Oldalak

2014. május 28., szerda

Minek nevezzelek?

Új kép. Zöldfűszerekkel
Aki olvassa a blogot, az tudja, hogy nem áll távol tőlem egy kis humor. Éppen ezért eredetileg ezt a bejegyzést a gyíkhús címmel akartam ellátni, mivel egyik barátunknál ettünk először, és így becézték. Még arra is gondoltam, hogy a cikk alján látható gyíkocskát teszem a tetejére, de aztán meggondoltam magam. Még valaki elkezd sajnálni, hogy szegény tiszteletesék a sok gyerek miatt már nem is tudnak rendes ételt enni. Lám, gyíkra kényszerülnek. 
Valójában csirkemell csíkokból készül sűrű, sós palacsintatésztába forgatva amint a képen is látható. Borsot, őrölt köménymagot is szoktam tenni a tésztába. Először lisztbe forgatom, majd megmártom a masszában.









Ezen a képen inkább pocoknak néz ki, úgyhogy a következő alkalommal vékonyabbra vágtam. Ez látható a cikk elején.
Kipróbáltam, hogy hogyan lehetne zöld. Egy csokor petrezselyem zöldet tettem a masszába, és botmixerrel pépesítettem. Persze spenóttal is jó lett volna.
Háttérben egy "csiga szobor".



FELHÍVÁS!!!!!!!!!!
Várom a jó ötleteket, hogy minek nevezzem ezt az ételt.

Bibliás elmélkedés:
 A Biblia az Ószövetségben szigorúan tiltja egyes állatok fogyasztását. Krisztus halála és feltámadása után azonban már nem érvényesek ezek az előírások. 
Péter apostolnak egyszer álmában megjelent egy edény tele olyan állatokkal, amelyeket eredetileg Isten tisztátalannak nyilvánított, tehát nem volt szabad enni. Csúszó-mászó állatok is voltak az edényben, talán gyík is. Elvileg tehát ehetnénk, mint ahogy kígyót és békát is.
Pál apostol is így fogalmaz: "Mindent megehettek, amit a mészárszékben árulnak." (I.Korinthus 10.25)  De azért nem tudok róla, hogy a magyarok valaha is voltak olyan szegények, hogy gyíkot ettek volna. Nem tartozik a kultúránkhoz. Hála Istennek!
Viszont a fürge gyíkocskáról eszembe jutott egy értékes bibliai idézet: 
"Legyen minden ember gyors a hallásra, késedelmes a szólásra, késedelmes a haragra."(Jakab levele 1.9)
Gyors a hallásra: vagyis figyeljünk arra egész nap, hogy Isten mit akar nekünk mondani. Engednünk kell azt, hogy Ő irányítson.
Késedelmes 
- a szólásra: jól gondoljuk meg, mikor mit mondunk, nehogy megbántsunk valakit. Szavainkat Isten szűrőjén engedjük át ehhez.
- haragra: engedjük Istennek, hogy az Ő Szent Lelke irányítson bennünket, ne a pillanatnyi érzéseink. Negatív érzéseinket átadjuk Istennek, és kérjük Őt, hogy adjon helyettük szeretetet, hogy ne okozzunk fájdalmat a környezetünknek.

2014. május 26., hétfő

Hogyan főztem spárgát?





Több mint 25 éve nem ettem spárgát. Anyukám nagyon szerette, levest főzött belőle, de én nem rajongtam érte. Most viszont vettem egy fél kilót, hátha ízlik majd valakinek a családban.
Az interneten szétnéztem, hogy hogyan is kellene megfőzni a hosszú szálakat. Találtam speciális fazekat 10 ezer forint körüli összegért, de ha nagyobb mennyiséget akarok főzni, akkor akár 40 ezret is kiadhatok érte.
Egy blogger azt ajánlotta, hogy konzervdobozt lyukasszunk ki, hogy beleférjen az egész, és tegyük egy nagy fazékba, amiből nem látszik ki. Az én megoldásom viszont ez volt:




Nem valami elegáns megoldás, de a célnak éppen megfelelt.
Először megtisztítottam a zöldséget, lehúztam a héját, majd a képen látható módon elhelyeztem egy fazékban. A fazekat egy harmadáig megtöltöttem forró, sós, enyhén cukros vízzel, és lefedtem egy lábassal. 


Beledobtam egy kis friss citromfű levelet is, és így főztem tovább. Három perc múlva két harmadáig töltöttem forró vízzel, és még főztem három percig, és már nem tudom, hogy hogy jött ki a kilenc perc, de addig kell összesen főzni. A spárgafejeknek elég a gőz. 





Egy jénai tálban tálaltam, és sült csirkéhez ettük úgy, hogy készítettem egy kis citromos, enyhén cukros tejföl öntetet hozzá. Nálunk nem aratott sikert, de lehet, hogy más szereti. 

Bibliás elmélkedés:


A spárgát egy vékony kötéllel (spárgával) kötöztem a fazék füléhez. Erről eszembe jutott egy szép mondat a Bibliából, amelyet esküvőkön szoktak idézni: 
"Jobban boldogul kettő, mint egy: fáradozásuknak szép eredménye van. Mert ha elesnek, az egyik felemeli a társát. De jaj az egyedülállónak, mert ha elesik, nem emeli föl senki. Éppígy, ha ketten fekszenek egymás mellett, megmelegszenek, de aki egyedül van, hogyan melegedhetne meg? Ha az egyiket megtámadják, ketten állnak ellent. A hármas fonál nem szakad el egyhamar." (Prédikátor könyve 4. 9-12) (A régi fordítás a fonál helyén kötelet ír.) 
Végig két személyről van szó a szövegben, a végén mégis hármas fonalat említ, mert Istenre utal. Ha Ő van jelen egy kapcsolatban, ha a házasfelek az Ő áldását kérik, akkor nehezebben jut válságba, mert a hármas fonál még akkor is egyben marad, ha az egyik szál megsérül. Ezért lenne fontos, hogy a fiatalok imádkozva keressenek társat, együtt imádkozva éljék már az együtt járás időszakát is. Ezért fontos a templomi esküvő, melyet jegyesoktatás (házasságra felkészítő beszélgetéssor) előz meg, ahol a pár megismeri Isten útját, védelmét a házasságban, majd az Ő áldásával indulnak el a közös életbe. 
Ha lesznek is problémák, mert lesznek, Isten segít megoldani:
"Hívj segítségül engem a nyomorúság idején, én megszabadítalak, és te dicsőítesz engem." (Zsoltárok 50.15)



2014. május 11., vasárnap

Bodzaszörp


Két éves bodzaszörp
Kezdetben volt a  házi bodzaszörp. Sajnos senki sem gondolt arra Magyarországon, hogy üzleti lehetőséget lásson benne. Egyszer csak megjelent egy ismert üdítőgyártó cég kínálatában. Igaz, hogy íze meg sem közelíti a házit, sőt  bodzaíz is csak nyomokban fedezhető fel benne, de a haszon nem a magyaroké. Ilyen a  mi formánk. 
Az édes szörpök persze nem túl egészségesek, de azért néha jól esik egy kis kihágás. Akkor legalább igyuk azt, amiről tudjuk, miből készül. 



Íme a házi recept egy barátunk jóvoltából:

1. Hozzávalók:
12 liter víz
10 kg cukor
25 dkg citromsav
10 dkg borkősav
1 dkg szalicil
120 virág szár és levél nélkül kb 2,5 kg
Egy nagy hordóban összekeverjük a hozzávalókat, 5 napig érlelni hagyjuk, néha megkeverjük, majd leszűrjük, és üvegekbe töltjük. Évekig eláll. A képen tavaly előtti szörp van az üvegben. Sok vizet kell hozzáönteni fogyasztáskor, de nagyon finom.

2. Hozzávalók:
Kevésbé elálló változat, de nem tudom, honnan került a receptfüzetembe:
3 kg cukor
8 liter víz
5 dkg borkősav
4 darab nagy citrom
fél csomag szalicil
A citrom héját reszelve tesszük bele, a levét kifacsarva. A többi hozzávalóval együtt összekeverjük, és 48 órán át állni hagyjuk, majd leszűrjük és üvegekbe töltjük. Ezt a fajtát nem próbáltuk még ki. 

2014. május 6., kedd

Krumplilevesek



Természetesen húsvét után is főzhetünk füstölt húst. Lehet, hogy a tudomány mai állása szerint nem olyan egészséges, mint a párolt hal, viszont sokkal finomabb. 
A sonka-vagy csülöklében pedig kiváló levest főz a magyar háziasszony: babbal, sárgaborsóval,  lencsével vagy krumplival. Nekünk ez utóbbi a kedvencünk. Kétféle változatát szoktam készíteni.
1. Gyökeret, répát, egész hagymát, zellergumót- és levelet teszek bele a krumplin kívül. Szerintem tészta nem való bele, esetleg egy kis csipetke. Nem rántom be.
2. A savanyú krumplileves kevéssé ismert, ezzel a bejegyzéssel népszerűsíteni szeretném. Sok babérlevél kell hozzá, hagyma összevágva, rántás, és tejföl. És természetesen kockára vágott burgonya. A hozzávalókat együtt főzzük a sonkalében, majd ha megpuhult a krumpli, akkor világos, paprikás rántással sűrítjük egy kicsit, és keverünk bele tejfölt is. Tészta nem való bele, de egy kis ecettel lehet még savanyítani is.



Bibliás elmélkedés:
Karácsonykor a kisded Jézus születésére emlékezünk, és gyakran meg is maradunk ennél. Kisbaba, aki nem szól bele az életünkbe, esetleg fenn a mennyben ajándékot csomagol. 
Húsvétkor Jézus feltámadására emlékezünk, de gyakran elfelejtjük utána, hogy él. Ha túl is lépünk a keresztre feszítésen, gyakran csak az üres sír marad a tudatunkban. Az üres sír, ahol nincs Jézus. De hol van akkor? Eddig nem mindig jutunk el. 
Pedig "Ő él!" - olvasható a szarvasagancson a tányér mellett. Ő, vagyis Jézus. Feltámadt, él, és vele kapcsolatba lehet kerülni. Ha olvassuk a Bibliát, imádkozunk, hallgatjuk az istentiszteletet, akkor felismerhetjük a hangját. Isten  megszólít, meggyőz a szeretetéről, rávilágít a bűneinkre, megvigasztal, ha bánatunk van. Nagyon jó hozzá tartozni. Biztonságot ad, reményt a bajban. Így szól a Bibliában "Kiálts hozzám és válaszolok, hatalmas és megfoghatatlan dolgokat jelentek ki neked, amelyekről nem tudsz." - Jeremiás 33.3.

2014. május 1., csütörtök

Bodzapalacsinta


.


Nagyon egyszerűen készül. Válasszunk néhány szép nagy bodzavirágot, lehetőleg forgalmas úttól távoli helyről. Mosás nélkül mártsuk sűrű, édes palacsintatésztába, és süssük ki forró olajban. A sülés elején húzzuk szét a virágokat, hogy ne ragadjanak össze. Utána vágjuk csak le a szárakat, mert így könnyebb egyben megsütni. Fahéjas porcukorral kínáljuk. 
Akácvirágból is jó.






Bibliás elmélkedés: 
Régen a növény minden részét felhasználták. Szárából furulya, szerszámnyél készült. A bodza volt a szegény ember patikája. Sokféle orvosságot készítettek belőle. Egyes vidékeken úgy tartották, hogy Júdás bodzabokorra akasztotta fel magát. Szegény növény! Milyen rossz hírbe keverték! Pedig olyan egyszerű! Megél mindenütt, nem igényes, nincsenek elvárásai, mint Júdásnak, aki másként képzelte el az életet. Júdás Jézus egyik tanítványa volt, de nem értette meg Őt. Azt gondolta, hogy Jézus majd földi királyságot alapít, megszabadítja Izraelt a római fogságból. Testi keresztyén! A hitet arra használta volna, mint ma is sokan: Isten, ezt add meg, azt add meg. Nem teljesen rossz elképzelés ez, mert Jézus szolga is. De Úr akar lenni az életünkben. Elmondjuk a Miatyánkban, hogy "Legyen meg a te akaratod!"
Kérdés, hogy kérdezzük-e a döntéseink előtt, hogy Ő mit akar, vagy eldöntjük, hogy mit akarunk, és kérjük Isten segítségét. Először kérdezni kell, megvárni a választ, és utána lépni,mert így olyan útra visz, ahol teljes védelmét élvezzük.