre kerül.  

2017. augusztus 23., szerda

Szilvás diós csiga

 Már van egy szilvás csiga a blogon, de az kicsit más tésztával és más töltelékkel. Nagyon sok dióm van még, tisztítottam egy jó adagot, ahhoz kerestem receptet. Hamarosan más is készül belőle, mára ez jutott az eszembe.























Hozzávalók:
-tészta:
60 dkg liszt+ a nyújtáshoz
25 dkg margarin+a kenéshez
10 dkg cukor
7 g szárított élesztő
3 tojássárgája
1 csipet őrölt szerecsendió
1 csipet só
2 dl tej
-töltelék:
10 dkg dió
2-3 evőkanál vegyes gyümölcslekvár
szilva
porcukor
rum

Elkészítés:
A lisztet keverőtálba tesszük, hozzáadjuk az élesztőt, a szerecsendiót, a sót és összekeverjük. Belemorzsoljuk a margarint. Mélyedést készítünk benne, és hozzáöntjük a sárgáját és a tejet meg a cukrot. Összekeverjük, majd az egészet kidagasztjuk. Kétszeresére kelesztjük, és két darabba vágjuk. Kinyújtjuk téglalap alakúra. Megkenjük lekvárral, rászórjuk a diót és kb 10 szem magozott szilvát helyezünk el rajta. Feltekerjük, két ujjnyi darabokra vágjuk, és tepsibe helyezzük. Az elsőre elfelejtettem cukrot tenni, így a vágás után szórtam rá. A másik már feltekerés előtt is kapott cukrot, mindkettőt megkentem olvasztott margarinnal. Hideg sütőbe tesszük, és 200 fokon pirosra sütjük. A tepsiben hagyjuk kihűlni, de előtte 3 evőkanál porcukrot elkeverünk 1 evőkanál rummal, és megkenjük vele a csigákat. Megéri a fáradságot, mert különlegesen finom íze van. Bátran ajánlom!




Lukácsi Vilma Augusztus

Illat árad a kiskertekből
ízek, aromák sűrűsödnek,
a nyár boldog öregségében
tartja oda arcát a ködnek...

De mégis legszebbek az esték:
rengeteg csillag a föld felett,
egy-egy néha lefut közülük,
és senki sem tudja, hova lett?

Csak Az, Aki kezében tartja
a Mindenséget - és életünket,
s ott, ahová egyedül megyünk,
Ő fogja meg majd a kezünket!

2017. augusztus 20., vasárnap

Tésztaszósz 13 fűszerrel

Már 20 liter paradicsomlénél tartok. Tudom, hogy ez semmi ahhoz képest, amit fénykoromban tettem el. Másfél mázsa paradicsomot is feldolgoztunk 20 évvel ezelőtt. Aztán csak bementünk a kamrába, leemeltünk egy üveggel, és már ittuk is. Később a család beleunt, mostanában csak főtt ételekbe használom elsősorban: paradicsomos húsgombóc kölessel és anélkül, leves készül belőle. Ízesítőül keverek a zakuszkába vagy a gombapörköltbe
Viszont még nem készítettem tésztaszószt. Ha télen bolognai az ebéd, akkor csak egy kis üveggel használok, és közben ízesítem. Gabojszánál most megtetszett a télire készített tésztaszósza, és én is nekiláttam. 

Hozzávalók:
6 liter paradicsomlé
2 púpozott evőkanál só
1 fej fokhagyma
1 csokor bazsalikom
1 csokor petrezselyemzöld
2 szál zellerlevél
1  púpozott evőkanál morzsolt majoránna
1 teáskanál őrölt római kömény
1 teáskanál evőkanál őrölt fahéj
1 evőkanál méz
 Nagyméretű teatojásban a következők:
3 babérlevél
3 szem szegfűszeg
1 teáskanál koriandermag
1 teáskanál szemes bors
1 mokkáskanál mustármag
Elkészítés: 
A teatojás tartalma kivételével kb fél liter lében botmixerrel pépesítjük a többi hozzávalót. Belekeverjük a paradicsomlébe, a teatojást a fazék szélére akasztjuk, és főzzük, főzzük, főzzük. Majd üvegekbe töltjük, és...én egy leheletnyi nátrium-benzoátot tettem bele, mert meleg a kamra, nem mertem anélkül. És nem értem el a kívánt sűrűséget, mert meguntam félidőben. Úgy voltam vele, hogy majd sűrűre főzöm, amikor felhasználom. Másnap ki is próbáltam, ízlett a családnak.


Itt látható a bal oldalon a késztermék. Jobb oldalon a tiszta paradicsomlé. Persze le kellett volna áztatni a papírt, egységesíteni az üvegeket stb stb stb. Majd jövőre.:)
Bibliás elmélkedés:
A paradicsomról kézen fekvő lett volna az Éden kertről írni, hiszen azt gyakran Paradicsomnak hívjuk. Mégis mást választottam. A kerti munkához kapcsolódik a Csendes Percek című kiadvány egyik áhítata. Már idéztem innen a padlizsános piténél
"Uram, figyelmezz szavaimra, értsd meg az én sóhajtásomat!" (Zsoltárok 5.2)
Nehéz hét volt. Júliusban nagyon sok a munka a veteményeskertben. Úgy tűnt, hogy szünet nélkül szüreteltünk, hámoztunk, törtünk és ástunk. 
Szombat reggel, miután végeztem a befőzéssel, a 15 mérföldre levő városba kellett hajtanom, hogy elintézzek néhány dolgot. Vezetés közben mindig rádiót szoktam hallgatni, de mivel egész héten a sok munka miatt nem volt időm az elcsendesedésre, ezért úgy határoztam, hogy imádkozom és elmélkedek vezetés közben.
Először Isten oltalmát kértem az úton, majd gyülekezetünk tagjaiért imádkoztam. Megköszöntem Isten jelenlétét és csendességben vezettem tovább.
Nehéz szavakkal kifejezni, de az Istennel való csendesség olyan volt, mintha egy jó baráttal lettem volna, akivel úgy megértjük egymást, hogy szavak nélkül is élvezzük egymás társaságát.
Hazafelé tartva automatikusan a rádió gombjához nyúltam. Hamar meggondoltam azonban magam. Miért ne folytatnám az áldott együttlétet? Isten jóságán elmélkedve és teremtett világát csodálva kipihenten érkeztem haza.
IMÁDKOZZUNK: Bocsáss meg, mennyei Atyánk, hogy kizárunk mozgalmas életünkből. Szólíts vissza kérünk, ha eltévelyedünk. Jézus nevében kérünk. Ámen. 
            -Csendességben közelebb kerülünk Istenhez.-
                                                                     June S. Morris (Georgia, USA)

2017. augusztus 15., kedd

Csalamádé kis dinnyével


Ahelyett, hogy hálát adnék Istennek, amiért a kert ontja a zöldséget, gyümölcsöt, azon kesergek, hogy már megint befőzni kell. Múlt hét kedden négy félét raktam el. Zöldbabot, szilvabefőttet, csalamádét és paradicsomlét. 
A csalamádé magától alakult. Nem is igen terveztem. Volt még egy csomó nagy méretű uborka, összegyűlt jó adag zöldpaprika. Zöld paradicsom bőven volt a kertben, hagyma is. Káposztát és kis dinnyét kellett venni. Megkértem a férjemet, hogy hozzon fél kg dinnyét, de rosszul értette, és másfelet hozott. Először nem tudtam, hogy mit kezdjek ennyivel, de aztán úgy döntöttem, hogy kétszer annyit készítek, mint terveztem. Már tettem el idén csalamádét, de abban nem volt kis dinnye. Azokat a képeket a régi receptemhez tettem fel, lecserélve az eredeti fotókat. A mostaninál kicsit felbillentek az arányok, kevesebb a káposzta, a paradicsom, több a dinnye, de így is nagyon finom volt. Mivel kiváló Lux robotgépem van, a szeleteléssel nem kellett nagy erőt kifejteni. Hamar kész lett az egész. 

Az eredeti recept hozzávalói:
1.5 kg káposzta
1.5 kg paprika
1.5 kg uborka (nem kígyó)
1.5 kg zöld paradicsom
6 nagy fej hagyma
40 dkg cukor
10 dkg só
1 evőkanál tartósító
3 dl 20 %-os ecet
1 dkg borkén (én 1 evőkanállal tettem bele)
A hozzávalókat legyaluljuk,(az uborkát és a dinnyét nem hámozzuk), egy nagy tálban összekeverjük 40 dkg cukorral, 10 dkg sóval, egy evőkanál tartósítószerrel, és 1 dkg borkénnel, hogy ne barnuljon be. Hozzáöntünk 3 dl 20%-os ecetet is. Egy napig állni hagyjuk, néha megkeverjük, majd másnap üvegekbe szedjük, és betesszük a kamrába. Még tavasszal is jó.
Én nem nagyon szeretem a paradicsomot és a dinnyét sem benne, ezért növelni szoktam a 6 kg-n belül az uborka és káposzta arányát, de ez ízlés dolga.

2017. augusztus 9., szerda

Csemege uborka

Az első év hosszú idő után, hogy sikerül a csemege uborka. Meleg a kamra, vagy a receptek nem voltak jók. De most a  Lekvárosház receptjét használtam, bár forrón tettem a levet az uborkákra, és ki is dunsztoltam. Egyelőre nem zavarosodik, nem forr egyik üveg sem. Nem valami szép látványok, tudom, de erre volt energiám.
Vizes uborka recept itt. , ha télen kovászos uborka ízre vágyunk.:)

2017. augusztus 7., hétfő

Reszelt alma télire fehéren

Már van egy reszelt alma recept a blogon. Most annyit változtattam, hogy kevesebb benne a szalicil és adtam hozzá borként.  A szalicilt az Európai Unió be is tiltotta talán, mindenesetre csak gyógyszertárban lehet kapni. Mivel már nem emlékeztem arra, hogy mennyi volt egy zacskóban, amikor még lehetett üzletben kapni, ezért sacc per kábé tettem az almához. Érdeklődtem, 10 és 20 grammot is mondtak. Fél zacskót ajánl a recept. Én általában nátrium-benzoátot használok, de most nem mertem eltérni. Legyen kevesebb is a tartósító meg más is legyen? 
 Hozzávalók:
5 kg reszelt alma
1 teáskanál borkén
5 gramm szalicil
Az alma hámozás előtt több mint 7 kg volt.
Azért maradt ilyen szép fehér, mert folyamatosan adagoltam hozzá a kimért borként, ahogy reszeltem. Ha kész voltam egy adaggal, akkor szórtam rá egy keveset és összekevertem. A végén a szalicilt keverjük bele. Kicsit kinyomkodjuk, a levét leöntjük, egy nagy befőttes üvegbe rakjuk, lezárjuk. Ha szükséges, akkor kivesszük a megfelelő mennyiséget, visszazárjuk, a többi nem romlik meg. Tavaly is így készült, bár novemberben, és elmaradt tavaszig. Kíváncsi vagyok, hogy kibírja-e a nyári melegeket is.
 Egy 4.5 literes üveg és egy fél literes lett tele.

A rizspelyhes almás tortához februárban a novemberben eltett reszelt almát használtam.